Hlavní obsah

Asistenční pes dokáže postiženému pomoci s životem

Novinky, Andrea Zunová

Pes je věrným a láskyplným společníkem člověka. Ne nadarmo se říká, že je nejlepším přítelem. Speciálně vycvičení psi mohou ulehčit život i lidem s vážným zdravotním postižením. Obecně se ví o vodících psech, kteří pomáhají nevidomým. Ale asistenční pes dokáže pomoci také neslyšícím lidem, vozíčkářům a jinak hendikepovaným. Michaela Perčinová se výcviku asistenčních psů věnuje už osmnáct let a její práce je i jejím největším koníčkem.

Foto: Profimedia.cz

Pes, největší přítel člověka.

Článek

Pro jaké lidi psy cvičíte?

Cvičíme je pro děti s postižením a dospělé lidi, kteří jsou nevidomí, vozíčkáři nebo neslyšící. Také pro lidi, kteří trpí záchvatovým onemocněním či mají kombinované postižení.

Jaká plemena jsou na učení nejlepší? Jsou k výcviku vhodní i voříšci?

Nejznámější jsou retrívři, hodně oblíbené jsou border kolie, ale cvičí se i jiná plemena. Nejde ani tak o plemeno jako o vhodného jedince. I mezi retrívry se například najde pes nevhodný k výcviku. Já osobně mám s kříženci dobrou zkušenost a mám je ráda a samozřejmě je cvičíme, pokud jsou pro tyto účely vhodní.

Jak dlouho výcvik jednoho psa trvá?

Psi se připravují na svou práci od malička. Asi do roka a půl je u sebe mají naši dobrovolníci a vychovávají je. Poté psy čeká přibližně osmiměsíční výcvik u trenéra doma. Naši psi nežijí v kotcích a výcvikem procházejí v přirozeném prostředí.

Foto: archív neziskové organizace Pestrá společnost

Michaela při výcviku se psem Beruškou.

Co všechno pes po výcviku dokáže?

Každý pes je připravován přímo pro potřeby klienta, takže psi mají rozdílné cviky. Všichni psi mají základní poslušnost a umí podávat předměty z různých materiálů. Podle potřeb se pes učí třeba pomáhat při svlékání, otvírání dveří nebo skříněk. Umí rozsvěcet a zhasínat světla, jsou oporou při vstávání, přinesou zvonící telefon, nebo přivolají pomoc. Umí také značit různé zvuky atd. Těch cviků je opravdu hodně.

Musí být výcviku přítomen i člověk, pro kterého je pes připravován?

Naši klienti se se psem stýkají během výcviku a ke konci výcviku už se s ním učí pracovat. I když nemají psa ještě u sebe, tak s námi jezdí na rekondiční pobyty a chodí na tréninky, kde si spolu vytvářejí vztah.

Na psa, kterého cvičíte, si určitě zvyknete. Je pak pro vás těžké se s ním loučit?

U mě je to naštěstí tak, že si během výcviku vytvořím i já vztah ke klientovi a pak se vlastně neloučím, jen pes změní adresu... Já se s ním vídám dál a mám velkou radost, když to funguje

Jak dlouho už tuto práci děláte a co všechno vám dává?

Výcviku asistenčních psů se věnuji od roku 2006, kynologii se věnuji od roku 1984 a byl to vždy můj největší koníček, i když ne jediný. Měla jsem to štěstí, že se mi koníček stal prací a jako bonus jsem součástí radosti a štěstí lidí, pro které psa vycvičím.

Foto: archív neziskové organizace Pestrá společnost

Michaela při canisterapii

Pestrá společnost

Michaela Perčinová je cvičitelkou v neziskové organizaci Pestrá společnost, která se již od roku 2009 zabývá bezkotcovým výcvikem asistenčních psů se všemi druhy postižení. Co znamená bezkotcový výcvik? Pes je umísťován a vychováván v přirozeném prostředí domácnosti, nikoli v kotcích. Takový výcvik je pro psa šetrný a také pro potřeby klienta ohleduplný.

Náklady na výcvik jednoho asistenčního psa zde jsou 196 000 Kč. Tato částka zahrnuje krmivo pro psa, veterinární vyšetření a testování (lokty, kyčle, oční pozadí, srdce,...), výcvikové pomůcky a pamlsky, hračky, vybavení psa při předání a samotné předávání psa (cestovní náklady) a mzda trenéra. Státem hrazen je pouze pes vodící pro nevidomé, Pestrá společnost se specializuje především na psy asistenční a signální, na které finance shání vlastními silami.

Nyní například realizuje projekt, který chce přiblížit dětem a široké veřejnosti pomoc asistenčního psa v životě hendikepovaných osob. V rámci projektu budou děti na základních školách během podzimu vyrábět tzv. ponožkové psy. Tedy z ponožek budou tvořit figurky psů, které budou následně neziskovou organizací nabízeny k prodeji. Výtěžek z prodeje půjde na výcvik asistenčních psů. Pro uhrazení výcviku jednoho asistenčního psa je potřeba získat 2 000 ponožkových psů.

Reklama

Související články

Dětem s postižením pomáhá raná péče

S nelehkou životní situací se musí vyrovnávat rodiny, kterým se narodí dítě s postižením. Zdravotní handicap dítěte totiž zasáhne jako blesk do osudu celé...

Hipoterapie pomáhá dětem i dospělým

Terapie prostřednictvím koně je u nás stále populárnější. Pomáhá tělesně, ale i psychicky nemocným či jinak znevýhodněným dospělým i dětem. Ve skutečnosti ale...

Desetina Čechů je zdravotně postižená

Každý desátý Čech trpí podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) nějakým zdravotním postižením. Počet takovýchto lidí v posledních letech roste a přibývá...

Výběr článků

Načítám