Otřesné podmínky a pohublá zvířata, psí množírny představují skutečný problém

Počet nelegálních množíren psů podle ochránců zvířat stále roste. Tento problém si uvědomují i sami chovatelé, úřady ale podobná pochybení často nejsou schopny zjistit. Množitelé většinou využívají módní trendy a zaměřují se hlavně na plemena, která patří mezi nejoblíbenější.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zanedbání a týrání psů

Zanedbání a týrání psů | Foto: Archiv Českého rozhlasu

Rodina paní Jany si chtěla pořídit psa. Zaujal je jeden z mnoha inzerátů a na štěně se zajeli podívat do malé obce nedaleko Nového Bydžova.

„Špína, bordel, smrad. Pejsci vyhublí, zanedbaní. A když jsem byla překvapená, že by dokázala v takovém stavu pejsky mít, tak se paní rozzlobila a s pejskem praštila o zem,“ popisuje Jana otřesný zážitek, po kterém oslovila Krajskou veterinární správu v Hradci Králové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Psí množírny je často velmi těžké trestně postihnout, své o tom ví paní Jana z Hradce Králové

Ta na místo vyslala svého inspektora, který ovšem podle vedoucí oddělení na ochranu zvířat Zuzany Kolomazníkové žádné pochybení nezjistil. „Žádné závady v chovu, v podstatě všechna zvířata byla v pořádku, očkována a jejich výživný a zdravotní stav byl vyhovující,“ uvádí.

Podobné výsledky má královehradecká veterinární správa také ve většině ostatních kontrol chovatelů psů. Po celé republice se přitom stále častěji objevují případy lidí, kteří mají podobný zážitek jako paní Jana, anebo byli při nákupu psa podvedeni.

Podle ředitelky Veterinární správy v Hradci Králové Blanky Karešové je proto důležité si případného prodejce prověřit.

„Kdo chce předejít problémům s pejskem, tak je nesmírně důležité si zjistit, od koho si pejska kupuje, jak vypadá, jak vypadají rodiče pejska. Samozřejmě musíme jít k chovateli domů, ten musí být ochoten nám fenu ukázat. A dobrý chovatel vám řekne, čím pejska krmí, jak se o něj máte starat,“ popisuje.

Žádné případy týrání psů nevyšetřovala v poslední době ani Královehradecká policie. Její mluvčí Iva Ježková ale upozorňuje, že od začátku roku, tedy se změnou občanského zákoníku, už není zvíře považováno za věc.

„Pokud pachateli prokážeme týrání zvířete podle trestního zákoníku, tak nejvyšší trestní sazba, kterou lze za toto jednání uložit, je až pět let,“ říká.

Ochránci zvířat uvádí, že v České republice se nelegálním chovem psů živí několik tisíc lidí a někteří z nich si prodejem štěňat vydělají až sto tisíc korun měsíčně.

Štěně | Foto: Petklinika Děčín

Václav Plecháček, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme