Přihlaste se a využijte web naplno HAFICI.NET »

Hlídací,nebo vítací pes?

 

NápovědaFórum » Péče o psa » Výchova a výcvik psa 

+ přidat příspěvek
Hlídací,nebo vítací pes?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2011 22:04 Žena quendery [799] - Honiči a barváři a příbuzná plemena
Zdravím, dovolte, abych taky přispěla do diskuse. Teď sice máme bíglíky, ty oštěkají každého trochu hlučnějšího člověka, který jde okolo - máme z každé strany jednu hospůdku a tak o ně hlavně večer není nouze. Doma se zavřou dveře a to pak nehlídají - jsou prostě muchlovací. :-D Prvního psa jsme však měli NO. U něho jsme zjistili, že to tihle psi mají asi v povaze - hlídat. Protože jsme vedli s manželem turisťák a jezdili i na tábory, pes jezdil s námi. Poprve byl, když mu bylo asi 6 měsíců. S dětmi se normálně kamarádil, všechno bylo v pořádku.Potom se asi po měsíci stalo, že k nám na návštěvu přišla jedna dívčina z tábora, se kterou si tam děsně "rozumněl". Zazvonila a když se otevřely dveře, Var ji dovnitř "nepustil" až když jsem mu řekla. Byli jsme z toho sami překvapení. Sice jsme s ním chodili na cvičák - později to byl jednička, vyhrával soutěže a tak -, ale hlídat ho nikdo neučil a přece to začal dělat sám od sebe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   31.05.2011 13:51 R Žena petrab [10528] - foto, veterina
Můj hafan je hlídací, pakliže je mu to přikázáno a hlídá-li sám pozemek. Je-li přítomen vůdce smečky, pes hlídání nechává na něm, pakliže mu není přikázáno něco jiného.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2011 21:03 Žena PhoebeAdel [1839] - papillonci a jíní milí pejsci, foto, knihy, hudba
Phoebe je vítací, ale vše komentuje štěkáním. Jiné pejsky doma nemá ráda. Venku jo, ale to zase štěká. Je to naše štěkna smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2011 09:21 Žena TanaCh [13] - Teriéři – teritorium?
Fotka k příspěvku Bydlíme v paneláku. Taminka je doma vítací, ale v okamžiku, kdy vyjdeme ven, štěká a vrčí na každého, kdo jde kolem a koho nezná nebo se jí nějak nezdá (kapuca, divná chůze apod.) Pokud je šero nebo tma , štěká na všechno (straší, protože se boji :-) ?) Celkově si hájí si svůj revír? Asi ano, protože pokud jdeme dál od domu - třeba i k přehradě, kam chodíme velmi často, tak tohle chování mizí. Celkově je mnohem více nedůvěřivá k mužům, než k ženám, byť nemá zjevný důvod ani špatnou zkušenost. Na zvuky na chodbě - v domě reaguje minimálně - většinou jen zvedne uši. palec
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.05.2011 18:02 Žena Ascam [1148] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: Imran
Rozhodně není dobrý nápad pejska chtít nějak postrašit - i kdyby byl velmi pevný v nervech.
Pokud chceš, aby pes hlídal výrazně, tak přes něj nesmí nikdo přejít - to je základ. Tedy když chce někdo k vám za plot, tak si pejska nejprve chytíš, odvedeš ho zavřít někam do baráku, případně má-li kotec, tak do kotce. Pak teprve člověka pustíš dál, (a to včetně přátel a příbuzných - prostě všichni, co v domě nebydlí), usadíš ho někam na židli a pak teprve pustíš psa. Necháš člověka očuchat - a to je vše. Pak už se můžou kamarádit a dovádět spolu dle libosti. Při odchodu netřeba žádného opatření. Když tohle budeš dodržovat, tak by pejsek měl do půl roku začít vážně hlídat (jako průměr bych dala tak 3 měsíce).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   21.05.2011 07:34 Žena HOUP [1532] – muj postřeh
Fotka k příspěvku Naša holka -labradorka je panelakova---jakmile jsme na chajdalupce je to hlidaci pejsak poprve začala --hlasit-- ňekdo jde šťekotem ..byla jsem v šoku... ja neviďela nikoho ona už ho citila ..takže člověk by řek labrador a hlidaci -nekousla by ale šťeka tak ja vim že i na samoťe u lesa s ni jsem v bezbeči :-)
