Přihlaste se a využijte web naplno HAFICI.NET »

Dermatofytoza

 

NápovědaFórum » Zdraví a nemoci » Zoonózy (nemoci přenosné na člověka) 

+ přidat příspěvek
Dermatofytoza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   18.03.2016 04:01 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: afik78
Článek, který uvádíš, se pěkně čte, ale rozhodně Trichophyton není bakterie, jak se v něm píše, nýbrž plíseň (houba), tedy dermatofyt. Plísně - mykózy se léči antimykotiky. Anbitiotika se používají na bakterie.

Je fajn, že je pejsek už zdráv, protože v případě plísní léčba často dlouho odolává a přidružují se k ní právě i bakterie (jsou to s plísněmi velké kámošky). Některé druhy plísní se mohou dle příznaků bez spec. testů zaměnit právě za bakterie.
Nemůžeš napsat pro info, jak dlouho a čím byl pes konkrétně léčen, jak u prvního doktora, tak u druhého?
Mmch. někdy vesniční veterináři podávají léky bez testů, bývají dražší a lidem je tedy ani, dle druhu klientely, nenabízí.

Plísně jsou přenosné na lidi a opačně, mají různé příznak, konkr. u Trichop. je primární problém člověk a samozřejmě jde o oslabenou imunitu. Plísňová onemocnění se často v různých intervalech vrací a je důležitá i dezinfekce míst, kde pes žije.


Můžeš napsat konkrét., čím a jak dlouho byl pejsek léčen? U obou vet.

vetweb.cz/…/
zdravi.e15.cz/…
zdravi.e15.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.03.2016 00:04 afik78
Dobrý den,

asi 2 roky jsme u naší fenky zápasily s hroznými vyrážkami... Chodili jsme za veterinářem, kterého máme na vesnici, který diagnostikoval náš případ právě jako kožní plíseň a ejhle! Spletl se. Jelikož předepsane antibiotikum a sprej nepomáhali - navštívili jsme jiného veterináře, který zjistil, že se jednalo o trichoficii!!! V rozhodování, zda navštívit jiného veterináře mě nasměroval tento článek psiusmev.cz/… - takže pokud Vám Váš veterinář něco tvrdí - nemusí to být pravda !!! Snad Vám naše zkušenost pomůže palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.11.2014 14:43 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: EvaaTess
tak je to jen dobře, situace se ale může po čase změnit, zvláště, když léze více mokvají apod., moje zkušenost je taková, že jakmile psovi byla nasazena atb, vše se vyhojilo a nevrátilo se min. rok - dva,
u nás po četných recidivách naposledy mi bylo sděleno, že ve většině případů jde spíše o bakteriální zánět než plíseň,
velmi šikovná doktorka se skvělým přístupem je v www.vetcentrum.cz/ - ordinuje v po 8-20 hod, v út rovněž, má-li objednané lidi a ve středu od 9-14 též při objednaných pacientech, tedy dnes - v pondělí - je tam až do večera, na webu najdeš telefon, zavolej a domluv se s ní (dermatoložka MVDr. Musálková) zajisté by stálo za to se k ní objednat a zajet, i když nejsi z Prahy, protože dermatof. je takovej opruz, že je lepší to řešit s někým, kdo by mohl opravdu pomoci...

