Přihlaste se a využijte web naplno HAFICI.NET »

Granule

 

Články » Granule 

Granule

Publikováno: 11.04.2014 • Autor: © Nika • Rubrika: Výživa psů

Viem, že sa kopirovať články nemajú, ale tento popis o GRANULIACH je úplne geniálny, tak čitajte...

Pre vsetkych, ktori maju zaujem precitat si nieco o granuliach, t.j. o tom, cim vlastne tie nase zvery krmime a ci granule naozaj take idealne, ako sa nas snazia ich vyrobcovia presvedcit: http://www.api4animals.org/facts.php?p=359&more=1


Slovensky preklad clanku:

Čo sa vlastne nachádza v krmive pre psov a macky.
Celé vykŕmené kurence, vybrané kusy hovädzieho, čerstvé obiloviny a všetky zdravé látky, ktoré váš pes alebo mačka potrebuje.

Takýto obraz sa šíri v médiách a v reklame u výrobcov krmív pre domáce zvieratá. Americkí výrobcovia krmív pri obrate 11 miliárd amerických dolárov ročne sa snažia nahovoriť zákazníkovi, ktorý si kupuje ich výrobky, že majú to naj krmivo pre ich domáceho miláčika.

Táto správa sa zaoberá rozdielmi medzi tým, čo si zákazníci myslia keď nakupujú krmivá a tým čo v skutočnosti dostanú. Správa sa sústreďuje veľmi obecne na najznámejšie značky – výrobky, ktoré sa masovo dodávajú do super-marketov a diskontných obchodov – naviac existuje rada vysoko uznávaných výrobcov, ktorí sa môžu dopúšťať rovnakých prehreškov.

To, čo väčšina zákazníkov nevie, je skutočnosť, že priemysel krmív pre domáce zvieratá je odnožou potravinárskeho a poľnohospodárskeho priemyslu produkujúci pre človeka. Krmivový priemysel predstavuje odbyt pre odpad z bitúnkov, obiloviny považované za „nevhodné pre človeka“ a podobné odpadné produkty, ktoré sa ťažko využívajú k dosiahnutiu zisku. Medzi tento odpad patria črevá, vemená, krky, a niekedy také časti zvierat napadnuté chorobou alebo rakovinou.

Tri z piatich významných spoločností v Spojených štátoch, vyrábajúcich krmivo pre domáce zvieratá, sú dcérskymi firmami veľkých medzinárodných spoločností ako sú: Nestlé (Alpo, Fancy Feast, Friskies, Mighty Dog, a produkty Ralston Purina jako Dog Chow, ProPlan a Purina One), Heinz (9 Lives, Amore, Gravy Train, Kibbles-n-Bits, Nature's Recipe), Colgate-Palmolive (Hill's Science Diet Pet Food). K ďalším predným spoločnostiam patrí Procter & Gamble (Eukanuba a Iams), Mars (Kal Kan, Mealtime, Pedigree, Sheba, Waltham's) a Nutro. Z podnikateľského hľadiska skutočnosť, že medzinárodné spoločnosti vlastnia firmy vyrábajúce krmivo pre zvieratá, predstavuje ideálny vzťah. Medzinárodné spoločnosti majú lepšiu možnosť nákupu vo veľkom, zaoberajú sa výrobou potravín pre ľudí a tak majú vlastný trh pre kapitalizáciu svojich odpadových produktov. Majú vlastné oddelenie krmív pre domáce zvieratá a taktiež majú spoľahlivejšiu kapitálovú databázu a v mnohých prípadoch i vhodný zdroj ingrediencií.

V našej republike existujú stovky rôznych krmív pre domáce zvieratá. I keď mnoho krmív predávaných na trhu je podobných, nie všetky spoločnosti vyrábajúce takéto krmivá používajú nekvalitné alebo i potenciálne nebezpečné ingrediencie.Ingredience.

Aj keď predajná cena krmiva pre domáce zvieratá nerozhoduje vždy o tom, či je dané krmivo dobré alebo zlé, je cena predsa len často dobrým indikátorom kvality. Spoločnosť, ktorá predáva nechránenú značku krmiva pre psov za 9,95 US dolárov za 40librové vreco, nemôže v žiadnom prípade vo svojom krmive používať kvalitné bielkoviny a obiloviny. Náklady na výrobu kvalitných ingrediencií by totiž boli mnoho vyššie ako predajná cena daného výrobku.

Bielkoviny používané v krmive pre domáce zvieratá pochádzajú z najrôznejších zdrojov. Keď je na bitúnku porazený dobytok, prasce, kurence, jahňatá či iné zvieratá, sú výberové časti, ako je pravá svalovina, oddeľovaná od porazeného zvieraťa a určená pre ľudí. Avšak 50 % zvieraťa určeného pre výrobu potravín sa nepoužíva v potravinách pre človeka. Všetko, čo zostane z porazeného zvieraťa, ako sú kosti, krv, črevá, šľachy a skoro všetko ostatné, čo nespotrebuje človek, sa využíva v krmive pre domáce a úžitkové zvieratá a pre iné výrobky. Tieto "ostatné časti" sú označované ako "vedľajšie produkty," "múčka z mäsa a kostí," alebo podobné výrazy uvádzané na informačných etiketách na krmive.

