návodů i videí, jak na to, je všude možně hafo, záleží i na vlastních zkušenostech i tom, jakej způsob výcvik jedinec upřednostňuje, kritizovaný a opěvovaný můžou bejt všechny
třebas
www.rancpohoda.cz/…
Ve 2,5 letech je pes akorát dospělej a vzhledem k tomu, že nemá denodenní výcvik a od malička není správně veden, navíc je to silný a těžký pes, který má rozhodně větší sílu, než děda i mladá dáma, je to kapku voříšek.
Na mottu "novejm kouskům starýho psa nenaučíš" něco je, rozhodně ale né u psa 2,5 roku starýho. Jen se pochop. líp učí všemu štěně, než se napravuje dospělák.
Záleží na tom, co psa baví a co má rád. Je možno ho motivovat na jídlo nebo na hračku. Pokud je náruživej aportér a nebo žrout. To je velká výhoda.
Zpočátku je potřeba cvičit /nejen/ chůzi u nohy tam, kde je naprostej klid /od zvířat i lidí/a jak si povel fixuje, ztěžovat podmínky, resp. postupně cvičit tam, kde je víc vjemů. Čili od jednoduchýho ke složitýmu. Né naopak. Vhodnej by byl taky nějakej cvičák v okolí, kde se pes v uzavřenym prostoru učí reagovat na povel i mezi ostatníma psama. Před nácvikem by měl bejt vyběhanej a nenažranej. Nácvik jakýhokoliv povelu se dá provozovat ikskrát denně, ale jen chvíli, dokud ho to bude bavit.
Pokud na psa nemá člověk sílu, je potřeba se obrátit na někoho, kdo se psama cvičí a zvládne ho fyzicky. Protože jestli pes rve jak blázen, nereaguje na nic, zůstane všechno na bodu mrazu.
Rozhodně by bylo dobrý se mu věnovat denně a nejen dvakrát týdně. Každá pauza posouvá úspěch zase o krok zpět.
To, že se na vodítku pes dusí, je pochopitelný, protože tah způsobuje protitah.
Jestli děda háže flintu do žita, nezbejvá, než držet palce, že se výsledky dostavěj a možná ho to nějak ovlivní. Každopádně NO se rychle učí, ale to i špatný věci a rychle zapomíná a je potřeba s ním stále něco opakovat.
Tož hodně zdaru.