Přihlaste se a využijte web naplno HAFICI.NET »

Alergie

 

NápovědaFórum » Zdraví a nemoci  

+ přidat příspěvek
Alergie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2019 08:28 Zdenka.H
Náš pes (jorkšírský teriér) měl alergickou reakci. Přípravek www.enterozoo.eu byl doporučen veterinářem, který jsem podávala vnitřně. Během 3 dnů už se vůbec nedrbal a nevytiral. Fakt super věc, doporučuju! palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2018 10:55 Bohy – Alerige Enterozoo
Dobrý den,

chtěla bych se vás zeptat jestli nemáte zkušenosti s enterozoo gelem. Kámoška mi ho vřele doporučila, ale radši se chci zeptat víc lidí. coze pac Děkujuuu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2018 14:35 Bulharecek – Alergie na kuzi a potrava
Dobry den, co se tyce koznich alergii u psa, my uz skousely tedy ledaco, jedina vec, ktera nám u hafanka zmirnila , nikoliv odehnala vsechny priznaky, byla zmeny stravy. Nebojte se dospelemu milackovi podavat treba i krmiva pro male psy, pokud je nutno. My sme skoncili s fera24.cz/… happy dog a jak piseme, priznaky uz pretrvavaji jen mirne. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2018 15:41 R Muž Libas [2025] - stafíci, tedy pejskové plemene stafordšírský bulteriérRe: petrab
No, já jsem člověk ze šťastnější paralelní reality, takže já takových lidí, kteří alergii zcela vyléčili, znám spoustu. Vyléčit alergii u lidí je snadné a znám na to několik skvělých věcí, nicméně zásadní je chuť člověka se vyléčit, což alergikům po leta masírovaným, že jejich nemoc je neléčitelná, jaksi většinou chybí. Ale jsou i výjimky a těm budiž vzdána čest a chvála. No a na léčení alergie u psů také existují prostředky. Jen psi mají tu smůlu, že se nemohou léčit sami, ale o jejich léčení rozhoduje majitel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2018 22:00 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: Libas
no, tak já zas tolik lidí a psů neznám, takže ti to nebudu vyvracet. Navíc nejsem ani doktor a ani alergik, jen jedinec, kterej nezná žádnýho alergika, kterej by se z toho definitivně dostal. Jakmile došlo k optimální léčbě a zjistila se příčina, šlo to potlačovat, tlumit, konkr. alergie mizela, ale další se objevujila. Prostě toho, kdo by se z alergie zcela dostal, já neznám.
A pokud takový někde existujou, pak vivat jim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2018 09:41 R Muž Libas [2025] - stafíci, tedy pejskové plemene stafordšírský bulteriérRe: petrab
Souhlasím, že je hlavní to, že je pes v pohodě.
Nesouhlasím ale, že se alergie nedá vyléčit. Vím, že tohle tvrzení razí průmysl nemoci, protože na něm vydělává obrovské peníze, ale je to tvrzení, o jehož pravdivosti dalo by se s úspěchem pochybovat, použiji-li slova klasikova.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.10.2018 23:32 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: Katerina Slaba
pokud je jedinec alergik, ať už pes nebo člověk, je to celoživotní problém. Lze léčit, nikoliv vyléčit. Takže pokud nedojde k recidivě, o alergii nešlo.
Přístup pana veterináře je přinejmenším divný, hlavní je ale jedno - že je pes v pohodě.