Pet Food Institute (Inštitút krmív pre domáce zvieratá) – profesné združenie výrobcov krmív pre domáce zvieratá – pripúšťa používanie vedľajších produktov v krmivách ako dodatočný zdroj príjmov spracovateľov a farmárov: "Rast priemyslu krmív pre domáce zvieratá nielen zaistil majiteľom lepšie krmivá pre ich zvieratá, ale taktiež vytvoril dodatočné ziskové trhy pre produkty z amerických fariem a pre vedľajšie produkty pri spracovaní mäsa, hydiny a ďalších potravinárskych odvetví, ktoré spracovávajú potraviny pre ľudskú potrebu."Mnohé z týchto zbytkov predstavuje problematický zdroj výživy pre naše zvieratá. Výživná kvalita vedľajších produktov z mäsa a hydiny, múčiek a digestív sa môže medzi jednotlivými várkami líšiť. James Morris a Quinton Rogers, dvaja profesori z Fakulty molekulárnych biovied Kalifornskej univerzity pôsobiaci na Davisovej veterinárnej škole, tvrdia, že "V skutočnosti neexistujú žiadne údaje o biologických živinách pre domáce zvieratá u viacerých bežných ingredienciách používaných v krmivách pre domáce zvieratá. Tieto ingredience predstavujú najčastejšie vedľajšie produkty z priemyslu spracovávajúceho mäso, hydinu a ryby a majú potenciálne veľké rozdiely vo svojom zložení. Tvrdenie o výživnej dostatočnosti krmív pre domáce zvieratá podľa platných výživných ukazateľov (tzv. profilov) stanovených Združením amerických potravinárskych kontrolných pracovníkov (AAFCO) neobsahuje žiadne údaje potvrdzujúce túto dostatočnosť a nebudú dôveryhodné, dokiaľ nebudú ingrediencie analyzované a uvedené bio-výživné hodnoty."
Bežnými ingredienciami krmív pre domáce zvieratá je múčka z mäsa a hydiny, múčka z vedľajších produktov a múčka zo zmesí mäsa a kostí. Termín "múčka" znamená, že tieto materiály sa nepoužívajú čerstvé, ale boli tepelne spracované vyškvarením. Čo sa tým rozumie? Vyškvarenie, ako to definuje Webster's Dictionary, predstavuje "spracovanie ako pre priemyselné použitie: vyškvariť trupy hospodárskych zvierat a extrahovať olej z tuku, masti atd. rozpustením." Domáca hydinová polievka s tlstou vrstvou tuku, ktorá sa hore vytvorí pri ochladení polievky, je akýmsi mini vyškvarovacím procesom. Vyškvarením sa oddeľujú tukovorozpustné látky od látok vodorozpustných a pevných, odstraňuje sa väčšina vody a ničia bakteriálne kontaminanty, avšak môžu sa taktiež meniť alebo ničiť niektoré prírodné enzýmy a proteíny obsiahnuté v surových ingredienciách. Vedľajšie produkty mäsa a hydiny, pokiaľ nie sú tepelne spracované, sa široko líšia vo svojom zložení a kvalite.

Čo môže spôsobiť podávanie takýchto produktov vašim zvieracím spoločníkom?

Niektorí veterinári tvrdia, že kŕmenie zvierat odpadom z bitúnkov zvyšuje možnosť ich ochorenia rakovinou a inými degeneratívnymi chorobami. Metódy varenia používané výrobcami krmív pre domáce zvieratá – ako vyškvarovanie, pretlačovanie (tepelný a tlakový systém používaný k „nafúknutiu“ suchého krmiva do nugetov alebo zŕn) a pečenie – nemusí nutně zničiť hormóny používané k vykŕmeniu hospodárskych zvierat alebo ku zvýšeniu produkcie mlieka, ani lieky ako antibiotiká či barbituráty používané k eutanázii zvierat.


Zvierací a hydinový tuk.

Možno ste si povšimli zvláštneho prenikavého pachu, keď otvoríte nové vreco krmiva pre domáce zvieratá. Čo je zdrojom tejto príjemnej vône? Býva to najčastejšie vyškvarený zvierací tuk, tuk z reštaurácii či iné oleje, ktoré sú príliš nechutné alebo inak považované za nevhodné pre člověka.

Tuk z reštaurácii sa stal v posledných pätnástich rokoch významnou zložkou kŕmneho zvieracieho tuku. Tento tuk, uchovávaný často v päťdesiat galónových sudoch, môže byť skladovaný vo voľnom priestore po celé týždne, vystavený extrémnym teplotám a bez ohľadu na jeho budúce využitie. "Miešači tukov" či vyškvarovacie firmy potom zbierajú tento použitý tuk a miešajú rôzne jeho druhy dohromady, stabilizujú ich pomocou silných antioxidantov k spomaleniu ďalšieho pokazenia a potom predávajú tieto zmiešané produkty spoločnostiam vyrábajúcim krmivá pre domáce zvieratá a iným konečným užívateľom.

Tieto tuky sú postrekom nanášané priamo na extrudované zrná a pelety, aby učinili inak chuťové nevýrazné či dokonca nechutné výrobky chutnými. Tuk rovnako pôsobí ako spojivo a k nemu výrobcovia pridávajú ďalšie chuťové prísady. Odborníci na krmivo zjistili, že zvieratá milujú chuť týchto nanesených tukov. Výrobcovia sú majstri v tom, aby prinútili psa alebo mačku zožrať niečo, nad čím by normálne ohrnuli nos.
Pšenica, sojový olej, kukurica, arašídové škrupiny a iné rastlinné proteíny.


Množstvo obilných produktov používaných v krmive pre domáce zvieratá sa v poslednom desaťročí zvýšilo. Obilné a zrnné produkty, ktoré boli pred tým v krmivovom priemysle považované za plniace materiály, teraz nahradzujú značnú časť mäsa, ktoré sa na začiatku používalo v komerčnom krmive. Prítomnosť živín v týchto produktoch je závislá na stráviteľnosti daného zrna. Množstvo a druh uhlohydrátov v krmive určuje výživnú hodnotu, ktorú zviera skutočne dostáva. Psy a mačky môžu skoro celkom spotrebovávať uhlohydráty z niektorých obilovín, ako napríklad z bielej ryže. Až 20% výživnej hodnoty z iných obilovín môže zostať nestrávené. Obsah živín v pšenici, fazuliach a v ovse je nízky. Živín v zemiakoch a kukurici je podstatne menší ako v ryži. Niektoré ingrediencie, napríklad arašidové škrupiny, sa používajú ako náplň alebo vláknina a nemajú žiadnu podstatnú nutričnú hodnotu.

Dve z troch ingrediencií v krmive pre domáce zvieratá, zvlášť u suchých krmív, sú takmer vždy nejakou formou obilných produktov. Pedigree Performance Food pre psov uvádza mletú kukuricu, múčku z hydinových vedľajších produktov a kukuričnú lepkovú múčku ako svoje tri hlavné ingrediencie. 9 Lives Crunchy Meals pre mačky uvádza mletú žltú kukuricu, kukuričnú lepkovú múčku a múčku z hydinových vedľajších produktov ako svoje tri hlavné ingrediencie. Keďže mačky sú skutočnými mäsožravcami – musia konzumovať mäso, aby mohli uspokojiť určité fyziologické potreby – mohol by sa niekto diviť nad tým, prečo im ako krmivo dávame produkt zostavený hlavne z kukurice. Odpoveď je taká, že kukurica je omnoho lacnejším "zdrojom energie" ako mäso.

