Přihlaste se a využijte web naplno HAFICI.NET »

Jak psa naučit běh vedle kola,netahat na vodítku apod.

 

NápovědaFórum » Nezbytné rady nejen pro začátečníky  

+ přidat příspěvek
Jak psa naučit běh vedle kola,netahat na vodítku apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.02.2015 19:30 supík Re: Berňačka
Smutná zpráva sad Berňáci jsou úžasní psi, ale bohužel mají jednu velkou chybu, že jsou na světě tak krátce. Posíláme Lásce na tu nejdelší vycházku bez návratu náš poslední pozdrav.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.02.2015 12:43 Žena kinder [350] - Jack russell teriérRe: Berňačka
To je mi moc líto, ale na konci života byla určitě šťastná a odešla v pokoji, než kdyby zůstala tam kde byla sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.02.2015 21:40 R Muž Libas [2025] - stafíci, tedy pejskové plemene stafordšírský bulteriérRe: petrab
Upřímnou soustrast. Ale zase to ber tak, že aspoň na konci života se dostala k někomu, kdo o ni měl zájem, a své poslední dny dožila obklopena pochopením a láskou. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2015 19:18 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: Berňačka
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2015 18:44 Žena Berňačka [7]
Všem moc děkuji za rady,ale bohužel nás Láska 10.února opustila sad sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2015 17:44 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: supík
smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2015 17:43 supík Re: petrab
Jenom aby
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2015 17:08 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: supík
fujtajbl, to je věcí, tak to já si v životě psa teda nekoupim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2015 13:14 supík
Jenom do mě! Mám, co jsem chtěl. Možná znáte občanské sdružení BSP v tísni, které se zabývá pomocí týraným berňákům a hledáním nových páníčků. Pokud si od nich chcete vzít berňáka, dojedou k vám na kontrolu podmínek, ve kterých bude pes žít, zeptají se i na majetkové poměry, jestli budete mít na veterinární péči, musíte podepsat adopční smlouvu a pokud zjistí, že ji porušujete, tak vám psa vezmou. To je myslím si horší, než pár kritických slov někde v diskuzi. tone tone
A pro Berňačku. Chápu vaše rozhodnutí, pomoci týranému pejskovi. I my jsme si kdysi vzali psa sice ne z množírny (jenom svým páníkům poněkud přerostl přes hlavu). A smutným psím očím se těžko odolává. I když se mnou nemusíte souhlasit, přesto si myslím, že by v podobných případech neměl člověk rozhodovat pouze srdcem, ale měl by přizvat i hlavu. Představte si, že byste si místo relativně bezproblémového berňáka pořídila bez znalostí plemene třeba kavkazáka nebo asiata. To si pak vysloveně koledujete o průšvih a máte velkou pravděpodobnost, že se ocitnete v hlavní zpravodajské relaci televize Nova.
Jsem přesvědčen, že by si každý budoucí majitel psa měl zodpovědět 3 následující otázky.
1)Mám pro chov toho kterého plemene podmínky? Abych si třeba nepořídil do garzonky border kolii. Pokud chcete mít psa na zahradě, je potřeba ji mít dokonale zajištěnou. Takový psí výlet může v lepším případě skončit pokutou za volné pobíhání psa, v horším případě budete platit náhradu za zakousnuté slepice. A to už nechci zmiňovat možnost, že pes někoho pokouše nebo ho srazí auto a pojišťovna bude po vás vymáhat náhradu škody. Navíc je třeba zajistit, aby se v době hárání u vás neshromažďovali psi z celého okolí. A že je berňák pěkně vynalézavý. Ten náš kdysi vylezl po kompostu na 2 m vysokou obvodovou zeď, spokojeně se tam uvelebil a pouštěl hrůzu na kolemjdoucí. Musíte vyloučit možnost, že třeba strčí hlavu mezi tyčky a uškrtí se. Taky je třeba se smířit s tím, že pokud nebude berňák většinu dne zavřený v kotci (což není ideální stav), budete se muset rozloučit jak s užitkovou, tak okrasnou zahradou. Berňáci jsou zahradníci a pokud ten váš rád hrabe, budete se za chvíli pohybovat na poddolovaném území. Berňák s oblibou přesazuje cibuloviny, dokonale vám prostříhá keře ( a nevadí mu ani trny na růžích) a s oblibou kontroluje jakost vašich výpěstků. Ten náš dlabe od třešní a jahod až po švestky a hrušky, nepohrdne mrkví ani salátem. Z toho důvodu je třeba vyloučit za zahrady jedovaté rostliny, aby se pes neotrávil. Ale pozor třeba i na pecky z meruněk nebo vinnou révu.