Tož přeju, aby se problém už nikdy neobjevil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.10.2018 23:31 R Muž Libas [2025] - stafíci, tedy pejskové plemene stafordšírský bulteriérRe: Katerina Slaba
Gratuluji k zázračnému uzdravení. Pana veterináře by měli navrhnout na nobelovu cenu za lékařství nebo rovnou prohlásit za svatého, když umí konat takové zázraky... Mně tohle říct veterinář, tak mu hezky poděkuju a už mne nikdy neuvidí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2018 16:56 Katerina Slaba – Alergie bernardín
Ahoj, mám 4 letého bernardína Maxe, který měl stále červený nos a vlhký....po návštěvě u zverolékaře mi sdělil že má alergii ale nemůže zjistit na co...doporučil mi EnteroZoo a pokud ho nasadim, tak nemusíme zjištovat, na co jí ma... hmm Nasadila jsem EnteroZoo a problem vyřešeno. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.08.2017 11:19 Denis – Alergie
Alergie jsou pro psy i majitele velikou nepříjemností. Podívejte se na seznam alergologických testů pro celou řadu plemen - www.genomia.cz/…/
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.05.2015 13:14 Muž invalida [782] Re: kinder
Státní správa totiž není pro lidi. Uvedu příklad. Byl sem se starosty zeptat jestli lidi kteří maj psa kterej věčně pobíhá po vsi a nebo ti co nás jejich pes napad a pokousal nás oba, mě i čubu platěj stejnej poplatek jako já nebo maj slevu. Pak sem se ptal proč chodívám po po*raným chodníku přesto že já mám běžně v kapse nějakej pytlík vod rohlíků a nedělá mi potíž uklidit po čubě. Jestli to třeba nějak nejde vošéfovat.
Výsledek je ten že že obec postavila koš s pytlíkama asi tři metry vod jedinýho veřejnýho púískoviště. Jeden jedinej takovejhle koš. A oplocení pískoviště uřízli a vodvezli ho do šrotu. Prej neodpovídá koloniálním normám a nový by bylo drahý. Takže normální lidi do parku s dětma přestali chodit a ...no nic, už sem zase ten co nechápe co všechno je v naší prčazemičce možný. tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.05.2015 10:24 Žena kinder [350] - Jack russell teriérRe: invalida
Je pravda, že dneska aby se člověk bál psa venčit bez vodítka někde, buď jsou všude jedy ve formě těch pesticidů nebo zas nástrahy od k... lidí. Bane třeba rád venku pije z kaluží nebo z rybníku, taky si už začínám řikat, jak moc je to ok. ikdyž psi mají jiný trávicí systém tak nevím no.
S těma srnkama jak psala Petrab jsem tedy vůbec nevěděla, že je to jedovaté ne
Jinak furt si řikám, jak se všude stavěj alespoň u nás hriště pro děti, pro malý, vedle hned pro dospělejší a kus dál na sídláku další, teď přemejšlej o nějaký sportovní hale atd. Ale když jdu na procházce tak potkám spoustu lidí se psem, ale žádný oplocený hřiště veřejně přístupný u nás neni:-( alespoň ne dostupný, ano kdybych jela autobusem a trmácela se půl hodiny cesty můžu dojet na neoplocenou "louku" u silnice, kde jsou udělané překážky pro psy (kladina, pneumatika takováhle klasika), ale je to neoplocené, což se ho bojim pustit, aby ho nenapadlo někam běžet když tam chodí dost lidí atd.