V roku 1995 Nature's Recipe vyradila tisíce ton krmiva pre psov vtedy, čo sa zákazníci sťažovali, že ich psy zvracajú a ztrácajú chuť. Ztraty spoločnosti Nature's Recipe dosiahli 20 miliónov dolárov. Problémom bola huba, ktorú produkoval vomitoxin (aflatoxin či "mykotoxin," toxická látka produkovaná pliesňami) kontaminujúce pšenicu a kukuricu. V roku 1999 ďalší hubový toxín odštartoval ďalšie stornovanie suchého krmiva pre psov vyrobeného firmou Doane Pet Care v jednom z ich závodov, spolu so značkou Ol' Roy (značka Wal-Martu) a 53 ďalších značiek. Tento toxín zabil vtedy 25 psov. Posledný prípad sa stal v jednom zo závodov firmy Diamond, kde aflatoxín spôsobil smrť niekoľkých psov.

Aj keď vomitoxin spôsobuje to, že psy zvracajú, prestavajú žrať a majú hnačku, jedná sa o miernejší toxín ako väčšina iných. Nebezpečnejšie mykotoxiny môžu spôsobiť chudnutie, poškodenie pečienky a dokonca i uhynutie ako v prípade Doane či Diamond. Incident spoločnosti Nature's Recipe prinútil Úrad pre bezpečnosť potravín a liekov, aby zasiahol. Dina Butcherová, poradkyňa pre poľnohospodársku politiku guvernéra Severnej Dakoty Eda Schafera, došla k záveru, že zistenie vomitoxinu vo výrobkoch Nature's Recipe neprestavovalo žiadnu vážnu hrozbu pre ľudskú populáciu, lebo "zrno, ktoré príde do krmiva pre domáce zvieratá, nie je kvalitné".

Sójový olej je ďalšou bežnou bežnou ingredienciou, ktorá sa niekedy používa ako proteín a zdroj energie v krmive pre domáce zvieratá. Výrobcovia k nemu pridávajú ďalšie látky, takže zviera, ktoré zožerie produkt obsahujúci sójový olej, sa cíti viacej nasýtené. Sójový olej u niektorých psov produkuje plyny, zatiaľ čo iní psy sa s ním dobre vyrovnávajú. Rastlinné krmivá pre psov používajú sójový olej ako hlavný zdroj bielkovín.
Prísady a konzervačné prostriedky
Do komerčných krmív pre domáce zvieratá sa pridáva rada chemikálií k zlepšeniu chuti, stability, charakteristiky či vzhľadu krmiva. Prísady nemajú žiadnu výživnú hodnotu. Obsahujú emulzifikátory zabraňujúce odlúčeniu vody a tuku, antioxidanty brániace tomu, aby sa tuk stal nechutným, a umelé farbivá a príchute, ktoré robia produkt príťažlivým pre spotrebiteľa a chutnejším pre ich zvieracích spoločníkov.

Pridávanie chemikálií do potravy má veľmi dlhú históriu. Už pred niekoľko tisíc rokmi sa do stravy pridávali rôzne korenia, prírodné konzervačné látky či dozrievajúce prvky. Za posledných 40 rokov sa však počet prísad pridávaných do potravy podstatne zvýšil.

Všetky komerčné krmivá pre domáce zvieratá musia byť zakonzervované tak, aby zostala čerstvá a príťažlivá pre našich domácich miláčikov. Ukladanie do konzerv je samo o sobe konzervačným procesom, takže krmivo v konzervách obsahuje menej konzervačných látok ako suché krmivá. Niektoré konzervačné prostriedky pridávajú do ingrediencií alebo surovín už ich dodávatelia, iné môže pridávať výrobca krmiva. Keďže výrobcovia potrebujú zaistiť, aby suché krmivá mala dlhú skladovú životnosť a zachovala si tak stráviteľnosť po doprave a dlhom skladovaní, sú tuky obsiahnuté v krmive konzervované pomocou buď syntetických nebo „prírodných“ konzervačných látok. K syntetickým konzervačným látkam patrí butylovaný hydroxyanisol (BHA) a butylovaný hydroxytoluen (BHT), propyl gallat, propylenglykol (používa sa tiež ako menej toxická verzia automobilových nemrznúcich kvapalín) a ethoxyquín. U týchto antioxidantov sa uvádza len málo informácii o ich toxicite, bezpečnosti, interakciách či dlhodobom používaní v krmivách pre domáce zvieratá, ktoré môže zviera konzumovať každý deň po celý svoj život.

Potenciálne karcinogénne látky, ako BHA, BHT a ethoxyquín, sú povolené len na relatívne nízkej úrovni. Vplyv používania týchto chemikálií v krmivách pre domáce zvieratá nebol doposiaľ dôkladne preskúmaný a dlhodobé hromadenie týchto látok môže byť vo svojich dôsledkoch škodlivý a veľmi nebezpečný. Vzhľadom k sporným údajom uvedených v pôvodnej štúdii o bezpečnosti ethoxyquínu bol jeho výrobca Monsanto vyzvaný, aby previedol novú, dôkladnejšiu štúdiu. Táto bola dokončená v roku 1996. I keď Monsanto nezistil žiadnu významnú toxicitu spojenú s jeho vlastným výrobkom, požadovalo v júni 1997 Stredisko veterinárnej medicíny FDA výrobcov, aby dobrovoľne obmedzili maximálne množstvo ethoxyquínu o polovicu na 75 častíc v milióne. Zatiaľ čo niektorí kritici krmív pre domáce zvieratá a veterinári sú presvedčení o tom, že ethoxyquín je hlavnou príčinou chorôb, problémov s kožou a neplodnosti u psov, iní tvrdia, že sa jedná o najbezpečnejší, najsilnejší a najstabilnejší konzervačný prostriedok nachádzajúci sa v krmive. Ethoxyquin je síce schválený pre používanie v ľudskej strave pre konzerváciu korenia, ako je napríklad kajenské korenie alebo mletého chilli v maximálnej úrovni 100 ppm, avšak bolo by veľmi obtiažne zjesť rovnaké množstvo mletého chilli každý deň podobne ako pes konzumujúci suché krmivo. Ethoxyquín nebol nikdy preskúmaný z hľadiska bezpečnosti pre mačky.

