Přihlaste se a využijte web naplno HAFICI.NET »

Romanian Carpathian Shepherd Dog

 

Atlas » Romanian Carpathian Shepherd Dog 

Romanian Carpathian Shepherd Dog - Romanian Carpathian Shepherd Dog | © Nika | Oituz de Baltag (Dyček)-ČESKÝ ŠAMPION,ČESKÝ JUNIOR ŠAMPION,1xCACIB,6xCAC,3xCAJC,9xBOB,1xCWC účastník Štěkovytí,2x1místo všestrannost /www.carpatin.cz

» další fotky

Český název: Romanian Carpathian Shepherd Dog
Orig. název: Romanian Carpathian Shepherd Dog
Skupina FCI: Skupina 1 - plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Zkratka FCI: CAR
Reg. č. FCI: 350
Původ: Rumunsko
Výška psa: 65 - 73 cm
Výška feny: 59 - 67 cm
Standard FCI: Podrobný popis plemene
Barevné variety: Světle plavá překrytá černou (vlkošedá) různých odstínů. Často světlejší na bocích a tmavší na horní části těla. Světle plavá překrytá černou (vlkošedá) s bílými znaky, nejlépe nikoliv dominujícími.
Popis plemene: V karpatských horských oblastech Rumunska,byl život bez psa nemyslitelný.Cílevědomým výběrem místních pracovních psů horského typu vznikl carpatin-dávné plemeno rumunských pastevců.Pokud se dostaneme hlouběji do historie tohoto plemene,tak zjistíme, že předkové carpatina se na území dnešního Rumunska dostali ze západní Asie(podle dostupných informací už v mladší době kamenné).Plemeno bylo vytvořeno k potřebám života člověka,jak k obraně majetku,tak k ochraně stád dobytka,-silný a rychlý pes,schopný bojovat s rysy ,vlky a medvědy.Silnější psi se využívali právě k těmto účelům,slabší feny k ochraně majetku,stavení,jako psi hlídací .
Rumunský carpatin je, podle exteriérových znaků příbuzný kavkazskému i šarplaninskému pasteveckému psu.K jeho příbuzným patří třeba i doposud neuznaný bulharský pastevecký pes nebo pastevec z Malé Asie(Turecka).Pro carpatina je podle standardu FCI typická lupoidní hlava(tedy připomíná vlka),což „kavkazák“ nebo „šarplaninec“ nemá.Také v srsti je mezi těmito plemeny rozdíl-carpatin má středně dlouhou a méně hustou než tito dva zmíněni příbuzní.Co se týká povahových vlastností-carpatin je společenský,dalo by se říct nekonfliktní,milující svého pana a celou svou „smečku“.Řídí se svým instinktem, ke práci nepotřebuje vedení člověka,dobrý pastevecký pes si situaci vyhodnocuje sám. Ale i přesto všechno musím připomenout,že toto plemeno potřebuje dobré vedení a zacházení.

Ještě se vrátím k názvu-originál je ciobanesc romanesc carpatin-Rumunský pastevecký pes.Bohužel rozlišení pastevecký,ovčácký pes nebo honácký je obtížné.Carpatin patř do sk.1 standard č.350.U nás je zapsán jako ovčácky,s čímž si dovolím nesouhlasít,protože carpatin je typickým představitelem pasteveckého plemene tak jako bukovina,kdežto mioritik je jediný představitel ovčáckého rumunského psa.Pastevecký,ovčácký i honácký pes se rozlišuje povahou i druhem práce(pastevec hlídá a chrání stádo, ovčácký pes se používá k práci se stádem, z tohoto důvodu mají oba rozličné způsoby obrany stáda. Některé vlastnosti pasteveckých psů jsem tady popsala,ale neodpustím si ještě takové malé shrnutí.Pastevecký pes se odlišuje od ovčáckého stavbou těla-psi bývají mohutní(odrážení útoku vlka nebo medvěda)často šedého nebo bílého zbarvení(nenápadnost v blízkosti stáda).Většinou neštěkají,čekají v ústraní,pracují samostatně bez pokynů člověka,stádo chrání i 24 hodin. Naproti tomu ovčácký pes pracuje se stádem.
Vzhledem k jejich velké samostatnosti vyžadují od mládí rozmanitou činnost a usměrnění.

V ČR a vlastně mimo Rumunsko je toto plemeno dosud vlastně neznámé, ale pevně věříme, že díky jeho kvalitám, povaze a jiným si brzy získá přízeň a srdce pejskařů, pastevců a jiných příznivců. Ať už jako dobří společnici, vynikající strážci stád před šelmami tak jako nekompromisní strážci objektů, či jiných pracantů. A jeho řady se u nás rozšíří, aby dále mohli šířit radost a kvalitní práci.
24.6.2010 Rozrostli jsme se. Floare de Transilvania je nová členka naší smečky.

vice info na www.carpatin.cz
Chovatelé:
Kraj:
Stanice:Zobrazit » Zobrazit «
Hledat fotografie Romanian Carpathian Shepherd Dog
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Zobrazit » Zobrazit fotky Romanian Carpathian Shepherd Dog s PP z prezentací návštěvníků «

© HAFICI.NET - http://hafici.net/atlas/romanian_carpathian_shepherd_dog