Proto si řikám, proč třeba města neinvestují spíše i do tohohle, přitom volný plochy by byly a to hřiště neni potřeba velký a když už můžou stavět hriště pro děti proč neudělaj něco pro pejskaře ať maj možnost se psem někam jít. Když všude je zákaz volného pobíhání psů.. sad sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.05.2015 20:41 R Žena petrab [10528] - foto, veterina
ani neni nutno řešit alergie, stačí jeden pán, kterej má žlutý lány totálně všude
hobby.idnes.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2015 20:37 Muž invalida [782] Re: kinder
Tak to já taky ne ale ty postříkaný parky možná někoho nenapadnou. Jen tak mě napadlo upozornit na to stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2015 20:08 Žena kinder [350] - Jack russell teriérRe: invalida
Ale tak my třeba chodíme na louku, kde se nic nepěstuje je tam jen tráva, kterou si sem tam posekaj do balíku a to se nijak nestříká. Ve videu je spíš na mysli potraviny, které jsou pěstovány a psa teda v řepce nebo podobně na poli kde se něco pěstuje běhat nenechávám:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2015 19:48 Muž invalida [782]
Nevím kam s tím takže..přesun na uvážení redakce. www.seznam.cz/… Jako že si myslíme že běhání po polích a loukách je pro psa fajn věc stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2015 23:19 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: hooumer23
jak jsem ti řekla, v případě, že by se silná alergická reakce opakovala, může mít mnohem horší a rychlejší průběh, tedy bych nechala udělat alerg. vyšetření a měla něco u sebe v případě nouze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2015 13:06 hooumer23 – xxx
Ahoj,tak prášek naštěstí fungoval. Dal jsem ji ho protože se pupinky přeměnily v centimetrove boule a začínala špatně dýchat, takže jsem musel něco udělat. Někdo psal že jsem měl ihned běžet na veterinu, za normalnich okolnosti bych to udělal. Jenže žiji asi rok v německu a u veterináře jsem ještě nebyl, navic měl už zavřeno a nejlbližší klinika je 50 km daleko. Kdybych ji ten prašek nedal, myslím si že by zemřela. Bylo to od rostlin protože už mi nechce chodit na travnik co mame za domem. Každopadně ji kotroluji po každem venčení a snad se to už nebude opakovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2015 01:05 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: hooumer23
podat antihistaminika (např. Zyrtec) pro lidi psovi můžeš, ale protože s histaminy u psů je to poněkud jinak než u lidí, zabírají tak +- z deseti procent.
Jak zde píšou ostatní, lépe než na netu je vhodné zavolat na veterinu a akutně se informovat co podat na místě v případě problému.
(Já osobně jsem používala jako 1. pomoc tento lék při štípnutí vosou, včelou ke zmírnění příznaků (nikoliv u alergika!), nutno však vždy psa ale sledovat a v případě zhoršování OKAMŽITĚ za vet. Může to být opravdu rychlovka a jít o život.

Jestliže došlo k takto silné alerg. reakci, pak je pravděpodobné, že v případě, že by se pes setkal s alergenem v budoucnu, může být reakce ještě bourlivější a jak hodně, je dost risk odhadovat a také to bagatelizovat. Tedy vhodné by bylo udělat psovi min. krevní a kožní základní testy a domluvit se s lékařem na léku, který byste mohli podat v případě akutního problému.

V případě, že by byla zjištěna nějaká alergie, bohužel je to záležitost na celý život, která se nedá vyléčit, ale dá se léčit a vhodnou léčbou potlačit. Nutno navštěvovat pak spec. na tento problém, protože alergiků přibývá a je to věc, která není v různých směrech ještě vůbec jasná jak u zvířat, tak u lidí.

MMCH. CO ZODAC? POMOHL?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.05.2015 21:32 Žena kinder [350] - Jack russell teriérRe: hooumer23
Naprosto souhlasím s Libasem, já bych se teda bála pejskovi sama něco ordinovat. Každopádně má vlastní zkušenost je taková, když byl Bane malej taky asi prolít někde trávou a měl pod paží puchejřky, tak já vyplašená a hned sem letěla na veterinu, která je naštěstí od nás kousek. Sem se bála, aby se to nerozšířilo atd. Doktor hned, že to může bejt z čekoholiv třeba i od parazitů tak nám dal znova na odčervení a pak šampónek, kterym mu to mám mejt. Za pár dní to bylo pryč já si myslím, že on to měl od kopřivy nebo tak něco.....
Ale v tvém případě bych okamžitě letěla na veterinu když to má i na očích to jako neblázni nejspíše je to dost vážné, hlavně co se týká očí bych byla dost opatrná.
Jak píšeš, že venčíš na stejných místech,tak mi taky venčili stejně,ale třeba kvete nová kytka, nebo prolítne o kousek vedle kde předtim ne a je to....