Niektorí výrobcovia reagovali na obavy zákazníkov a používajú dnes "prírodné" konzervačné látky, ako vitamín C (askorbát), vitamín E (zmiešané alfa-tokopheroly) a oleje z rozmarýnu, klinčekov alebo ďalších korení na konzerváciu tukov obsiahnutých v ich výrobkoch. Iné ingrediencie však môžu byť konzervované individuálnym spôsobom. Väčšina rybacích múčok a niektoré spracované zmesi vitamínov a minerálov obsahujú chemické konzervačné látky. To znamená, že váš domáci miláčik môže konzumovať krmivo obsahujúce niekoľko druhov konzervačných látok. Federálne zákony síce vyžadujú, aby na etikete výrobku boli uvedené konzervačné látky, avšak firmy vyrábajúce krmivo pre domáce zvieratá začali iba pred nedávnom túto požiadavku dodržiavať.Prísady používané do spracovaného krmiva pre domáce zvieratá.
Látky proti oslepeniu
Antimikrobové látky
Antioxidanty
Farbivá
Konzervačné látky
Sušiace látky
Emulzifikátory
Ztužujúce látky
Zosilovače príchutí
Ochucovacie látky
Látky k spracovaniu prášku
Formulačné pomôcky
Zvlhčovače
Kvasiace látky
Mazivá
Nevýživné sladidlá Výživné sladidlá Oxidačné a redukčné látky
Látky na kontrolu pH
Pomôcky pre spracovanie
Oddeľovače
Rozpúšťadlá, spojiva
Stabilizátory, zahusťovače
Povrchové aktívne látky
Krycie povrchové látky
Synergetiká Štrukturačné látky

Zákon síce vyžaduje štúdie týkajúce sa priamej toxicity týchto prísad a konzervačných látok, tieto však doposiaľ neboli preskúmané z hľadiska svojich potenciálnych vzájomných synergetických účinkov po zožratí. Niektorí autori uvádzajú, že medzi niektorými bežnými syntetickými konzervačnými prostriedkami dochádza k nebezpečným interakciám. Štyri prírodné konzervačné látky síce nezaisťujú takú skladovateľnosť a životnosť ako chemické konzervačné prostriedky, ale sú bezpečné.

Výrobný proces.

Ako sa krmivo pre domáce zvieratá vyrába.

Keďže sa už u krmiva nevyžadujú krmné pokusy, aby bolo možné krmivo označovať za "kompletné a vyvážené," väčšina výrobcov prevádza štúdie žravosti pri vývoji nových krmív. Jedna skupina zvierat se kŕmi novým krmivom, zatiaľ čo „kontrolná“ skupina dostáva bežnú formulu. Celkovo skonzumované množstvo sa potom používa ako meradlo žravosti daného krmiva. Väčšie a renomovanejšie spoločnosti prevádzajú krmné pokusy, ktoré sú považované za presnejší prostriedok k posúdeniu výživnej hodnoty krmiva. Chovajú pre tieto účely veľké kolónie psov a mačiek, alebo využívajú skúšobné laboratória, ktoré majú svoje vlastné zvieratá.
Väčšina suchých krmív sa vyrába pomocou stroja nazývaného expandér alebo extruedér. Najskôr sa suroviny navzájom miesia, niekedy ručne, inokedy pomocou počítača, na základe receptu vypracovaného odborníkmi na výživu zvierat. Táto zmes sa privádza do expandéru a pridáva sa para alebo horúca voda. Zmes sa potom podrobuje naparovaniu, stlačovaniu a vysokým teplotám pri pretlačovaní lisom a otvormi v kotúči, ktorý určuje tvar konečného produktu, a je nafukovaná podobne jako popcorn. Krmivo sa suší a potom sa na neho nástrekom nanáša tuk, digestíva alebo iné zlúčeniny, ktoré ho menia na chutnejšie. I keď proces varenia môže zničiť baktérie obsiahnuté v krmive, môže konečný výrobok stratiť svoju sterilitu pri následnom procese sušenia, nanášania tuku a balenia. Niektoré krmivá sa pečú pri vysokých teplotách namiesto pretlačovania. Tým vznikajú husté, chrumkavé zrná, ktorá sú chutné bez pridávania nanášaných zosiľovačov žravosti. Zvieratám je možné podávať o 25% menej pečeného krmiva (pokiaľ ide o objem a nie o hmotnosť) ako v prípade extrudovaného krmiva.

Ingrediencie sú u vlhkých, suchých a polovlhkých krmív obdobné aj keď sa množstvo bielkovín, tukov a vláknin môže meniť. Typická konzerva bežného krmiva pre mačky údajne obsahuje 45-50% mastných alebo hydinových vedľajších produktov. Hlavným rozdielom medzi jednotlivými druhmi krmiva je obsah vody. Nie je možné priamo zrovnávať údaje na etiketách rôznych druhov krmív, pokiaľ neprevedieme matematický prevod na "sušinový základ." Vlhké krmivo alebo krmivo v konzervách začína mletými ingredienciami zmiešanými s prísadami. Ak sa požadujú kostky, vytvorí je špeciálny extruedér. Potom sa zmes varí a ukladá do konzerv. Uzavrené konzervy sa potom ukladajú do kontajnerov pripomínajúce Papinove hrnce a prebieha komerčná sterilizácia. Niektorí výrobcovia varia krmivo priamo v konzerve.

Pre krmivá domácich zvierat existujú špeciálne požiadavky na uvádzanie informácii na výrobkoch, ktoré sú všetky zhrnuté v každoročne revidovanom Oficiálnom vestníku AAFCO. Výrazy "všetko" alebo "100%" sa nesmú používať, "pokiaľ produkt obsahuje viac než jednu ingredienciu, nepočíta sa voda potrebná pre spracovanie, decharakterizujúce látky alebo stopové množstvo konzervačných prostriedkov a chuťových prísad." Produkty obsahujúce viacej ingrediencií sú upravené predpisom AAFCO Regulation PF3(b) a (c). "Zásada 95%" platí vtedy ak ingrediencie pochádzajú zo zvierat, hydiny alebo rýb a predstavujú najmenej 95% alebo viac z celkovej hmotnosti výrobku (alebo 70% mimo vodu pre spracovanie).