2)Mám na chov prostředky? Je možné, že budete mít štěstí a veterináře budete znát jenom z pravidelného očkování, ale taky se může stát, že si pes zlomí třeba nohu a to už se dost prodraží. Samotný zdravotní stav plemene by vydal na samostatný článek. Pokud budete mít zájem, tak řekněte.
3)Budu mít na psa dostatek času? Často se hlavně na venkově setkáváme s názorem, proč chodit se psem na vycházku, když má dost velký výběh na zahradě. Ale pes chce poznávat jiné prostředí, setkat a vyřádit s jinými psy apod. A už vůbec by si neměl pořizovat berňáka člověk, který ho chce na hlídání zahrady někde v zahrádkářské kolonii a přijde tam jednou za den psa nakrmit. Takový berňák bude jenom nešťastný. Sem patří i potřeba základního výcviku, především chůze u nohy a přivolání. Krása berňáka vynikne především až při jeho volném pohybu. Není nic krásnějšího, jak když se na vás nadšeně řítí tříbarevná koule a radostně člověku skočí do náruče. Problém ovšem nastane, když včas nezabrzdí, to políbíte matičku zemi a ani nemusíte být papež. A jistě mi všichni dáte za pravdu, že skloubit zaměstnání nebo školu, rodinu, domácnost a ještě psa je někdy docela složité.
ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.01.2015 19:55 R Muž Libas [2025] - stafíci, tedy pejskové plemene stafordšírský bulteriérRe: Berňačka
Moc vám držím palce. A moc vám přeju hodně krásných chvil s Láskou. A zároveň vám moc přeju, abyste se dokázala povznést nad poněkud drsný styl, jakým supík svůj komentář napsal, a dokázala si z něj vytáhnout to podstatné a důležité, co nám ostatním, kteří jsme radili, s výjimkou petrab jaksi uteklo. Vaše Láska je už starší dáma a opravdu pro ni v jejím věku není nejvhodnější aktivitou běh u kola ani to chození na cvičák. Teď potřebuje opravdu hodně lásky, starostlivosti a trpělivosti. Supík to vystihl přesně, i když to napsal trošku tvrdě. Věřím ale, že to nemyslel špatně, i on chtěl Lásce pomoct a trefil problém naprosto přesně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   31.01.2015 14:25 Žena Berňačka [7] Re: supík
Máte pravdu že jsem nevěděla o psech vůbec nic,ale když jsem jí poprvé viděla,musela jsem si ji vzít.
Byla hrozně hubená a zacuchaná.Všeho se bála a byla celá od bláta.Nemohla jsem jí tam nechat!
Přez internet jsem našla její původní chovatele a ty nám pomohli zbavit Lásku strachu z lidí a psů.Dost nám pomohli.
Nevěděla jsem že je péče o psa tolik náročná,ale nelituji toho.Mám jí moc ráda a chci pro ní jen to nejlepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.01.2015 17:43 Žena 111muf [1119] - Společenská plemenaRe: supík
Jenže ona si ho nepořídila ale zachránila a to je velký rozdíl. Hledá pomoc a místo toho se na ní snese sprcha nesmyslných kritik. Nechápu proč. Je to úžasné pomoc živému tvoru jako takovému.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.01.2015 11:31 Žena kinder [350] - Jack russell teriérRe: supík
Slečna, ale zrovna píše že naopak pejska zachránila z množírny, což si myslím, že je úžasný gesto a udělala dobře. Pokud je pejsek zachráněnej, tak si asi zrovna rasu moc nevybíráte si myslim.....Nevěděla jakej pejsek bude, co všechno špatného si odtamtud odnesl.