Ale bejt tebou nehledám věci na internetu a du na veterinu sice tam člověk nechá peníze,ale když je to třeba. Jakýkoliv prášky bych psu bez souhlasu veterináře nepodávala.
Jako v tom našem případě bych už teď taky nešla,ale u tebe to vypadá dost vážně.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.05.2015 23:40 R Muž Libas [2025] - stafíci, tedy pejskové plemene stafordšírský bulteriérRe: hooumer23
No, je celkem odvaha dávat psovi lidské léky. Některé lidské léky psy zabíjí takřka okamžitě, jiné jim způsobují závažné zdravotní problémy... Buď rád, že fenka přežila. Osobně, kdyby se mi něco podobného stalo, bych psa okamžitě osprchoval a ujížděl s ním ihned k veterináři. Může to být kontaktní alergie, může to být otrava nějakým šíleně ekologickým postřikem zemědělců či technických služeb, může to být hodně věcí a některé z nich dost nebezpečné. Léčit psa podle internetu... no, osobně bych do toho nešel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2015 20:17 hooumer23 – xxx
Ahoj, mam pitbulku starou sva a pul roku. Dnes ráno jsem po ranni prochazce uvidel par bouliček na bříšku a packach, myslel jsem že to ma od kopřivy a neřešil jsem to. Jenže o 3 hodinky později byla osypana celá velkými , zarudlými boulemi. Navíc ji otelky víčka začli slzet oči. Došlo mi že to je nějaká alergická reakce. Moje přitělkyně je alergik, takže jsem jí dal tabletku Zodacu. Ted cekam jestli se to zklidní. Na internetu jsem se dočetl že je to kontakní alergie takže to má z trávy nebo nějake rostliny. Ale venčím ji pokaždé na stejném místě a nikdy se nic takového nestalo. Má někdo s tímto problémem zkušenosti? Hodí s mi každá rada. Děkuji :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.01.2013 20:03 Žena anargo [1504] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Já Arga tak často koupat nebudu-každých 10 dní se mi zdá fakt hodně,pokud by se teda nezačal drbat nějak víc,nebo se mu nehoršila srst.Ptala jsem se doktorky i na to ph,tak že ted ho koupeme 2x do měsíce,tak prý nemusíme,když budeme koupat častěji,tak už ano.
Kdyby se to Argovi zhoršovalo,tak bych si určitě kontakt na tu dermatoložku ráda vzala.Zatím jsme to zvládli v pohodě i bez léků,tak uvidíme na jaře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2013 12:54 Žena PhoebeAdel [1839] - papillonci a jíní milí pejsci, foto, knihy, hudba
No ono je to vážně asi u každýho psa jiný. Když se Phoebule objevila alergie - tenkrát jsme to ještě netušily, šly jsme z veteriny též s Vetridermem a koupat se musela snad ob tři dny. Drbání se stupňovalo. Pak nám paní Eva Slivanská dohodila spec dermatoložku - můžu dát kontakt a doporučila kosmetiku Iv San Bernard. Ta udělala testy a začala s léčbou. Kosmetika fakt pomohla a dieta a léčba taky. Když to nepo a nedám něco na co Phoebule není zvyklá a je v tom něco na co je alergická, začne se drbat. Koupem tak jednou za tři měsíce, ale ona má samočistící srst. A též máme kondicionér:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2013 20:54 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: anargo
Každá rasa má odlišnou srst a kůži, takže se doporučuje a nebo nedoporučuje koupat.
Např. nebe a dudy - pudl a NO. Ovčounovi se po koupeli mnohem pomaleji obnovuje přirozená ochranná mastnota kůže, takže ho koupat častěji pak způsobuje problém.
