Psi na talíř nepatří. Aktivisté na Korejce tlačí přes olympiádu

Psi na talíř nepatří. Aktivisté na Korejce tlačí přes olympiádu (zdroj: ČT24)

Olympijské hry v Jižní Koreji přinesly kromě obrovských sportovních příběhů ještě jeden. Obrátily pozornost na tradici platnou odnepaměti, konzumaci psího masa. Zvyky se mění pomalu. Ačkoliv mnoho Korejců už psy chová jako mazlíčky, ročně jde na porážku několik milionů zvířat.

Na západě lidé považují psy za kamarády, na jihokorejských psích farmách jsou především potravinou.

Aktivisté dělali vše pro to, aby na obchod s psím masem upozornili v době olympiády. Vláda podle nich záměrně vytvořila mezeru v zákonu: psi sice už nejsou masná zvířata, ale zůstali mezi hospodářskými. To umožňuje různý výklad.

V Jižní Koreji je kolem sedmnácti tisíc psích farem. Na talíři skončí každoročně miliony kusů těchto tvorů. Vláda na dobu Her zakázala psí trhy v okolí Pchjongčangu a restaurace požádala, aby psa dočasně neservírovaly.

„Nelíbí se mi argument, že bychom měli přestat něco dělat jenom proto, abychom vyhověli etickým normám cizích zemí,“ reagoval devětapadesátiletý obyvatel Pchjongčangu Joo Jung-gi.

Po olympiádě bude vše při starém, nelíbí se aktivistům

„Vláda kolem toho dělá rozruch, jen když se koná nějaká velká mezinárodní událost, jako jsou olympijské hry. Jakmile skončí, je ticho a nic se nezmění,“ myslí si chovatel psa Kim Jung-hee ze stejné metropole Jižní Koreje.

Nelíbí se mi argument, že bychom měli přestat něco dělat jenom proto, abychom vyhověli etickým normám cizích zemí.
Joo Jung-gi
obyvatel Pchjongčangu

Nejméně jedna restaurace v dějišti Her podle agentury Reuters ale psí maso nabízela. Přesto poslední roky dochází k posunu.

Mezinárodní organizace ochránců zvířat s farmáři uzavírá dohody. Když se zřeknou chovu, pomůže jim rozjet pěstování zeleniny. Psy pak umisťuje v Británii nebo Americe k novým majitelům.

Psa z Koreje má i bronzová olympijská krasobruslařka, Kanaďanka Meagan Duhamelová. Kříženec žije od července i v jihokorejském prezidentském paláci. Taky neměl být původně společníkem.

„Počet psů jako domácích mazlíčků roste. Už je to jiná společnost, ve které žijeme, v porovnání s dobou před třiceti až padesáti lety,“ uvedla aktivistka Lee Dži-jen.

Během nadcházejících let se tedy Jižní Korea možná vyrovná euroamerické kultuře. I když ta má, co do zacházení s masnými zvířaty – skotem, prasaty či drůbeží – sama stále velké dluhy.