Já slečně držim palce ať je jím dobrým společníkem a přítelem do nepohody :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2015 10:23 supík
Tak to ještě nezažilas pejskařskou diskuzi třeba na Ifauně. Tam by ji místní bojovné dámy rozcupovaly na atomy. Ale mým úmyslem nebylo slečnu nějak deptat. Spíš se nestačím divit, co lidí si pořizuje psa, o kterém nic neví, a pak jsou strašně překvapení, že se neshoduje s jejich představami. A pes potom často končí někde vyhozený nebo v útulku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.01.2015 19:41 Žena 111muf [1119] - Společenská plemenaRe: supík
Trošku zhurta napsané :-O slečně, která má jediná zájem a snaží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.01.2015 19:39 Žena 111muf [1119] - Společenská plemenaRe: Berňačka
Rady samozřejmě berte s rezervou. Je jasné že psa v tomto věku nebudete drilovat, ale někoho zkušenějšího o radu požádat můžete. Taky bych s takovým psem nechodila vyloženě pravidelně na cvičák ale zvolila jinou formu. Jde spíše o důslednost a pár základních věcí jako přivolání apod. Máte přeci jen zodpovědnost za pejska - za jeho zdraví, bezpečí ale i za škody které může svými útěky způsobit. Rady mnou míněné byly narychlo sepsané a rozumný člověk si z nich vezme to co potřebuje a uzná za vhodné a nebude se všeho slepě držet. Přeci jen, vašeho pejska nikdo nezná lépe něž vy a tak tyto rady si musíte prostě a jednoduše řečeno obrousit na svého pejska sama ;-)
Držím palcepalec Pokud chcete vaší fence pomoci, už se staloano Ta zásadní pomoc již přišla. Teď už zbývá jen ten malý kousíček - sladit vaše soužití.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   28.01.2015 19:33 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: supík
máš to napsaný hezky, ale jen myslim, že slečna asi neni tim, komu by se dalo vyčítat, že má doma berňáka, o kterým nic moc neví, to je asi spíš záležitost rodičů, je ale vidět, že se zajímá, takže třeba se nyní dozví mnohem víc
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.01.2015 18:43 Žena Berňačka [7]
Všem děkuji za rady.Lásku v léťe budeme mít 3 roky.Je pravda že se jí moc nevěnuji a do baráku nesmí.Zkusím se j více věnovat pokud to čas dovolí.Všem vám moc děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   28.01.2015 16:08 supík
Tak především by si měla slečna dřív, než si pořídí jakéhokoliv psa, něco přečíst o tom kterém plemeni. Což evidentně neudělala, jinak vy nechtěla po 8 letém berňákovi, aby běhal u kola. Berňák rozhodně není plemeno pro tento druh zábavy, ať už z důvodu zátěže kloubů nebo např. přehřívání. Navíc pokud je z množírny, tak nebude po zdravotní stránce nejspíš úplně v pořádku a v 8 letech je berňák senior se vším všudy. Spíš mě zarazily rady některých z vás, i když věřím, že dobře míněné. Jedině Petrab vystihla to, že tento pes potřebuje především dožít v klidu s vědomím, že ho má někdo rád. A vy byste na něj vyrukovali se cvičákem a Caezarem Milanem. Už mi tam chybí jedině Desenský! Proboha podívejte se, kolika let se v průměru dožívá berňák! To ji vážně chcete stresovat na těch pár měsíců, co jí ještě zbývá někde na cvičáku? Uvědomte si, že pokud celý život sloužila nějakému hajzlíkovi na kšeft, že nejspíš neví, co je to vycházka a o nějakých povelech v životě asi neslyšela. Proto spíš než cvičák bych volil společné venčení s nějakým starším a vycvičeným psem a nejdřív bych se ji snažil pomalu zbavit bázlivosti. Ale určitě se už od tak starého psa nedají očekávat zázraky v poslušnosti. Je třeba si také uvědomit, že berňák není jako německý ovčák a jiná pracovní plemena a nebude cvičit jeden cvik do zblbnutí. Je třeba co nejčastěji cviky měnit, zabavit na chvíli jinou aktivitou nebo hračkou a především chválit a chválit. Samozřejmě