Keďže celkovo mäsitá strava nebýva obvykle nutrične vyvážená, je už niekoľko rokov mimo pozornosť zákazníkov. Avšak vzhľadom k stúpajúcemu zájmu zákazníkov o vysoko kvalitné mäsové výrobky propagujú teraz niektoré spoločnosti 95% a 100% konzervované mäso ako doplnkovú kŕmnu variantu.

Produkt nazývaný "večera" je založený na zásade 25%, ktorá sa uplatňuje v prípade, že "určitá ingrediencia alebo kombinácia ingrediencií tvorí najmenej 25% celkovej hmotnosti produktu" (mimo vodu použitú pre spracovanie), pokiaľ tieto ingrediencie tvoria najmenej 10% celkovej hmotnosti výrobku; a deskriptoru, ktorý uvádza, že vo formule produktu uvedené na etikete sú obsiahnuté iné ingrediencie. Takéto deskriptory zahrňujú výrazy "recept," "misa," "entré," a "formula." Určitá kombinácia ingrediencií obsiahnutých v názvu¨produktu je prípustné, ak každá ingrediencia predstavuje najmenej 3% hmotnosti produktu, mimo vodu pre spracovanie a názvy ingrediencií sú uvedené v poradí podľa klesajúceho podielu na hmotnosti.

Možnosť použiť predložku "s" pripúšťa, aby sa názov ingrediencie objavil na etikete výrobku, ako napríklad „s pravým kuraťom“, pokiaľ každá takáto ingrediencia predstavuje najmenej 3% z celkovej hmotnosti krmiva, mimo vodu potrebnú pre spracovanie.

Možnosť používať výraz "príchuť" pripúšťa, aby sa krmivo označovalo s určitou príchuťou, pokiaľ sú príslušné ingrediencie schopný „dodať krmivu výraznú charakteristiku". Tak napríklad krmivo "s príchuťou hovädzieho" môže obsahovať malé množstvo digestív, alebo iného výťažku hovädzej svaloviny, aj keď by vôbec neobsahovalo skutočne hovädzie mäso.

Čo sa stalo so živinami?

Dr. Randy L. Wysong je veterinár a vyrába svoju vlastnú radu krmív pre domáce zvieratá. Tento dlhodobý kritik, praktik krmivového priemyslu prehlásil: "Spracovanie je divokou kartou v nutričnej hodnote, ktorá je v širokej miere proste ignorovaná. Zahriatie, varenie, vyškvarenie, zmrazenie, dehydratovanie, konzervovanie, extrudovanie, peletovanie (tvarovanie do guličiek), pečenie a tak ďalej sú tak bežné, že sú považované za synonymum pre krmivo samotné." Spracovanie mäsa a vedľajších produktov používaných v krmive pre domáce zvieratá môže podstatne znížiť ich nutričnú hodnotu, avšak varenie zvyšuje stráviteľnosť obilných zŕn.

Aby urobili krmivo pre domáce zvieratá výživným, musia ho výrobcovia krmív „zosilniť“ vitamíny a minerálne látky. Prečo? Pretože ingrediencie, ktoré používajú nie sú zdravé, môže byť ich kvalita extrémne rozdielna a drsné výrobné praktiky ničia veľa výživných látok, ktoré boli v krmive pôvodne zahrnuté.

Kontaminanty.

Komerčne vyrobené alebo preškvarené mastné krmivá a krmivá z vedľajších produktov bývajú často vysoko kontaminované baktériami, lebo nepochádzajú vždy zo zvierat porazených na bitúnkoch. Zvieratá, ktoré uhynuli v dôsledku choroby, zranenia, alebo z prirodzených príčin bývajú zdrojom mäsa pre mastné krmivo. Uhynuté zviera môže zostať i niekoľko dní bez tepelného spracovania. Preto býva ich telo často kontaminované baktériami, ako je napríklad Salmonella a Escherichia coli. Nebezpečné baktérie E. Coli napádajú podľa odhadu viacej než 50% mastných krmív. Proces varenia môže síce zničiť baktérie, avšak nelikviduje endotoxíny, ktoré niektoré baktérie produkujú pri svojom raste a ktoré sa uvoľňujú pri ich smrti. Tieto toxíny môžu spôsobovať rôzne choroby. Výrobcovia krmív pre domáce zvieratá neskúmajú svoje výrobky z hľadiska prítomnosti endotoxínov.

Mykotoxiny – Tieto toxíny pochádzajú z pliesní alebo húb, ako vomitoxín v prípade Nature's Recipe a aflatoxín v krmive Doane's alebo Diamond. Nesprávne poľnohospodárske praktiky a nevhodné sušenie a skladovanie úrody môže spôsobiť rast pliesní. Ingrediencie, ktoré bývajú najčastejšie napádané mykotoxínmi, sú obiloviny ako pšenica a kukurica, bavlniková múčka, arašidová múčka a rybacia múčka.

Etiketa s informáciami.

Národná rada pre výskum (NRC) Akadémia vied stanovila nutričné štandardy pre krmivo, ktoré sa používali v priemysle krmív pre domáce zvieratá až do konca osemdesiatych rokov. Normy NRC, ktoré naďalej platia a ktoré sú od roku 2001 revidované, vychádzajú z čistých krmív a požadovali prevedenie kŕmnych skúšok u krmív pre domáce zvieratá, aby mohli byť označené ako "kompletné" a "vyvážené." Krmivársky priemysel označil kŕmne skúšky príliš reštriktívne a nákladné a preto AAFCO vypracovala náhradný postup pre nutričnú dostatočnosť krmiva pomocou skúšok z hľadiska zhody s tzv. „nutričnými profily." AAFCO taktiež vytvorila "odborné výbory" na výživu psov a mačiek, ktoré vypracovali jednotlivé štandardy pre psov a mačky. I keď je naďalej možné prevádzať kŕmne skúšky, je možné taktiež robiť chemickú analýzu k zisteniu toho, či určité krmivo splňuje tzv. profily.