Jestli má už nějaký zdravotní komplikace, pak kůra koupelí je v pořádku. Já např. letos a předloni kvůli dermatofytoze a dermatitidě Egona koupala během léta asi 10-20x vždy co pár dní (Medivet, Clorexyderm a v pohodě mu to pomohlo, vždycky jsem ale použila ještě navíc kondicioner (Ph Balance)na obnovu Ph u psů. Jinak psy s podsadou nekoupu, pokud možno, když jsou zdraví, vůbec (a když k tomu pak dojde výjimečně, vůbec z nich nejde špinavá voda).
Takže jestli pochybuješ (nejsem žádnej doktor, ale tohle mi připadne dost přehnaný a nebezpečný kvůli obnově Ph), prober to s více lékaři. Já to dělám vždycky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2013 20:08 Žena anargo [1504] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
My jsme nechali Argovi udělat krevní testy na alergii,tak je alergický na vše kromě jídla,na traviny,stromy,keře,roztoče,fakt super.Paní doktorka nám doporučila podávat omega 3 mastné kyseliny,které má i v lososovém oleji,který mu podáváme,takže ten máme podávat dál.Nejhorší prý bude jaro,jak začne vše kvéct,kdyby se prý začal drbat hodně,tak máme přijít a nasadí se léčba.Zatím jsme jaro i léto zvládli vždy v pohodě a bez léků,tak uvidíme.Co mě akorát překvapilo,tak že ho máme přes zimu 2x za měsíc koupat a v létě každých 10 dní v hypoalergením šamponu,ten používáme Vetriderm.Ale tak časté koupání??? Doma jsem vyhodila ihned i ten malý koberec pod konf.stolkem,vysávám i vytírám taky často,postele i deky vše převlíkám pořád dokola jak pošuk,nevím co ještě víc.?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2013 00:08 R Žena petrab [10528] - foto, veterina – citace z r. 1997
Není Váš pes alergik ?
Alergie neboli přecitlivělost spojená s nadměrnou reakcí těla na nejrůznější látky z okolního prostředí není jen výsadou člověka.
S projevy alergií se bohužel stále častěji potýká i veterinární medicína.Řazení mezi „civilizační“ choroby podporuje i skutečnost,že postihuje domácí zvířata nejvíce spojená s člověkem a jeho konáním –
- psy,kočky a koně.Právě u psů jsou případy alergií nejčastější a proto i nejlépe prostudované.S alergiemi se musí počítat asi u 10% populace psů se zřetelně narůstající tendencí, takže se přibližují situaci u lidí.Podíl na tom má člověk nejen tím,že „obohacuje“ životní prostředí stále novými zdroji zcitlivujících – alergizujících látek a nejrůznějšími způsoby dráždí a narušuje obranný imunitní systém.Navíc často podporuje i genetické zakódování chybných imunitních reakcí u svého oblíbeného plemene podceňováním
- kontroly zdraví v plemenitbě.Zvláště módní plemena
- pak trpí nejen extrémním prosazováním mnohdy problematických exteriérových znaků,ale i nadprodukcí jedinců nesoucích dispozice k nejrůznějším zdravotním potížím včetně alergií.Alergie (přesněji atopie) má totiž vždy genetický základ a vysoký stupeň přenosu na potomstvo!Statistiky disponovaných plemen velmi dobře korelují s jejich oblíbeností v různých zemích.Nejčastěji bývají jmenovani teriéři,setři,dalmatini,retrívři,šarpejové,kokři,něm.ovčáci aj. V naší alergologické praxi jsme se nejčastěji setkávali s franc. buldočky.V posledních létech je dohánějí pitbulové,něm. ovčáci,amer.stafford. terriéři, ale i labradoři a retrívři.
