Přihlaste se a využijte web naplno HAFICI.NET »

Sedmihradský honič

 

Atlas » Sedmihradský honič 

Český název: Sedmihradský honič
Orig. název: Erdélyi kopó
Skupina FCI: Skupina 6 - honiči a barváři a příbuzná plemena
Zkratka FCI: SEH
Reg. č. FCI: 241
Výška psa: 55 - 65 cm
Výška feny: 55 - 65 cm
Hmotnost psa: 25 kg
Hmotnost feny: 25 kg
Standard FCI: Podrobný popis plemene
Barevné variety: Základní barva maďarského honiče je černá. Znaky nepříliš tmavého pálení jsou vždy nad očima. Na čenichu a na končetinách jsou rovněž znaky pálení. Pálení je vždy jasně odděleno od černého základu. Na nosním hřbetě může být bílý znak, který ve formě lysin
Popis plemene: Použití: lovecký pes (honič) se schopností lovit na velké vzdálenosti a nezávisle na svém pánovi. Má velmi vyvinuté vlohy pro práci na stopě velké zvěře. Hlásí jasným hlasem s poněkud plačtivým zabarvením. Na stopě se jeho hlášení, které je zvučné a ve vysoké tónině, nese daleko. Štve a výborně staví zvěř. Pracuje obvykle samostatně anebo v páru.
Krátký výtah z historie: jedná se o velmi starobylé maďarské plemeno, jehož vývoj byl ovlivněn místními klimatickými vlivy, přírodními podmínkami a místními způsoby lovu. Svoji zlatou éru zažilo plemeno ve středověku, kdy plemeno Erdelyi Kopó bylo oblíbeným loveckým psem zdejší šlechty. Kvůli rozvoji zemědělství a lesnictví se přesunul lov s honiči do hornatých a lesnatých oblastí Karpat. Tehdy se v závislosti na rozdílných terénních podmínkách, ve kterých byli psi používání, zformovaly dvě variety těchto honičů, a to malý a velký transylvánský honič. Obě variety byly ovšem stále chovány společně. Zpočátku byl velký maďarský honič používán k lovu velké zvěře, nejprve tura, pak medvěda, černé zvěře a rysa; malý honič lovil malou zvěř (srnčí, lišku) v neprostupných terénech a také kamzíka ve skalách. Na počátku XX. století již transylvánský honič skoro vymizel. Chov byl obnoven od roku 1968 a dnes již existuje mnoho skvělých psů velkého rázu této rasy v Maďarsku i v sousedních oblastech Rumunska. Malá varieta zanikla.
Chovatelé:
Kraj:
Stanice:Zobrazit » Zobrazit «

Zobrazit » Zobrazit fotky Sedmihradský honič s PP z prezentací návštěvníků «

© HAFICI.NET - http://hafici.net/atlas/sedmihradsky_honic