Přihlaste se a využijte web naplno HAFICI.NET »

Nápověda

 

Nápověda » Zmenšení a úprava fotekTiskVytisknout tuto stránku 

IrfanView

Co k tomu potřebujete?

Zmenšit nebo upravit fotky můžete v libovolném grafickém editoru. Mezi nejjednodušší a přitom nejoblíbenější patří program Irfanview. Zde Vám proto přinášíme základní návod, jak v tomto programu zmenšit fotky před jejich nahráním na web. Snížíte tak velikost svých fotek, budou se Vám rychleji nahrávat na web a vyhnete se zbytečným problémům, které mohou nastat při nahrávání velkých fotek.

Irfanview je freeware aplikace, kterou si můžete zdarma a legálně (pro nekomerční použití) stáhnout z internetu. Oficiální stránky jsou irfanview.com. Nicméně tyto stránky jsou v angličtině. Pro ty z Vás, kteří neradi používají angličtinu, existuje česká slunecnice.cz, ze které je možné taky stáhnout Irfanview. Odkaz na stažení je www.slunecnice.cz/sw/irfanview/. Po načtení stránky klikněte na Stáhnout zdarma a poté, co se Vám začne stahovat soubor, zvolte buď Otevřít nebo Uložit (v tom případě pak soubor najděte na disku a spusťte jako běžný program). Program má něco málo přes 1MB, bude proto stažený velice rychle. Instalace je jednoduchá, není při ní potřeba nic měnit, takže ji celou projděte přes tlačítko Next. Irfanview Vám automaticky vytvoří ikonky pro své spuštění na Plochu a do Nabídky Start. Poklikáním na ikonku program spustíte.

Čeština

Po prvním spuštění je program v angličtině. Nebojte se, existuje čeština, kterou je velice jednoduché do programu doinstalovat. Stáhnete ji buď z uvedených oficiálních stránek nebo opět ze Slunečnice. Postup je stejný - kliknout na Stáhnout zdarma a nainstalovat. Po nainstalování češtiny je ještě potřeba v programu nastavit, že chcete využívat tento jazyk. To provedete v hlavním menu Options - Change language - Language - Čeština - OK. Vždy je potřeba, abyste měli verzi češtiny stejnou jako je verze vlastního programu IrfanView. Nyní máte IrfanView v češtině a můžete ho začít používat.

IrfanView

Zmenšování fotek

Fotku pro úpravy otevřete v menu Soubor - Otevřít. V menu zvolte Obrázek - Změnit velikost rozlišení. Zobrazí se Vám okno, ve kterém si vyberete velikost, na kterou fotku zmenšíte. Vlevo nahoře vidíte současnou velikost fotky (v našem příkladě 2048 x 1160 px). Fotky doporučuji zmenšovat na velikost 1024x768 px nebo 800x600 px. Můžete ale nastavit libovolné rozměry. Důležité je, abyste měli zaškrtnutou volbu "Zanechat poměr stran", jinak se Vám fotka zdeformuje. Nyní klikněte na OK a fotka se zmenší.

Další úpravy fotek

Otočení fotky uděláte přes menu Obrázek - Otočit vlevo nebo Otočit vpravo. Můžete použít i jemnou rotaci nebo horizontální či vertikální překlopení. Užitečná volba je "Automatické přizpůsobení barev", které většinou významným způsobem vylepší kvalitu fotky. Ruční úpravu konstrastu, jasu, gammy a dalších parametrů provedete přes "Upravit barvy". Ořez fotky provedete tak, že nejprve ve fotce myší označíte prostor, který má být zachován a poté v menu vyberete Úpravy - Oříznout. Jakékoli provedené úpravy lze vrátit zpět v menu Úpravy - Zpět.

Uložení fotky

Jakmile budete s úpravami fotky spokojeni, změněnou fotku uložíte přes menu Soubor - Uložit jako. Zobrazí se Vám dialog, ve kterém vyberete, kam fotku uložit. Soubor ukládejte jako typ JPG. Pokud máte dole zaškrktnutou volbu "Zobrazit dialog možností", máte vpravo možnosti uložení. Zde doporučuji vše odškrtnout. Kvalitu pro uložení doporučuji volit mezi 75 - 90%.

Dávková konverze

Mocným nástrojem IrfanView je dávková konverze. Tu najdete v menu Soubor - Dávková konverze / přejmenování. Zde si můžete vybrat všechny fotky, které chcete upravit najednou. Zvolíte výchozí formát JPG, zaškrtnete Použít pokročilé možnosti dávkové konverze. Zobrazí se dialog, který doporučuji nastavit podle přiložené fotky. Po potvrzení dialogu si zvolíte výstupní složku, kam se uloží upravené fotky. Vpravo nahoře pak vyberete všechny fotky, které chcete upravit. Označíte je (myší nebo klávesnicí - CTRL nebo SHIFT) a kliknete na Přidat. Pokud chcete všechny fotky z dané složky, zvolíte Přidat vše. Nyní již zbývá pouze kliknout na Spustit dávku a počkat si, až se všechny fotky upraví.

IrfanView IrfanView

Poznámky

Velice doporučuji používání klávesových zkratek. Fotku díky nim v tomto programu upravíte během pár vteřin a nepotřebujete ani kliknout myší. Na internetu existuje spousta příruček a podrobnějších návodů na používání IrfanView. Příkladem může být opět návod v češtině ze Slunečnice.

© HAFICI.NET - https://hafici.net/napoveda/zmensenifotek