- Výčet látek (alergenů),na které si disponovaný pes může vytvořit alergii se vcelku kryje s výčtem alergenů významných i pro člověka.T.zv. sezónní alergeny tj. nejrůznější pyly (zejména travní) se u psů zatím uplatňují řidčeji.Významnější jsou ostatní nesezónní tzv. obecné alergeny.Mezi nejčastější patří alergie na bytový prach a roztoče žijící všude kolem nás,plísňové spóry z bytu i venkovního prostředí,ale i bakterie a kvasinky žijící běžně na kůži zdravého psa.Jistou „psí“
- specialitou jsou i kožní paraziti – blechy a zákožky i když ,díky dnešní široké paletě léků,se stávají stále vzácnějšími.Na jaře se může objevit i alergie na klíšťata.Naopak,zřejmě v souvislosti s narůstajícím přechodem na průmyslově vyráběná krmiva,přibývá tzv. potravních alergií nejen na základní složky krmiv ,ale zřejmě i na různé přísady.Mezi vzácnější patří alergie např. na kožní šupiny člověka či jiných zvířat,na látky z vlny či umělých vláken,na plasty (misky,obojky),na chemikálie (pudry,koupele,léky).Nejnešťastnější jsou jedinci reagující i na látky vytvářené vlastním tělem – např. na hormony.Kuriozně může oživit alergické potíže u psa i sousedova hárající fena.
- Alergeny z prostředí pronikají do těla vdechnutím (tzv. inhalační alergie),s potravou (potravní alergie) nebo při dlouhodobějším styku s kůží ( kontaktní alergie). K nástupu zcitlivování (senzibilizaci) dochází u disponovaného štěněte asi již brzy po narození.U některých plemen (např. šarpejů) se můžeme setkat se zjevnými příznaky alergie již ve třech měsících.U většiny případů (75%) je pro alergie typický nástup příznaků mezi 1.- 3. rokem života.Širší věkové rozpětí mají potravní alergie,kontaktní alergie se rozvíjejí bez rozdílu věku.Na rozdíl od člověka,kde děti dospíváním „vyrostou“ z některých alergických potíží,u psa s věkem alergií spíše přibývá.Pes s vrozenou vlohou k alergiím (tzv. atopik) má pak celoroční potíže.Významným signálem možné alergie jsou především neutuchající nezvládnutelné pocity svědivosti v důsledku zánětu kůže.Typickými místy svědivosti jsou meziprstí a nadprstí,na hlavě tváře.Častá bývá i svědivost podpaží,spodní strany krku,hrudi a břicha,slzení a kýchání.Někdy jsou ale jediným projevem jen zarudlost kůže boltců,vleklé či recidivující záněty kůže nebo jen svědivý ekzém v okolí řitních žlázek.Alergické astma jsou u psa na rozdíl od člověka vzácná.Ke zjevnému projevu těchto potíží však dochází až po delší expozici alergizujícími látkami kdy dochází k překročení tzv. „prahu svědivosti“který je individuální.Poněkud zvláštní skupinou jsou alergie na potravu.Rozvíjejí se vesměs až po nejméně dvouletém přijímání alergizující potravy.Hlavním projevem je také svědivost,které často předchází ztráta srsti zejména na zadních plochách stehen. U 10 -15% případů přistupují i potíže se strany trávicího ústrojí – např. zvracení žlutavých hlenů,recidivující průjmy event. i postižení jater.Nejčastější bývá přecitlivělost na mléko,maso hovězí,vepřové,drůbeží,rybí,na vejce,obiloviny,ale i průmyslová krmiva,na která reaguje až 30% psů.
- Již z výčtu podezřelých příznaků vysvítá zásadní důležitost podrobného celkového vyšetření v ordinaci i v laboratoři k vyloučení běžnějších a zvládnutelnějších nemocí s podobnými příznaky (vizte náš dřívější článek o příčinách svědivosti).Stejně významná je i historie celého případu vypozorovaná majitelem psa.Zvláště informace o stejných potížích v rodové linii a rasová dispozice přibližují podezření ke konečné diagnóze alergie resp. atopie. Veterinární alergologové vyžadují pro tuto diagnózu přítomnost alepoň tří hlavních příznaků (tučné písmo) a tří doplňujících příznaků vyjmenovaných výše.Teprve po té se vyšetření doplňuje testováním v alergologické ordinaci. Jedině pozitivita testů v souladu s příznaky a historií případu opravňují k vyslovení této nepříjemné diagnózy.