není na škodu ani nějaký ten pamlsek. I když všichni berňáci, které znám, jsou popelnice, tak je třeba zohlednit i váhu psa. A že má slečnu na háku? Je škoda, že si nikdo z vás nepoložil některé z těchto otázek. Jak je dlouho pejsek v rodině, jestli je jenom venku nebo může i do domu a kolik času jí slečna denně věnuje. Ty útěky mohou být i z důvodu, že se pes na zahradě sám nudí. Berňák potřebuje co nejčastější kontakt se svým pánem, chce u všeho být a asistovat. A jistě mi dáte za pravdu, že oddanost psa si nelze koupit nebo vynutit, tu je třeba získat svým chováním a přístupem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   27.01.2015 22:57 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: Berňačka
asi to nebude přímo odpověď na otázku, ale berňák je nádhernej pes, ale z důvodu častější krátkověkosti, bych fenku v 7 letech spíš šetřila a vymyslela rozhodně jiný aktivity (spíše např. poklidnější klus i z důvodu opotřebování kloubů a nutnosti jemného nasvalování) než běh u kola apod. a užívala si s ní nastupující stáří i s jeho hákem zvlášť po tom, co musela někde prožít, což samozřejmě neznamená nějaké rozmazlování, spíš ale trpělivost a důslednost,
požírání výkalů je častým nešvarem hafanů a je to spíše problém lidský, co se týče požírání pohozeného jídla, tam bych viděla větší problém (zažívání, jed apod.), takže buď ostřížím zrakem hlídat a psa vodit v místech,kde je vidět, co je na zemi a nebo použití náhubku a postupné odnaučování formou záměrných "návnad" na zemi a pochval, i když je-li to zažité letitě, půjde to pomalu a nikdy né zcela stoprocentně,
jestliže tě pejsek neposlouchá, pak je to proto, že ho nikdo (nebo někdo či ty) poslouchat nenaučil.
A co se týče plotu - na berňáka je potřeba nějaký pořádně pevný. Kvůli jeho bezpečí.

Nechť vám to spolu jde, zkus navštívit blízké cvičiště, nikoliv kvůli nějakým zkouškám, třeba se vám tam zalíbí, najdete obě nové kámoše a budete tam rádi chodit se něco nového přiučit a pak si to zkoušet doma nebo společně na procházkách.


www.muj-pes.cz/…
velky-svycarsky-salasnicky-pes.hafici.cz/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2015 19:33 Žena kinder [350] - Jack russell teriérRe: 111muf
souhlasím, Ceaser Milan mě taky hrozně nadchl a hodlám zakoupit i jeho knihu. Jak Bernačka píše, že se strašně bojí? Tak čeho přesně? předtím si psala, že je k cizí lidem velice přátelská a pokud ostatních psů tak na cvičák se alespoň otrká a seznámí s ostatními. Pokud si na cvičáku nebyla spokojena vyzkoušej jiný. Nám cvičák dal teda hodně a neni problém se lektora po hodině nebo před zeptat i na jiné věci a určitě ti doporučí správné metody palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2015 17:32 Žena 111muf [1119] - Společenská plemenaRe: Berňačka
Já bych se rozhodně vrátila na "cvičák". Už teď máte velký problém ano Potřebujete rozhodně pomoc někoho zkušeného, aby vás naučil, jak zacházet se psem, aby vás respektoval. Možná na pomoc můžete využít i odbornou literaturu nebo mě před časem oslovila a pomáhájí cvičení podle Ceasara Milana www.youtube.com/… Stačí chvilku popátrat na youtube a máte pár dobrých rad zdarma a pak je to už na vás, vaší důslednosti, trpělivosti a poctivosti ve cvičení. Není to lehké, ale dá se to ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2015 16:33 R Muž Libas [2025] - stafíci, tedy pejskové plemene stafordšírský bulteriérRe: Berňačka
To bude velký problém. Je z množírny, tedy týraný pes. Uf. Tihle psi bývají obvykle velmi vděční za každé pohlazení, za každou pozornost, ale zřejmě se někde na začátku mezi vámi stala nějaká chyba. Tohle bude asi potřebovat nějakou větší kapacitu, někoho zkušeného, možná psího psychologa. Nenapadá mně nic jiného, co dělat s takto pokaženým vztahem...