Chemická analýza však nerieši otázku žravosti, stráviteľnosti ani prítomnosti biologických živín v krmive pre domáce zvieratá. Je teda nespoľahlivá pre určenie toho, či dané krmivo poskytne zvieraťu dostatok výživných látok.Pre vyrovnanie obmedzených možností chemickej analýzy AAFCO pridala ešte "bezpečnostný faktor," ktorý mal prekonať minimálne množstvo výživných látok potrebných k splneniu požiadavok kladených na kompletnú a vyváženú stravu.

Na etiketách krmiva pre domáce zvieratá sa neuvádza stráviteľnosť a prítomnosť výživných látok.

Mýtus 100% - Problémy spôsobené nedostatočnou výživou

Myšlienka jediného krmiva, ktoré by zabezpečovalo vašemu domácemu miláčikovi všetky potrebné výživné látky po celú dobu jeho života, je mýtus.

Obilné zrná predstavujú základnú ingredienciu väčšiny komerčných krmív pre domáce zvieratá. Viacero ľudí si vyberie jedno krmivo, ktoré potom podáva svojmu psovi alebo mačke po celú dobu. Preto domáci psy a mačky konzumujú hlavne uhlohydrátovú stravu s nepatrnou obmenou. Dnešné krmivá pre mačky a psov sú dosť vzdialené širokej škále krmív prevažne založených na bielkovinách, ktoré konzumovali ich predkovia. Problémy spojené s komerčnými krmivami je vidieť každý deň v ordináciách veterinárov. Chronické tráviace problémy, ako je chronické zvracanie, hnačky a zápalové ochorenie čriev patrí medzi najčastejšie liečené choroby. Tie bývajú často výsledkom alergií alebo intolerancie voči ingredienciám v krmivách pre domáce zvieratá. Trh krmív s "obmedzenými antigény" alebo "novými bielkovinami" je v súčasnej dobe podnikom s obratom dosahujúcim veľa miliárd dolárov. Tieto krmiva sú formulovaná tak, aby riešila stúpajúcu netolerantnosť voči komerčným krmivám, ktoré si zvieratá vypestovala. Najnovším hitom je skutočne "hypoalergénne" krmivo, v ktorom sú všetky proteíny umelo rozsekané do kúskov menších, ako môže imunitný systém rozpoznať a reagovat naň.

Suché komerčné krmivo pre domáce zvieratá je často kontaminované baktériami, ktoré môžu alebo nemusia spôsobovať problémy. Nevhodné skladovanie krmiva a niektoré kŕmne praktiky môžu viesť k množeniu týchto baktérií. Napríklad pridanie vody alebo mlieka k zvlhčeniu krmiva a ponechanie pri izbovej teplote spôsobuje množenie baktérií a pritom je tento postup doporučovaný na zadnej strane obalu niektorých krmív pre šteňatá a mačiatka.

Formula krmív pre domáce zvieratá a kŕmna prax, ktorú výrobcovia doporučujú, prehĺbili ďalšie zažívacie problémy. Podávanie len jedného jedla denne môže spôsobiť podráždenie steny žalúdka žalúdočnou kyselinou. Podávať dve menšie kŕmne dávky denne je preto vhodnejšie.
Kŕmne doporučenia alebo pokyny na obale sú často nafúknuté natoľko, aby zákazník nakoniec kúpil viacej krmiva. Naopak firma Procter & Gamble údajně postupovala opačne v prípade svojich výrobkov rady Iams a Eukanuba, keď znižovala krmné dávky, aby dokázala, že ich krmivá sú pre kŕmenie lacnejšie. Nezávislé štúdie objednané konkurenčným výrobcom potom zistili, že toto znížené množstvo nestačí na udržanie zdravia. Spoločnosť Procter & Gamble sa od tej doby súdila s konkurenčným výrobcom, ktorý potom naopak zažaloval ju a naviac došlo k sťažnostiam zákazníka, ktorý požadoval odškodnenie za újmu spôsobenú psom v dôsledku revidovaných kŕmnych pokynov.

Ochorenie močových ciest je priamo spojené so stravou ako mačiek tak aj psov. Močové kamene u mačiek často vznikajú z dôvodu zhoršujúcej sa kvality komerčných krmív pre domáce zvieratá. Jeden typ kameňa zistený u mačiek je dnes menej bežný, avšak iný omnoho nebezpečnejší typ sa vyskytuje častejšie. Manipulovanie s formulami vyrábaných krmív pre mačky zamerané na zmenu kyselosti moču a množstvo niektorých minerálov, malo priamo negatívny dopad na tieto choroby. Taktiež u psov sa vytvárajú kamene v dôsledku ich špatnej stravy.

História ukazuje, že komerčné kŕmne produkty pre domáce zvieratá môžu vyvolávať choroby. O často fatálnej srdečnej chorobe u mačiek a u niektorých psov je dnes známe, že ich spôsobuje nedostatok aminokyselinového taurínu. Ďalším dôsledkom nedostatku taurínu je slepota. Tento nedostatok bol spôsobený nedostatočným množstvom taurínu vo formulách krmív pre mačky z dôvodu zníženého množstva zvieracích proteínov a zvýšeného spoliehania sa na uhlohydráty. Krmivá pre mačky sú dnes doplňované o taurín. Nový výzkum napovedá, že doplnkový taurín môže taktiež pomáhať psom, ale zatiaľ len málo výrobcov dodává naviac taurín do krmív pre psov. Nedostatok draslíku v niektorých krmivách pre mačky spôsobil u nich zlyhávanie obličiek zvlášť u mladých mačiek. Preto sa draslík dnes pridáva vo väčšom množstve do všetkých krmív pre mačky.

Rychlý rast u veľkých chovných šteniat asi prispieva k ochoreniu kostí a kĺbov. Nadmerné kalórie a vápnik v niektorých krmivách vyrábaných pre šteňatá spôsobili rýchly rast. Pre veľké chovné psy dnes existujú špeciálne krmivá pre šteňatá. Avšak táto zmena už nepomôže viacerým psom, ktorí žili a zomreli s ochorením bedrových kĺbov a lakťov.

