Dům a zahradaRady a tipy

Před zimou je třeba chránit i psího mazlíčka. Trpí hlavně malá plemena, štěňata a starší psi

Pokud máte pejska, asi tušíte, že zima i pro něj představuje zátěž a je nutné jej na ni dobře připravit. Trpí samozřejmě hlavně ta plemena, která jsou zvyklá na teplo domácího krbu. Co je během chladných měsíců nejvíc ohrožuje?

Schopnost psa snášet chlad a nepříznivé povětrnostní podmínky je dána je genetickými predispozicemi, ale i řadou dalších faktorů. V ohrožení jsou hlavně starší, nemocní psi a štěňata, která nemají potřebné tukové zásoby ani dostatek srsti. Riziko podchlazení hrozí také krátkosrstým nebo bezsrstým plemenům. Pokud tedy máte doma psa z některé z rizikových skupin, je jistě na místě se o něj dobře postarat a zjistit, jak nejlépe jej můžete před mrazem ochránit. Pes si sám bohužel nedokáže pomoci, a vše je tedy na vás.

V zimě u boudy

Zejména na vesnicích u rodinných domů bývá často zvykem, že psi bývají celoročně venku na zahradě. U spousty plemen to nepředstavuje žádný problém a pokud je pes na zimu zvyklý, běžné mrazy ho nijak nezaskočí. Jen je třeba trochu upravit jeho boudu. Ta by měla být dobře krytá, aby do ní nepršelo či nesněžilo. Dostatečně ji zateplete, nejvhodnější variantou je sláma, případně polystyren. Řada lidí dává do boud i staré deky či ručníky, ale to není příliš dobrá varianta, jelikož snadno zadržují vlhkost.

V našich podmínkách teploty málokdy klesají pod minus 15, ale pokud by to přeci jen nastalo, je to čas, kdy je dobré psa pustit do předsíně nebo do garáže. V žádném případě se ale nehodí uložit jej rovnou do vytopeného domu, to by pro něj mohl být příliš velký teplotní šok. Venkovním pejskům zvyšte příjem kvalitní potravy a pravidelně kontrolujte misku s vodou, která by neměla zamrznout.

Domácí mazlíčci

Máte-li psa v bytě nebo domě, je i tak na místě provést nezbytná opatření. Psi zvyklí na teplíčko domova jsou oproti venkovním hlídačům ve velké nevýhodě. Při venčení proto dejte přednost krátkým, přibližně desetiminutovým, procházkám. Během vycházek by se pes měl neustále pohybovat a měli byste snížit četnost přechodů mezi teplými a studenými prostory. S ohledem na vaši pracovní dobu se zkuste vyhnout procházkám brzy ráno či pozdě večer, kdy jsou mrazy nejhorší. I při pobytu doma uzpůsobte teplotu tak, aby psovi nebylo přílišné vedro a neztrácel zbytečně zimní srst. Pokud to jde, nechte jej spát spíše ne chladnější chodbě.

A co psí oblečky?

Mnozí majitelé svým miláčkům rádi dopřejí různorodé psí oblečky, které často kopírují poslední módní výstřelky. V zimě ale mají i svůj praktický účel a rozhodně bychom je u malých plemen měli zvážit. Obleček by měl chránit močové a dýchací cesty, uleví i pejskům s onemocněním pohybového aparátu. Zásadní je krytí zad a beder, doporučuje se ochrana břicha, hrudníků a u starších psů návleky na packy. Pro naháče je ideální kombinéza. Dbejte opět na citlivé přechody mezi vytopenými a chladnými prostory. Pokud je teplotní šok příliš velký, zvyšuje se riziko oslabení imunity a možných onemocnění psa.

Ochrana pro tlapky

Při procházkách v zimě čeká na pejsky ještě jedno nebezpečí – kousky ostrého ledu i posyp na cestách. Posypová sůl především dráždí tlapky, způsobuje jejích popraskání a může vyvolat zánět. Tlapky a citlivé polštářky chraňte namazáním. Použít můžete indulonu, vepřové sádlo nebo vazelínu, dostupné jsou i speciální veterinární balzámy. Po vycházce je dobré tlapky pečlivě omýt vodou a dobře osušit. Pro některé psy se dají koupit také zimní botičky, ale je otázkou, jak si na ně váš pes dokáže zvyknout. Pozor si dejte na nemrznoucí směsi v okolí příjezdových cest a garáží. Psům poměrně voní a chutnají, způsobují ale nebezpečné otravy.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button