I když... moji expřítelkyni nebo moji mamku mají psi taky vždycky na háku. Nikdy je neposlouchají, mají je jen jakou obsluhu - na krmení, na venčení. Je to proto, že ani ex, ani mamka nikdy nejsou v roli pána. Na procházce neudávají směr ani tempo, ale nechají se vést psem, kdy a kam chce. Pokud vydají příkaz, netrvají na jeho splnění. Nejsou vůbec důsledné. Takové lidi psi prostě neposlouchají. Zařadí je ve smečce pod sebe a považují je za sobě podřízené členy smečky. Ale to chce zase nějakého zkušeného člověka, aby vaše vzájemné chování a vztahy posoudil a poradil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2015 16:46 Žena Berňačka [7] Re: kinder
Je jí 7-8 let.Máme jí z množírny tak přesně nevím.Na cvičák jsem chodila,ale strašně se bojí a tak jsem přestala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.01.2015 15:30 Žena kinder [350] - Jack russell teriérRe: Berňačka
píšeš je už starší,ale co to znamená rok, sedum let? nebo už stará fena? Myslím, že podle toho se pak budou odvíjet i rady. Nám se s cizími lidmi mazlil zhruba do cca 8měsíců a běhal za nima, teď už tolik ne, jen ty co zná z baráku, nebo vidí, že si s nim chtěj hrát, ale už za nikým sám neběhá. A se vším se dá něco dělat, chodila jsi i na cvičák?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2015 14:44 Žena Berňačka [7] – Jak psa naučit běh vedle kola,netahat na vodítku apod.
Dobrý den,má fenku Bernského salašnického psa.Jmenuje se Láska a je zachráňená z množírny.Vždy jsem chtěla psa abych s ním mohla dělat různé aktivity a mazlit se s ním.Moje fenka bohužel není mazlivá ani hravá.nechce se se mnhou mazlit (s cízími lidmi ale ano).Cizí lidi mi umazlila.Nechce si se mnou hrát ( s cizími lidmi ano) a neposlouchá.Poslechne jen na zahradě a pokud mám pamlsky.Chtěla bych s ní chodit na procházky bez vodítky (požírá výkaly a vše co najde na zemi) a moc ráda bych s ní jezdila třeba na kole nebo bruslích.Prosím poradíte jak na to?Je hodně žravá a bez pamlsků necvičí.Bohužel mě nerespektuje a nebere jako svého pána.Má mě tzv. na háku.Co s tím?Jak mám udělat aby mě brala jako pána?Několikrát zbořila plot a utekla ze zahrady.Naštěstí se vrátila.Prosím máte s tím někdo zkušenosti?Jak mám postupovat?Je už starší.Jde s tím něco dělat?Všem moc děkuji za odpovědi pac ahoj

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Nezbytné rady nejen pro začátečníky • Zobrazeno 188x

© HAFICI.NET - https://hafici.net/forum/897-jak-psa-naucit-beh-vedle-kolanetahat-na-voditku-apod