Přihlaste se a využijte web naplno HAFICI.NET »

Slinivka (pankreas)

 

NápovědaFórum » Zdraví a nemoci  

+ přidat příspěvek
Slinivka (pankreas)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2013 14:49 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: Kat
Kat napsala: Americka Akita, ma uz aj zopar fotiek v prezentacii
:-)

Kat napsala:
Ono, ziadne plemeno/neplemeno neni oslobodene od moznosti EPI, bohuzial,
ano sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2013 14:24 Žena Kat [6] Re: petrab
Americka Akita, ma uz aj zopar fotiek v prezentacii ano
Ono, ziadne plemeno/neplemeno neni oslobodene od moznosti EPI, bohuzial, i ked u NO a Dlhosrstych kolii ako som citala nelen nedavno v Psich sportech, bola dedicnost preskumana...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2013 14:02 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: Kat
Elzheimer či slepota ;-) .... už to vidím .... akita
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2013 08:08 Žena Kat [6] Re: petrab
Kdo, co je za plemeno? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2013 21:24 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: Kat
Kat napsala: ,
Inak pre psikov s velmi citlivym zazivanim je uzasny prave ten prasok The Tree Barks Powder,
Ď
a co je za plemeno?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2013 17:04 Žena Kat [6] Re: petrab
Ano, je to tak, bohuzial, psik s EPI (ale aj taky, ktory ma problem s pankreasom ako takym), pokial este nie je pod kontrolou a stale straca na vahe, vyzera skutocne nepekne, doslova ako hladom tyrany psik :-( Jamie stratil na vahe v priebehu mesiaca cca 13 az 15 kg a este stale ma podvahu, 8 az 10 kg urcite :-( Pokial sa toto ochorenie nedostane pod kontrolu vcas psik v podstate umiera od hladu, nakolko s EPI suvisi maldigescia (nedostatocne travenie) a malabsorpcia (obmedzene vstrebavanie zivin z potravy)...
Priatelia mi dali tip, ako zistit rychlost tranzitu potravy cez crevny system. V case, ked uz bol Jamie ako-tak pod kontrolou, som zistila, ze u neho to trva cca 48 hodin. Robi sa to jednoducho, psikovi sa da zjest kusok surovej mrkvy, s jej travenim vo vacsich kuskoch maju problem aj zdrave psy, v hovienku som ho nasla po tych cca 48 hodinach, a dokonca bol mierne natraveny, takze som sa potesila!
Inak pre psikov s velmi citlivym zazivanim je uzasny prave ten prasok The Tree Barks Powder, staci davat lyzicku denne (odporucana davka je vyssia), je to cisty prirodny produkt, je to kora z Brestu 90% (Slippery Elm) a Topola 10% (White Poplar), pomaha to napriklad aj pri refluxe, ak sa psik z chuti naje a nasledne potravu vyvrati.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2013 09:26 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: Kat
děkovat nemáš zač, je mi líto, že pejsek má tyto problémy, zažila jsem pár zvířátek s chron. problémy se slinivkou, které jsou hodně navíc nepříjemné i pro ně, tak ať u vás je vše stabilní a máte oba pohodu !! hl. v počátku léčby psi vypadají bídně, sama se u svých zvířat potýkám zase s jinými chron. problémy, navíc t.č. mám psa, který má dost citlivý zažívání a opakovaně jsem řešila, zda-li nejde o problém se slinivkou (vytvoř pejskovi prezentaci, už se těším na fotky... )
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2013 07:39 Žena Kat [6] Re: petrab
Jamie bol vyse roka uspesne na BARF-e. Ale priblizne 6 tyzdnov pred zacatim problemov som zmenila dodavatela masa.
Predtym ako sme zacali BARFovat jedol granule -Firstmate alebo Acana, nasledne mu najlepsie sadol BARF.
Prve priznaky sa objavili vo veku cca 3 roky a 3 mesiace, zacalo to nadmernou zravostou a chudnutim.
Jamie podla vsetkeho neprekonal Pankreatitidu - zapalove ochorenie pankreasu, co je castokrat tiez pricinou EPI, skor sa domnievam, ze progresivne doslo k atrofii pankreatickych acinov alebo k inej poruche s produkciou/vylucovanim traviacich enzymov.
Dakujeme za mile slova, Petra!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2013 22:03 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: Kat
díky za krásně dlouhý podrobný příspěvek...

čím jsi pejska krmila do doby, než začal problém?, kdy se příznaky objevily?
někdy se stává, že u ml. psa je slinivka jen podrážděná a když se problém začne řešit neprodleně, může ho dát do kupy ihned nastavená přísná vet. dieta na nějakou dobu...
držím palce, ať je hafan v pohodě a Vám, ať dobře zvládáte všemožná omezení ve stravě psa spojená s dietou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   26.08.2013 15:32 Žena Kat [6] Re: petrab
Ahoj Petra,
neviem, ci to vsetko davat do jedneho prispevku, asi by toho bolo velmi vela naraz. Skor budem odpovedat na otazky, pokial budem vediet, resp, v skratke napisem co a ako bolo a aktualne je.
Plemeno: Americka Akita
Vek: 3 roky
Priznaky: nadmerne zvyseny apetit, velmi rychly ubytok na vahe, hnacky kasovitej konzistencie, zlteho zafarbenia, nie vsak casto, cca 2 az 3-krat za den, plynatost, skvrkanie v bruchu, slinenie, zhorsena kvalita srsti
Samozrejme, nie okamzite som pomyslela na EPI.
Takze najprv standardne vysetrenia:
Krv - hematologia + biochemia: nepatrne zvysene bazofily, esofily, mierne znizeny cholesterol, velmi zvysene ALT, mierne zvysene AST
Moc: velmi alkalicky, mierny nalez krystalikov
Stolica: 3 dni zbierane vzorky - OK (v tom case som uz nedavala robit vysetrenie na obsah tukov/skrobov v stolici), lebo uz som bola rozhodnuta pre TLI test, ako presnejsi a definitivny pre potvrdenie/vyvratenie EPI