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2014 20:31 EvaaTess Re: petrab
Jojo díky na to jsem Vám předtím zapomněla odpovědět,,, tenkrát když jsem byla na veterině a zrovna to měla taky takovéhle tak při kultivaci nic o bakteriích neříkali :( tak uvidíme v pondělí ... :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2014 17:27 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: EvaaTess
budu držet palce, zkuste ten Biopirox, opravdu zabíral dobře, doporučuju navíc případně znovu kultivaci a případně zkombinovat i s atb (např. Kefavet dle citlivosti)!!, protože sekundárně již mohou být přidružené bakterie a ty jsou velké kámošky s plísněmi všech druhů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2014 16:30 EvaaTess
Fotek Mám daleko víc ale nejdou mi sem nějak uložit kdyby jste je chtěl někdo shlédnout napiště mi pošlu je na email. Můj email je sedova.evca@seznam.cz díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2014 16:25 EvaaTess
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2014 16:22 EvaaTess Re: EvaaTess
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2014 16:21 EvaaTess Re: petrab
Fotka k příspěvku Ahojky Ted jsem tu delší dobu nebyla tak se omlouvám že jsem nereagovala.
Jinak náš zdravotní stav se nelepší po dnešní koupeli jsem to i nafotila. V pondělí pojedu opět na veterinu zda mi neporadí něco nového,, a jinak si zkusím říct o ten Biopirox jak jste mi tu psali. Přikládám foto kdyby chtěl ještě někdo nějak poradit. Jinak jsem momentálně dala 2tisíce za přípravky a vitamíny posilující imunitu atd tak doufám že i to snad k léčbě přispěje. Děkuju pac
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.10.2014 20:45 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: EvaaTess
je mi líto, co píšete, protože chronické a recidivující kožní problémy jsou otřesné, mám s tím, bohužel, bohaté zkušenosti a i plísně jsou hnus

jak dalece mají mykozy co do činění s kastrací, nevím, ale primární příčinu bych v tom rozhodně neviděla, jestliže se problém vrací POUZE ČI NEJINTENZIVNĚJI během hárání, pak je vhodné to zvážit, na druhou stranu může k recidivám docházet co půl roku, resp. v době hárání, s čímž to nemusí mít nic či mnoho do činění

to, že 4 veterináři nepomohou a každý říká něco jiného není nic zvláštního stejně jako, když se iks jedinců shodne na jedné věci, která je zcela nefunkční a jeden, co je proti, má recht, co takhle zkusit certifikovaného dermatologa?

mmch. při labor. testech nebyly vykultivovány i bakterie, sekundárně přidružené?, ty tam skutečně mohou někdy dělat největší problémy a s plísněmi jsou velké a často nerozlučné kámošky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.10.2014 17:26 EvaaTess Re: Libas
Zdravíím všechny,, a moc děkuju za odpovědi. Jinak Houbu sme už taky zkoušeli a nic :( Jezdila jsem s Tess na kliniku, kde jí dělali stěry, trhali chlupy a seškrabovali bolavou kůži, pak to posílali do laboratoře a následně potvrdili tuto diagnozu. Ráda bych se zeptala zda nemáte někdo zkušenosti s kastrací po vyléčení takového to onemocnění? jelikož jsem se setkala s názorem chovatele že ty hormony dělají hodně u takových to kožních problémů a následném hojení. jinak už prostě nevím jak dál,, bojím se když se jí to vyléčí při následném hárání se jí to zase vrátí, a při jaké intenzitě to má teď je to hrozné. Navíc už bude zima a jak teď s koupáním, je to venkovní velkej pes.. Achjo .. pořád koupeme v tom peroxydermu a nizoralu a pak jí to mažu konopnou mastí protože jinak to má suché a kouše si to. Vakcínu dostala někdyy v únoru alle zatím nám to k ničemu nepomohlo. Na nohách už má tesinka takovou tu tvrdou čerou kůži jako kdyby to měla oležené - otlačené ... připomíná mi to jako kůži nosorožce jak maj takovou tu jako zaschlé tvrdé bláto... Všechno to viděli 4 veterináři a zatím nám nikdo nepomohl a jak říkám zatím každýříkal něco jiného, na tuto diagnozu :( pac pac
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2014 16:53 R Muž Libas [2025] - stafíci, tedy pejskové plemene stafordšírský bulteriérRe: petrab
Chytrá houba palec palec palec Já na ni úplně zapomněl.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.10.2014 00:51 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: Libas
ocet je dobrá záležitost proti mykoze hl. jako prevence, rovněž používám (např. při každým praní místo aviváže v pračce nebo po koupeli psa šamponem), ale Microsporum canis, když je to správná diagnoza (často se blbě určuje) je pořádná potvora, s octem toho moc nezmůžeš, naopak např. na živý "maso" by to bylo dost sado maso
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.10.2014 00:41 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: Eva Tess
Velmi dobře nám po pomohl Biopirox, rozhodně je nutno udělat i kultivace - vyčesání chlupů nej. novým kart. na zuby - odvést dermatologovi a vyčkat na diagnozu, velmi často může být dermatofytoza zaměněna za dermatitidu a problém se vyřeší atb.
Rozhodně je to potvora, ať jedno tak druhé, která se drží zvířete s oslabenou imunitou, na což má i hárání vliv.
Kožní problém je to nakažlivý, ať ze psa na člověka tak opačně.
Velmi často se může pes nakazit od páníčka, který trpí mykozou na nohách.
Pročtěte si např. text zde níže a třeba též zde: www.hafbezobav.cz/…