Existuje taktiež dôkaz o tom, že hypertyreóza u mačiek môže mať súvislosť s nadmerným jódom v komerčnom krmive pre domáce zvieratá. Píšeme o novej chorobe, ktorá se po prvý krát objavila v sedemdesiatych rokoch, keď sa na trhu objavili konzervy s krmivom. Presná príčina a účinok nie sú zatiaľ známe. Ide o závažné a niekedy i smrtelné ochorenie pričom liečba je veľmi nákladná.

Mnohé nutričné problémy sa objavili v súvislosti s popularitou komerčných krmív na báze cereálií. Niektoré z nich boli spôsobené tým, že strava bola nekompletná. Aj keď sa niektoré ingrediencie dnes pridávajú, nevieme zatiaľ aké ingrediencie odhalia budúci odborníci, ktoré by mali byť neustále doplňované do krmív pre domáce zvieratá. Iné problémy môžu byť výsledkom reakcií na prísady. Iné sú dôsledkom kontaminácie baktériami, pliesňami, liekmi či inými toxínmi. U niektorých chorôb je známy vplyv komerčných krmív a u iných nie. Základom je to, že strava zložená prevažne z nízko kvalitných cereálií a vyškvarených mastných krmív nie je tak výživná ani bezpečná, ako by ste pre svoju mačku alebo psa očakávali.


Čo môžu zákazníci robiť.Napísať alebo zavolať firmám vyrábajúcim krmivo pre domáce zvieratá a na Inštitút krmív pre domáce zvieratá a vyjadriť svoje obavy ohľadne komerčných krmív. Požadovať, aby výrobcovia zvýšili kvalitu ingrediencií vo svojich výrobkoch.
Obrátiť sa na API s akoukoľvek informáciou týkajúcej sa priemyslu krmív pre domáce zvieratá, konkrétnych výrobcov alebo konkrétnych výrobkov.
Vytlačiť si kópiu tejto správy pre vašeho veterinára a rozšíriť tak jeho znalosti o komerčných krmivách pre domáce zvieratá.
Upozorniť svojich príbuzných a priateľov s domácimi zvieratami na túto webovú stránku a varovať ich tak pred nebezpečím hroziacim zo strany komerčných krmív, alebo si vyžiadať kópie našeho Prehľadu skutočností na Selecting a Good Commercial Food.
Prestať kupovať komerčné krmivá pre domáce zvieratá, alebo – pokiaľ je to možné – obmedziť množstvo týchto krmív a doplniť ich čerstvou stravou. Zakúpiť si niektorú alebo niekoľko kníh o výžive domácich zvierat a vyrábať si vlastné krmivo. Recepty si nechajte prekontrolovať veterinárom alebo odborníkom na výživu z hľadiska ich vyváženosti a kompletnosti.
Prekontrolovať si naše vzorové krmivá sample diets ktoré si môžete zohnať sami.
Uvedomte si láskavo, že API nie je veterinárna nemocnica, klinika ani servis. API neposkytuje a nebude poskytovať žiadne lekárske rady. Ak máte pochybnosti o zdraví vašeho zvieraťa alebo o nutričných požiadavkách, obráťte sa na svojho veterinára. Možno dnes ešte toto všetko je utópia ale vysoký nárast chorôb u psov a mačiek je varovným signálom, že niečo musíme robiť.
Poznámka: Vzhľadom k tomu, že výrobcovia krmív často menia formulácie svojich produktov a API nemôže urobiť všetky nevyhnutné skúšky, nemôžeme sa vysloviť k určitým jednotlivým značkám krmív pre domáce zvieratá. Mnohí naši pracovníci si pripravujú sami krmivo pre svoje zvieratá, alebo kupujú prírodné či organické produkty v bežných potravinových a špecializovaných obchodoch. Nemôžeme však doporučiť konkrétne značky, ktoré by boli vhodné pre vašeho domáceho zvieracieho spoločníka.

Ďalšie informácie o výžive zvierat.

Inštitút ochrany zvierat doporučuje následujúce publikácie, z nich mnohé obsahujú recepty na krmivá pripravované doma:

Rudy Edalati. Barker's Grub: Easy, Wholesome Home Cooking for Your Dog (Rýchla domáca príprava zdravého kŕmenia pre vašeho psa). Three Rivers Press. ISBN 0-609-80442-1.
Richard H. Pitcairn, D.V.M., a Susan Hubble Pitcairn. Dr. Pitcairn's Complete Guide to Natural Health for Dogs and Cats (Kompletný sprievodca Dr. Pitcairna o prirodzenom zdraví psov a mačiek). Rodale Press, Inc. ISBN 0-87596-243-2.
Kate Solisti-Mattelon and Patrice Mattelon. The Holistic Animal Handbook: A Guidebook to Nutrition, Health, and Communication (Holistická príručka o zvieratách: Sprievodca výživou, zdravým a komunikáciou). Beyond Words Publishing Co. ISBN 1-5827-0023-0.
Donald R. Strombeck. Home-Prepared Dog & Cat Diets: The Healthful Alternative (Zdravá alternatíva). Iowa State University Press. ISBN 0-8138-2149-5.
Celeste Yarnall. Natural Cat Care (Prirodzená starostlivosť o mačky). Journey Editions. ISBN 1-8852-0363-2.
Celeste Yarnall. Natural Dog Care (Prirodzená starostlivosť o psov). Journey Editions. ISBN 0-7858-1123-0.
Vyššie uvedené publikácie sú len zlomkom všetkých titulov, ktoré sú v súčasnej dobe k dispozícii a to, že niektorý titul nie je uvedený, neznamená hneď, že nestojí za ďalšie čítanie o výžive zvierat.

Referencie.

Association of American Feed Control Officials Incorporated (Asociácia amerických pracovníkov kontroly krmív). Official Publication 2001. Atlanta: AAFCO, 2001.

Barfield, Carol. FDA Petition (Petice FDA), reg. č. 93P0081/CP1, prijaté 25. februára 1993.

Becker, Ross. "Is your dog's food safe (Je kŕmenie vašeho psa bezpečné)?" Good Dog!, november/december 1995, 7.

Cargill, James, MA, MBA, MS, a Susan Thorpe-Vargas, MS. "Feed that dog! Part VI. (Nakŕmte toho psa! Část VI.)" DOGworld, december 1993, 36.