Holt brani svou smečku -hodi bojovej postoj -lidi naši chatku obchazeji velkym obloukem :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.05.2011 07:26 Žena Belja2 [28] - Ohaři
Podle mého názoru... tibeťák bude hlídací sám o sobě, ale dospívá pomaleji, proto je lepší si počkat... mám fenku českého fouska, ohaře, a můžu říct, že za plotem budí velký respekt a to dokonce i na ulici, jenže když jsem ji chtěla rozštěkat, koukkala a ani nepípla a je se všema taky vždycky zadobře, ale jakmile tady nejsem , tak je lepší hlídač než kdejaký ovčák či dobrman... záleží nejenom na plemenu, ale i na povaze daného jedince a i kdyby v dospělosti měl být takový kámoš se všemi já bych ho klidně nechala, jelikož si myslím, že pokud by šlo do tuhého, pes by si bránil svoje a vůbec by to od něj nikdo nečekal, tak kdo ví, třaba je tohle jeho taktika, mást nepřítele tělem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2011 16:04 Žena 111 [526] – Imran
Fotka k příspěvku No pokud štěká, na okolí, za plotem tak se nebojte, na venčí to působí zcela jinak. Také jeho velikost sama o sobě budí respekt pro vetřelce? A také známé pravidlo pes který štěká nekouše, pro mnohé není pravdivý. potlesk A nezapomínejte že pokud váš pes zaútočí na zloděje a zraní jej ( leč na vašem pozemku)- přebíráte plnou zodpovědnost za svého mazlíčka
( přesto že hlídá váš majetek) ahoj Proto nechte mazla mazlem. :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   20.05.2011 07:46 Žena Avona [292] - TeriéřiRe: Imran
Ahoj, nevím, jestli jsem dostatečně zkušená, ale já osobně bych ho nechala být. Tibeťáka jsme měli na cvičáku a např. figurant mu nic - moc neříkal, jelikož nechápal, proč se má zlobit na někoho, kdo se před chvílí s páníkem bavil. Ale pak byl majitel v šoku, když šli večer po městě a dva " Indové " se domáhali cigaret.... Já bych ho nechala být, je to stále ještě puberťák, jestli má povahu do tiběťáka, tak dozraje později a ohaři moc hlídací nejsou ( ale taky si štěknou.. ) Na jednu stranu buď rád, že máš takového pohodáře, lepší než se bát, jestli je řádně zabezpečen a.t.d... Přeji ti , ať ti dělá jen radost ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2011 00:46 Imran – Hlídací,nebo vítací pes?
Fotka k příspěvku Ahoj. Chtěl bych se zeptat nějakého ostříleného chovatele na jednu věc.Mám rok apůl starého křížence tibetské dogy a ohaře.Je to pohodovej pes,od ohaře zdědil loveckej pud a od tibeťáka všechno ostatní,včetně vzhledu.Je to takovej kliďas a mazel.Ale asi až moc.Potřebuji,aby mi hlídal dům a pozemek.Zatím je to tak,že když přijedou známí-skáče na plot a chce se vítat a mazlit.Když přijedou třeba řemeslníci-zaštěká a jde se vítat.Pošťačky a popeláře miluje.Párkrát jsem ho pozoroval z okna a když jde okolo někdo cizí,tak zahudruje a hlídá si ho přes plot.Známé a kámoše pozná už třeba podle auta atd.A konečně ta otázka...Mám ho nějak cvičit,aby byl ostřejší?Myslíte si,že když jsem v práci,tak se chová jinak a hlídá?Nebo by na zloděje zaštěkal a pak se s ním přivítal? Je pravda,že vzbuzuje respekt už jen od pohledu,ale napadlo mě třeba domluvit se s někým,aby si zakryl obličej,vzal do ruky klacek a trochu ho postrašil za plotem,nebo když ho budu mít na vodítku.Ten pes v podstatě ještě nepotkal zlého člověka,já ho nebiju,tak si asi myslí,že se všema je nejlepší kámoš.Což má spoustu výhod a pár nevýhod-hlídání.Tibeťáci dospívají až ve 4 letech,tak je to možná ještě štěněcí chování.....vážně nevím,tak pokud máte někdo nějaké zkušenosti,budu za ně rád.
 

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Péče o psa • Zobrazeno 539x

© HAFICI.NET - https://hafici.net/forum/331-hlidacinebo-vitaci-pes