Osobně jsem samozřejmě použila léčebně vakcínu, ale problém se též vracel.
Léčba musí být dostatečně dlouhá, bohužel často recidivuje a je to velmi nepříjemná záležitost. Chápu obavy a palce, aby se to nerozvinulo v interdigitální záněty!

Rozhodně bych zkusila po dohodě s dermatologem tzv. chytrou houbu.
www.extra-krmivo.cz/…/
Někdo ji považuje přímo za zázrak!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2014 00:25 R Muž Libas [2025] - stafíci, tedy pejskové plemene stafordšírský bulteriérRe: Eva Tess
"Babský" recept na boj proti dermofytóze na nohou u lidí - "Užitečnou prevencí proti plísním je koupel v octové vodě (1-2 polévkové lžíce octa do litru vody). Nohy do ní ponoříme na 10-15 min. Po koupeli je necháme oschnout a pak namažeme hydratačním krémem určeným na nohy."
Tento recept mám odzkoušený osobně, ale odzkoušela jej už spousta lidí přede mnou i po mně a fungovalo to vždy velmi dobře. Vím i o lidech, kteří stejnou koupel vyzkoušeli úspěšně i u psů. Vím, zní to děsně jednoduše, jenže ony často právě tyhle nejprostší recepty našich babiček jsou ty nejúčinnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2014 22:20 Eva Tess – pomoc - Dermatofytóza
Dobrý den,
prosím o pomoc. Už přes rok bojujeme s tímto onemocněním u mé 5ti leté fenky Bílého švýcarského ovčáka. Na veterině jsem byla za poslední rok už mnohokrát, ale pokaždé mi bylo řečeno něco jiného na tuto zjištěnou diagnózou. Nejdřív že mám jen potírat nějakou vodičkou,, po té že mám koupat v přípravku Medivet,, při další návštěvě žebych koupat neměla, asi při třetí návštěvě mi bylo řečeno že je toto onemocnění přenosné i na člověka zda už mi to někdo řekl, a že je na to vakcína, tak jsem nechala dát vakcínu, pak jsem zase pravidelně koupala atd. asi po 7mi měsících se bolavé místa zahojila a narostly nové chlupy, a však měsíc na to naše Tessinka začala hárat a vše se objevilo ve velmi rychlé intenzitě znovu a je to daleko horší. Má bolavá stehna, s vypadanými chlupy, zadek, i nohy. Má to ošklivé. momentálně koupeme v přípravku Peroxyderm a Nizoral ale nejevím žádné známky zlepšení. Zkusíte mi porradit? Na veterině jsem byla už za dost tisíc a bylo to úplně k ničemu. Zda mě někdo budete chtít kontaktovat piště na email sedova.evca@seznam.cz Budu ráda za jakoukoli radu či pomoc. Děkuju Evča a Tess pac pac
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2012 13:58 Žena DaD [745]
Nám se zahojil domnělý aterom (pravděpodobně pouze zajizvené kousnutí)po alavis single, k tomu super srst. Ale opěrná soustava nic moc, snad už ta horka pominou - nebo se pominu já.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2012 11:03 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: petrab
Léčba atb ukončena, rozhozený žaludek. Kůže zhojena celkem dobře. Srst krásná.
Problém se zvedáním - artroza, koleno, kyčle, páteř, méně pohybu a hlavně věk.
Takže t.č. se zaměříme na chondra apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2012 14:16 R Žena petrab [10528] - foto, veterina
Pokračujeme v atb, vše se hojí, koupele v antibakteriál. šamponu. Navíc je podezření, že o plíseň ani nešlo!!!!!!!!!!!!!!!!! Kdyby šlo o plíseň, atb by nezabrala.
Chyba - měla se udělat kultivace z chlupů IHNED!!
Navíc je podezřelé, že pokaždé došlo ke zhojení až po podávání atb. A atb plíseň neléčí!!!