- Jaké jsou možnosti řešení? Řada majitelů psů již ví,co je čeká díky zkušenostem z vlastní rodiny.Léčebná opatření u psů jsou totiž velmi podobná.V první řadě má být snaha vyhnout se styku s pozitivně testovaným alergenem.To však bývá v životě psa často obtížné až nemožné.Snad jedině u kontaktních alergií lze odstranit z dosahu psa např. vlněné či umělé textilie,plastovou misku či obojek.Odstranit prach se všudypřítomnými roztoči nebo plísněmi či nepouštět psa proběhnout v trávě je iluzorní.Ochránit jej před běžnými kožními mikroby je vůbec nemožné.Proto se veterinární lékaři často uchylují k dlouhodobému podávání léků tlumících kožní zánět a svědivost.U psů bohužel tzv. protialergické léky hojně doporučované u lidí zabírají jen nespolehlivě a individuálně velmi rozdílně.Proto bývá častější podávání hormonálních přípravků (tzv. kortikoidů) tlumících zánětlivou kožní reakci.Ty ovšem,byť v minimálních dávkách,přinášejí časem řadu vedlejších nepříjemných problémů.Proto také nemohou být pro alergického psa definitivním řešením. Naději na doživotní odstranění nebo alespoň zmírnění alergických potíží přináší zatím jenom cesta nejobtížnější.Tou je pokus o přeladění imunitního systému alergického psa směrem k toleranci vůči pozitivně testovaným alergenům.Tento „boj s přírodou“ má samozřejmě řadu úskalí,ale může být úspěšný až v 80% případů.To už stojí za pokus když vezmeme v úvahu utrpení postiženého zvířete resp. jeho poslední naději.Šance na úspěch je ale podmíněna : 1) co nejčasnějším odhalením alergie a zahájením léčby, 2) správně postavenou diagnózou zkušeným veterinárním alergologem včetně správného vytipování alergizujících látek, 3) zájem a spolupráce majitele psa na programu léčby.
- K pokusu o ovlivnění nadměrné reaktivity psa se tedy rozhodujeme když
- - byly vyloučeny ostatní příčiny svědivosti a příznaky i historie případu odpovídají alergii (resp. atopii),
- - byl pozitivní výsledek testování,
- - pes je mladší než 8 -10 let a vykazuje známky atopie více než 4 měsíce v roce,
- - nelze zamezit styku psa s alergeny v prostředí,
- - příznaky alergie již nelze zvládat protisvědivými léčivy,
- - majitel psa je ochoten a schopen pečlivé dlouhodobé spolupráce při léčbě.
- Úspěšnost této léčby zvané imunoterapie totiž zřetelně závisí na věku psa.Podle známé zkušenosti, že „mladý stromek se lépe ohýbá“ dosahuje se nejvyšší úspěšnosti kolem 80% u mladých psů do 5 let.S každým dalším rokem klesá ochota organismu k příznivé odpovědi na léčbu.Po 8.-10. roce bývá šance na úspěch již malá. Základem této léčby je dlouhodobé vpravování zvyšujících se dávek výtažku z alergizující látky do organismu psa s nadějí na postupné vypěstování snášenlivosti této látky. U psů používáme s výhodou výtažky alergenů v podobě kapek působících prostřednictvím sliznice tlamy psa.Majitel pak může provádět léčbu sám podle instrukcí a ve spolupráci s alergologickou ordinací.Důležitá je pečlivost a hlavně trpělivost,poněvadž k vyléčení alergie nemůže dojít „přes noc“.Každé tělo odpovídá na léčbu s různou ochotou.Vždy se jedná o akci dlouhodobou.Příznivé výsledky lze očekávat nejdříve za několik měsíců.Proto, kdo nemá výše uvedené vlastnosti, ať s touto léčbou raději nezačíná!