Case, Linda P., M.S., Daniel P. Carey, D.V.M., a Diane A. Hirakawa, Ph.D. Canine and Feline Nutrition: A Resource for Companion Animal Professionals (Výživa psov a mačiek: Príručka pre profesionálov v obore domácích zvierat). St. Louis: Mosby, 1995.

Coffman, Howard D. The Dry Dog Food Reference (Referencie o suchom kŕmení pre psov). Nashua: PigDog Press, 1995.

Corbin, Jim. "Pet Foods and Feeding (Krmiva a kŕmenie pre domáce zvieratá)." Feedstuffs, 17. júl 1996, 80-85.

Knight-Ridder News Syndicate. "Nature's Recipe Recalls Dog Food That Contains Vomitoxin (Nature´s Recipe sťahuje krmivo pre psov obsahujúce vomitoxin)." 28. august 1995.

Morris, James G., and Quinton R. Rogers. "Assessment of the Nutritional Adequacy of Pet Foods Through the Life Cycle (Hodnotenie nutričnej dostatočnosti krmív pre domáce zvieratá v priebehu životného cyklu)." Journal of Nutrition, 124 (1994): 2520S-2533S.

Newman, Lisa. What's in your pet's food (Čo obsahuje krmivo pre vaše zviera)? Tucson & Phoenix: Holistic Animal Care, 1994.

New York State Department of Agriculture and Markets. 1994 Commercial Feed Analysis Annual Report (Výročná správa o analýze komerčných krmív). Albany: Division of Food Inspection Services, 1995.

Parker, J. Michael. "Tainted dog food blamed on corn (Pokazené krmivo pre psov na bázi kukurice)." San Antonio Express News, 1. apríl 1999.

"Petfood activist. (Aktivista krmív pre domáce zvieratá)" Petfood Industry, september/október 1991, 4.

Pet Food Institute. Fact Sheet 1994 (Inštitút krmív pre domáce zvieratá. Prehľad skutočností za rok 1994). Washington: Pet Food Institute, 1994.

Phillips, Tim, DVM. "Rendered Products Guide (Príručka pre tepelné spracované produkty)." Petfood Industry, január/február 1994, 12-17, 21.

Pitcairn, Richard H., D.V.M., Ph.D., a Susan Hubble Pitcairn. Dr. Pitcairn's Complete Guide to Natural Health for Dogs & Cats (Kompletný sprievodca Dr. Pitcairna prirodzeným zdravým psov a mačiek). Emmaus: Rodale, 1995.

Plechner, Alfred J., DVM, a Martin Zucker. Pet Allergies: Remedies for an Epidemic (Alergie domácich zvierat: Prostriedky proti epidémii). Inglewood: Wilshire Book Co., 1986.

Rhode Island Department of Environmental Management, Division of Agriculture. 1994 Report of the Inspection and Analysis of Commercial Feeds, Fertilizers and Liming Materials (Správa inšpekcie 1994 a analýza komerčných krmív, umelých hnojív a vápenných materiálov). Providence: Division of Agriculture, 1995.

Roudebush, Philip, DVM. "Pet food additives (Prísady u krmív pre domáce zvieratá)." JAVMA, 203 (1993): 1667-1670.

Rouse, Raymond H. "Feed Fats (Tuky pre krmivo)." Petfood Industry, marec/apríl 1987, 7.

Sellers, Richard. "Regulating petfood with an open mind (Hovoríme otvorene o regulácii krmív pre domáce zvieratá)." Petfood Industry, november/december 1990, 41-44.

Smith, Carin A. "Research Roundup: Changes and challenges in feline nutrition (Výsledky výzkumu: Zmeny a výzvy v oblasti výživy mačiek)." JAVMA 203 (1993), 1395-1400.

Strombeck, Donald. R. Home-Prepared Dog and Cat Foods: The Healthful Alternative (Domáca príprava krmív pre psov a mačky: Zdravá alternativa). Ames: Iowa State University Press, 1999.

Winters, Ruth, M.S. A Consumer's Dictionary of Food Additives (Spotrebiteľov slovník prísad do krmív). New York: Crown, 1994.

Wysong, R. L. "The 'complete' myth (Mýtus „kompletnosti“)." Petfood Industry, september/október 1990, 24-28.

[Wysong, R. L.] Fresh and Whole: Getting Involved in Your Pet's Diet (Čerstvé a zdravé kŕmenie pre vaše domáce zviera). Midland: Wysong Corporation, 1990.

Wysong, R. L. Rationale for Animal Nutrition (Vysvetlenie výživy zvierat). Midland: Inquiry Press, 1993.

Poznámky.

1. Inštitút krmív pre domáce zvieratá, 2.
2. Morris, 2520S.
3. Corbin, 81.
4. Cargill, 36.
5. Prevod: percento ingrediencie delené (100 mínus percento vlhkosti).
6. Oficiálna publikácia, predpis PE3, 114-115.
7. Wysong, Rationale (Odôvodnenie), 40-41.
8. Strombeck, 50-52.
9. Smith, 1397.

clanok v slovenskom preklade bol povodne uverejneny na http://www.novafoods.net/veterin-rna-po ... vierat.php

 


Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 1x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 11.04.2014 Upraveno: 11.04.2014 Přečteno: 33x

Schválili: Jarka **** 12.04.14 • Rex **** 13.04.14

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Výživa psů
15.07.2009*****Pes a čokoláda2706x
12.12.2011*****Vánoce se psem15x
04.01.2011*****Potřeba živin287x
30.08.2009*****Jak rozpoznat kvalitní krmivo1052x
28.08.2014*****Ideální strava pro psa – co by měla obsahovat?23x
25.02.2016*****Čím krmit často nemocného psa9x
19.01.2011*****Barf350x
03.05.2010*****Domácí odměny - mlsky pro psy.926x
11.06.2009*****Potraviny nevhodné pro psy2284x
21.12.2015*****Můžeme vybrat levné a zároveň kvalitní psí granule?14x

Komentáře návštěvníků

x Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Další články tohoto autora
12.12.2011*****Jeden príbeh...31x

© HAFICI.NET - https://hafici.net/clanky/339-granule