O plísni dermatolog sdělil:

KAŽDÁ PLÍSEŇ JAK PŘIJDE, TAK ODEJDE!
I KDYŽ SE NEBUDE NIJAK LÉČIT, PO 4-6 MĚSÍCÍCH ZMIZÍ.
NEB JDE OVŠEM O ZOONOZU - PŘENOSNOU NEMOC NA ČLOVĚKA, LÉČÍ SE. Čím déle trvá, tím je nakažlivější.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2012 22:30 R Žena petrab [10528] - foto, veterina
Fotka k příspěvku po týdnu atb již vyschlé, stroupky
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2012 22:27 R Žena petrab [10528] - foto, veterina – a k tomu dermatitida
Fotka k příspěvku Takže jsme stříkali Biopiroxem, hodně to pomohlo, jenže jak je silný, rozmokvalo mu to kůži na varlatech a přidružila se bakteriální dermatida. Byl to v tom vedru hotovej horror. Nejdřív jsem to zkoušela bylinkama, pak lokálně mastičkama a dezinfekcí a nakonec musel dostat pes atb.

Kromě prášků na imunitu zkusím nyní ještě toto:
www.veterinarnipece.cz/…
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   18.07.2012 14:20 R Žena petrab [10528] - foto, veterina – www.mujpes.cz
výcuc z www.artemisterra.com/…
Plíseň neboli dermatofytóza
foto Plíseň neboli dermatofytóza je kožní mykóza způsobená mikroorganismem Microsporum canis, Microsporum gypseum nebo Trichophyton mentagrophytes. Velmi časté onemocnění. U psů pozorujeme zvýšený výskyt této mykózy od podzimu do jara. U koček po celý rok. Kočky jsou považovány za hlavní zdroj této mykózy. Přenáší tuto mykózu často bez jakýchkoliv klinických příznaků.

Pes nebo kočka se nejčastěji nakazí přímým kontaktem s nakaženým zvířetem nebo pobytem v místech, kde se nakažené zvíře pohybovalo a zanechalo tam chlupy a šupiny kůže se spory plísně. Tyto spory pak pronikají do kůže v místě poranění nebo poškození ochranné bariéry kůže. Projevuje se lupy, vypadáváním chlupů nebo jejich ulamováním těsně nad povrchem kůže. Může napadnout i drápy, které se snadno lámou, drolí a jsou velmi bolestivé.

Diagnóza se potvrzuje kultivací chlupů a kožního seškrabu. Kultivace trvá 14 dní.

Léčbu konzultujte s veterinářem.

Důležité je posílit celkovou inunitu zvířete!

foto Dále se doporučuje šampon Medived, sprej Biopirox. Pokud je onemocnění pokročilé a na lokální léčbu neodpovídá, používají se celková antimykotika. Tyto léky mohou mít závažné vedlejší účinky, je nutné podávat je dlouhodobě a léčba se stává i finančně nákladnou. V naší republice je na trhu vakcína proti kožním plísním, ale její použití pro léčbu nezabírá u všech jedinců. Léčba by měla probíhat až do negativní mikrobiologické kultivace, což nezřídka znamená několik měsíců. Po vyléčení nevzniká dlouhodobá přirozená imunita a zvíře se může kdykoli znovu nakazit.

Jestliže prokážeme plíseň u jednoho zvířete v domácnosti, je velmi pravděpodobné, že infekční stadia hub mají v srsti i jeho ostatní zvířecí spolubydlící. Proto bychom měli ostatní jedince v chovu vykoupat v protiplísňovém šamponu (Medived) také. Postižené zvíře by nemělo pobývat v místnosti s kobercem, protože v něm dokáží artrospory přežívat také. Omyvatelné povrchy je nejlépe umývat roztokem ajatinu nebo savem. Doporučuje se pravidelně vysávat domácnost a prát pelíšky na vysoké teploty. Spory jsou však velmi odolné a mohou vydržet při příznivých podmínkách bytu mnoho měsíců. Dermatofytózu řadíme mezi nemoci přenosné ze zvířete na člověka.

palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2012 13:35 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: DaD
páníček vedlejší účinky komentoval tak - nechci ho nechat voholit, tak ti dala to, co ho voholí samo .....
snad ne!
Jinak ten Batrafen mu pomáhá, po tejdnu matlání se to začíná vyhojovat, mělo by se to aplikovat iks týdnů, ale protože mu přibejvaj další a další léze, nejde to jinak..., případně zvážíme chytrou houbu chytra-houba.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2012 10:15 Žena DaD [745]
Tak držíme tlapky, ať zabere - a bez zmiňovaných vedlejších účinků.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2012 21:57 R Žena petrab [10528] - foto, veterina
po týdnu canestenu a týdnu batrafenu nyní betaglucan a driák biopirox www.bioveta.cz/… 4x co 3 dny a na poč. a konci sirné koupel, mělo by to zabrat, (když ne, pak kultivace a biopsie kůže sad )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2012 21:23 R Žena petrab [10528] - foto, veterina
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2012 21:22 R Žena petrab [10528] - foto, veterina
Fotka k příspěvku .
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2012 22:49 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: DaD
Já mam na lamelách běhouny právě kvůli vstávání a kluzkosti, jinak mám ale v dět.pokoji a ložnici celokrytinu a to je teď smrt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2012 21:29 Žena DaD [745]
Já jsem koberce moc nechtěla, máme jen kusovky, občas se (v létě) osprchují na zahradě a nechají uschnout. Dlouhý běhoun dělám vodním vysavačem, ale sprcha je sprcha. :) Jen až začne mít Beník problém se zvedat, něco mu natáhnu, ale to snad nebude brzo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2012 21:16 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: DaD
Jo, z Lidlu mám taky pár bitelnejch věcí.
Parní lux mam ale Kärcher: www.autohificlub.cz/…
Jediný, co je blbý, že nečistí koberce, to ale neznamená, že je nepáří. Nečistí je kartáčema. Když koberec, tak růčo na všech čtyřek malym nástavcem na čalounení. Koberce čistí jen asi Lux img4.hyperinzerce.cz/… a Zepter, kterej i vysává!! www.vysavace-domacnost.cz/… . Jenže ten stojí několikanásobně.Daj se ale koupit asi i dobře na burze.
Já mam normální Lux s klepačem, už skoro 20 let bez poruchy a to luxuju skoro denně, kterej stál přes 20 tisíc a dá se sehnat zcela levně v dobrym stavu: elektro.hyperinzerce.cz/…/
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2012 21:14 Žena DaD [745]
Teď mají snad parní mop v Lidlu. Většinu elektroniky mám radši značkovou, ale riskla jsem šicí stroj (kdysi Carrefour) a nelituju, slouží už osm let a včera nákup ručního aku vysaváčku - chlupy všude. Doufám, že se taky osvědčí. Jako desinfekce by to mělo být super, jen nevím, jak na plovoučku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2012 20:55 R Žena petrab [10528] - foto, veterina – ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2012 14:43 R Žena petrab [10528] - foto, veterina
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2012 10:25 R Žena petrab [10528] - foto, veterina
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 23:11 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: petrab
Tak zatím 1x týdně Solfatan, 1x Medivet, 2x denně místo Canestenu po tejdnu Batrafen a uvidíme..., hlavně se snažíme vyvarovat antimykotikům celkově, jestli to půjde, je to driák
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2012 21:32 R Žena petrab [10528] - foto, veterina
tak po dvou letech i přes pravidelný očkování jsme v tom zase ....
tutově z divokejch koček, který se v noci válej tam, kde E. přes den.....
Takže začíná série mazání (Canesten)a koupelí (Medivet, Solfatan) Canesten a dezinfekce, otřes v těch vedrech.... docela bych střílela... navíc to vlhko tomu taky nepřidá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2012 20:25 R Žena petrab [10528] - foto, veterina
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2012 20:19 R Žena petrab [10528] - foto, veterina
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2012 13:32 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: HOUP
E. to chytil předloni od divokých koček, které se válí přes noc tam, kde on přes den. Zbavit se toho byl docela horror. Následovalo desítky koupelí, léků a nakonec léčebné očkování, které z jedince udělá spíše bacilonosiče bez příznaků.
Fotka ukazuje typické kruhovité vypadávání srsti (u něj konkr. v mezinoží).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2012 09:17 Žena HOUP [1532]
tak tohle jsme tedy ještě neměli -naštěstí
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2012 23:12 R Žena petrab [10528] - foto, veterina
Fotka k příspěvku klasické kruhovité léze (vnitřní strana stehna)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.11.2010 14:58 R Žena petrab [10528] - foto, veterina
Dermatofytóza