- Zbývá poznámka k potravním alergiím. Jejich nepříjemnou zvláštností není jenom nemožnost testování např. kožními testy jako u jiných alergií.Není ani použitelná výše naznačená léčba.Zde leží vše na majiteli psa.Dlouhodobými vylučovacími pokusy musí zjistit,na kterou složku potravy je pes citlivý a vyřadit ji nadále z jídelníčku psa.
- Alergie je tedy svízel pro každého.Prevenci alergií u psů lze spatřovat především v prosazování kontroly zdraví v plemenitbě aby nedocházelo k množení atopických psů a dalšímu udržování této dědičné dispozice v chovné linii.Alespoň v tom mohou mít naši milí společníci výhodu proti nám lidem.



MVDr.Petr Vokoun,
LABVET Praha



-
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2012 09:25 R Žena petrab [10528] - foto, veterina
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.03.2012 23:13 R Žena petrab [10528] - foto, veterina – ATOPICKÁ DERMATITIDA
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2012 23:12 R Žena petrab [10528] - foto, veterina
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2011 22:03 Žena PhoebeAdel [1839] - papillonci a jíní milí pejsci, foto, knihy, hudba
Já myslím, že se nic nestane:-), hlavně než člověk začne řešit alergie. Upřímně, vůbec jsem netušila, že pejsek tyhle trable může mít. Ale mám i alergika a problémy s análkama :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2011 21:21 Žena Goffynka [108] - Společenská plemena
Na profilu je přesné datum, teď má 11 měsíců... No, zítra jedem na veterinu s kočkou, tak se přitom zkusím veta poptat :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.04.2011 17:15 Žena TanaCh [13] - Teriéři
Nám análky sami kontrolují vždy na veterině i paní holička.... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2011 17:12 Žena PhoebeAdel [1839] - papillonci a jíní milí pejsci, foto, knihy, hudba
Dotázek, kolik je fenečce? Koukala jsem na profilek, nevím jestli je tam přesné datum. Hodně se říká, že s análkami mají problémy malincí pejsci. A objevuje se to až po prvním roce. My taky u fenky neměly, ale možná by bylo fajn, kdyby to vet zkontroloval. Může ukázat, jak se to vymačkávání provádí a naučit. Lepší je pak preventivně mačkat tak po 2 měsících. Phoebe se šíleně drbe ani snad nesáňkuje tolik, spíš je neklidná a udrbaná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2011 16:11 Žena Goffynka [108] - Společenská plemena
Ne, nikdy. Navíc nesáňkuje, takže análky to asi nebudou... Zatím jsem to B-čko vysadila z krmné dávky a uvidím, jak se to bude vyvíjet...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2011 14:33 Žena PhoebeAdel [1839] - papillonci a jíní milí pejsci, foto, knihy, hudba – Relativně by mohla
relativně by to mohlo nesednout. I když o Béčku jsem zatím neslyšela. Moje Phoebe je alergik hlavně na kuřecí maso ale i na barviva v pamlscích či granulích. Projevovalo se to drbáním, kousáním se, nakocec si vytrhávala chlupy. Ale třeba, já nevím, měli jste někdy problém s análkami? To se totiž pejsci taky drbou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2011 13:18 Žena Goffynka [108] - Společenská plemena – Alergie
Nemám s alergiemi u psů vůbec žádnou zkušenost, proto bych se chtěla zeptat, jak se taková alergie projevuje?

Začala jsem dávat shi-tzanům vitamín B, aby na ně nelezla klíšťata. Poslední týden se mi feňule furt drbe - kožich má čistý, blechy nemá a klíště taky ne (češeme každý den, takže mám přehled). Nezdá se mi, že by měla kůži ale nějak suchou... Krmíme vařeným, žádná změna v jídelníčku neproběhla... Mohla by to být reakce na to B-čko?

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Zdraví a nemoci • Zobrazeno 464x

© HAFICI.NET - https://hafici.net/forum/315-alergie