Přihlaste se a využijte web naplno HAFICI.NET »

Desatero pravidel pro vodícího či asistenčního psa

 

NápovědaFórum » Nezbytné rady nejen pro začátečníky » POZOR, varování 

+ přidat příspěvek
Desatero pravidel pro vodícího či asistenčního psa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2012 19:12 Žena janisa [273] Re: 111
potlesk potlesk potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.04.2012 16:22 Žena 111 [526] – Desatero pravidel pro vodícího či asistenčního psa
Fotka k příspěvku Vodicího psa nevyrušujme při práci. Nedožadujme se jeho pozornosti mlaskáním, voláním, hvízdáním či jinak.
Bez vědomí majitele na vodicího psa nesahejme, nehlaďme jej, byť v dobrém úmyslu. Je lidskou slušností nejdříve člověka oslovit a zeptat se jej na souhlas s vaším úmyslem.
Vodicího psa k sobě nevolejme. Má svého pána. Neodbytné nutkání komunikace zaměřme na majitele.
Psovi bez vědomí majitele nenabízejme jídlo či pamlsky. Ani výjimečně. Kondice a zdravotní stav jsou základem pro jeho dlouhý život a práci.
Chceme-li pomoci nevidomému člověku, kterého vede vodicí pes, vždy člověka nejdříve oslovme a zeptejme se, zda naši pomoc uvítá. Neurážejme se, když ji odmítne, je soustředěn na svou cestu.
Pomáháme-li nevidomému, nemanipulujme se psem, komunikujme s člověkem a slovně doprovázejme, co děláme.
Jdeme-li po ulici se svým vlastním psem, nikdy mu nedovolme vodicího psa obtěžovat, očichávat či jinak vyrušovat v práci.
Míjíme-li vodicího psa s nevidomým člověkem, mějme svého psa vždy na vodítku.
Nastupujeme-li se svým psem do dopravního prostředku, vždy dejme přednost člověku s vodicím psem.
V dopravním prostředku umožněme umístění vodicího psa a uvolněme vhodné místo.

Prosím opravdu na zamyšlenou pro každého člověka ať pejskaře či nikoli. Tím předchází jak možnému napadení pracovního psa, tak i narušení koncentrace a vykonávání jeho činnosti.
Modlitba vodicího psa

Můj nový příteli, svůj příchod k tobě pociťuji jako krok do neznáma, proto se ho trochu bojím. Můj zmatek pramení z toho, že nevím, co mne u tebe čeká.

Vyslyš proto, příteli, moje prosby, abych se tohoto strachu zbavil a mohl ti dobře sloužit.

Především se, můj příteli, vyzbroj trpělivostí, protože moje služba ti ze začátku zcela jistě přinese rozčarování.

Budeš-li mít pocit, že takto sis mě nepředstavoval, nepropadej trudomyslnosti. Dobře mne pozoruj a snaž se zjistit moje přednosti a nedostatky. Především znalost mých nedostatků je pro tebe důležitá. Budeš-li je znát, naučíš se čelit nepříjemným situacím.

Jsem živý tvor s duší dítěte, umím milovat, nenávidět, žárlit, bát se i podvádět.

Umím mít radost z tvé radosti a rmoutit se z tvého smutku.

Prosím tě, příteli, abys mě za každý dobře provedený úkol pochválil a byl důsledný, pokud tě budu zlobit. Jen tak poznám, že jsi můj milující pán a celý život ti tvou lásku budu oplácet nezištnou službou.

Prosím tě, příteli, abys o mne všestranně pečoval, pravidelně mě krmil, venčil a česal.

Budu-li nemocen nebo zraněn, pečuj o mne s láskou a buď ke mně ohleduplný.

Určitě spolu prožijeme mnoho dobrého i zlého. Kvalita mojí služby bude úměrná kvalitě našeho vzájemného vztahu.

A ještě jednu prosbu k tobě mám, příteli můj

Pamatuj, že psí život je asi šestkrát kratší než lidský. Až budu stár a nebudu ti moci sloužit, nechej mě u sebe na dožití. A jestliže můj skon bude neodvratný, dopřej mi, prosím, rychlou a bezbolestnou smrt.

Pak se příliš nermuť. Jistě přijde můj nástupce, který ti poslouží stejně dobře jako já.

 

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Nezbytné rady nejen pro začátečníky • Zobrazeno 32x

© HAFICI.NET - https://hafici.net/forum/498-desatero-pravidel-pro-vodiciho-ci-asistencniho-psa