Kožní plíseň neboli dermatofytóza už jistě potrápila nejednoho majitele pejska. Jde o nepříjemné onemocnění, které je spojené se změnami na kůži, srsti a případně i drápcích psa. Díky tomu majitelé tento problém tak jednoduše nepřehlédnou!
Dermatofytózu u psů způsobuje v polovině případů plíseň Microsporum canis, v ojedinělých případech i Trichophyton mentagrophytes a psi, kteří často vyhrabávají myši, se mohou nakazit i houbou Microsporum gypseum.
Nepříjemné je, že toto onemocnění patří mezi tzv. zoonózy. To znamená, že je možný přenos ze zvířat na lidi i obráceně. Zároveň jsou kožní plísňová onemocnění přenosná i na další zvířata. Velkým problémem je to i u koček, které mohou být nosičkami a sami nemusí mít žádné viditelné změny na kůži! Pokud máte doma psa nebo kočku a na kůži se vám objeví kruhová červená a svědící místa, neměli byste to podceňovat! Zvířátka raději nechte vyšetřit veterinárním lékařem a sami navštivte kožního lékaře.
U některých plemen pejsků je výskyt dermatofytózy častější, než u jiných. Je to např. Jack Russell teriér, jorkširský teriér, pointr nebo pekinéz. Plísně způsobují zánět chlupových váčků v kůži a dochází k vypadávání srsti, červenání kůže a tvorbě šupinek. Tyto změny nejčastěji najdeme na hlavě (především na horní straně nosu) a na končetinách. Možné je i napadení drápů a zánětu drápového lůžka. Změny většinou nejsou svědivé, ale pokud dojde k současnému napadení změněných míst v kůži i bakteriemi, tak se svědění také může objevit.
Jak ale provedeme diagnostiku změn na kůži, abychom potvrdili dermatofytózu? Není to tak lehké, jak se na první pohled zdá. Ani zkušený psí dermatolog nepozná na první pohled, o jaký problém jde. Kožních onemocnění existuje celá řada a jsou si velmi podobné. Pro stanovení konkrétní diagnózy je nejlépe provést seškrab kůže a odebrat vzorek chlupů. Tyto vzorky zašleme do laboratoře ke kultivaci. Získáme tím nejen potvrzení nebo vyvrácení, zda se jedná o dermatofytózu, ale prokážeme i konkrétní druh plísně. Pro rychlejší výsledek můžeme část vytržených chlupů prohlédnout pod mikroskopem. Nezjistíme tak konkrétní druh, ale zjistíme, zda jde o plísňové onemocnění. Vyšetření je možné doplnit tzv. Woodovou lampou. V tmavé místnosti osvítíme psa touto lampou a při pozitivním výsledku se objeví fluorescence. Bohužel toto vyšetření není příliš přesné.
Léčba onemocnění je poměrně náročná. Musíme zvíře ostříhat a chlupy zlikvidovat, např. spálením. Poté musíme psa pravidelně koupat ve speciálních veterinárních šamponech proti plísním a léčbu doplňujeme místním potíráním s použitím antimykotik např. v masti nebo ve spreji. Terapii je možné doplnit celkovým podáváním antimykotik v tabletách. Neméně důležité je řádné vyčištění a dezinfekce kotců, pelíšků a jiných míst, kde se zvíře běžně pohybuje.
Existuje i očkování, ale jeho preventivní použití není příliš účinné. Většinou se využívá spíše k podpoře léčby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2010 12:02 R Žena petrab [10528] - foto, veterina – dermatofytoza
Vaše zkušenosti?

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Zdraví a nemoci • Zobrazeno 1438x

© HAFICI.NET - https://hafici.net/forum/206-dermatofytoza