Zvysene pecenove enzymy sme dali do poriadku v priebehu 10 dni, 1 flaskou (250 ml) oleju z Ostropestreca marianskeho (Sylibum marianum)
Moc sa nam podarilo znova okyslit za 4 dni - dennym podavanim 250 mg obycajneho celaskonu, zmizli aj krystaliky.
Hnacky sa nam podarilo docasne stopnut Streptoftalom / antibioticky prasok, ktory neprechadza cez stenu tenkeho creva, takze nema tak velky vplyv na pecen. Vysledok dobry, po vysadeni, opat hnacky do 2 dni.

Diagnostika EPI - TLI test: vysledok < 1

Prva pomoc: Pancreolan forte - 1 tabletka s kazdym jedlom

Dieta: varena domaca strava 3 az 4-krat denne, predtym bol psik na BARF. Z priloh sa osvedcili varene zemiaky v kombinacii so sladkymi zemiakmi, z masa kuracie prsia alebo chude bravcove stehno, maso vzdy bez koze, tuku a kosti samozrejme. Zo zeleniny - tekvica, cukina, listova zelenina, bylinky. Vsetko som mixovala.

Hnacky:
diagnostika SIBO - prerastanie bakterii v tenkom creve, trpi na to 90 % EPI pacientov
liecba SIBO - antibiotika ucinna latka Tylosin, bezne sa pouziva Tylan, u nas nie je dostupny, kedze som to potrebovala hned, ako alternativu som zvolila Resetyl. Podavanie 25 mg/1 kg vahy psa, dvakrat denne po dobu 6 tyzdnov. Prasok bolo nutne davat do kapsul, ktore som extra zakupila, inak sa to dava do vody v striekacke, ale ma to velmi neprijemnu chut, takze takto by to 6 tyzdnov neslo.

SIBO:
absolvovali sme 6-tyzdnovu periodu injekcii (1×tyzdenne 1500 mcgr) B12 cyanocobalamin, tomu predchadzal test obsahu B12 a folatov v krvi, vysiel celkom dobre, ale EPI psik musi mat min. 600 B12 v krvi a hlavne folaty musia byt pod kontrolou - ich zvysenie ide ruka v ruke so SIBO
Dalsia injekcia bude nasledovat po 30 dnoch, po dalsich 30 dnoch zopakujeme test, ak bude OK, budeme pokracovat v podavani B12 v kapsulach, musi to vsak byt B12 s tzv. instrict faktorom, aby sa absorbovala do krvi, u nas znova nedostupne, najblizsie v UK.

EPI liecba neexistuje, nakolko je to nevyliecitelny stav, takze psik moze byt maximalne pod kontrolou.
V sucasnosti:
"Liecba": pankreaticke enzymy Pancreatin 8× od Enzyme Diana (USA), The Tree Barks powder od Dornwest (UK)
Krmenie: 3 jedla denne v mnozstve 2 hrnceky (cups), enzymy sa davkuju na 1 cup, takze u nas 1 a pol lyzicky, miesa sa to s teplou vodou s granulami, necha odstat aspon 30 minut.
Krmim granulami, prve som vyskusala Earthborn Holistic Primitive Natural, bolo to celkom fajn ale velke hovienko (pes si robi svoj job raz denne!), takze vymenila som za druhu recepturu Coastal Catch, na tom s uspechom ficime. Teraz idem testovat Annamaet Salcha.
Zasady krmenia pre EPI psika:
Idealne 3 jedla denne, ak sa da viac je lepsie. Krmna davka musi byt navysena cca o 50% v porovnani so zdravym psikom.
Vyber granul - dolezite - vlaknina max. 4%, najlepsie vysledky grain free receptury, obsah proteinov/tukov ako u zdraveho psika, nie je dovod na obmedzenie, nakolko psik sa musi dostat do povodnej telesnej kondicie!

Tak asi tolko, kludne sa pytajte ano

Teraz sme v stave "pod kontrolou".
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2013 13:05 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: Kat
Tak směle do toho. Stáří, rasa, příznaky, diagnostika, léčba, výsledek, prognozy...??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2013 12:35 Kat – EPI
Ahoj, mam psika s diagnozou Exokrinna pankreaticka insuficiencia, rada sa podelim o skusenosti ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.06.2012 22:11 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: Ráďa
Pes musí bejt (jako člověk) při očkování zdravej. Páč to hooodně oslabuje imunitu a může ho zkosit i blbina. Někteří vet. ovšem moc psa neprohlížej, někdy ani vůbec a jen lážo plážo prohoděj - a je zdravej? Což někdy nemusí, zvlášť začátečník ani poznat.
Navíc po předešlý prodělaný chorobě to chce vždy pauzu, než se pes navakcinuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2012 22:03 Žena Ráďa [507] - Pinčové, knírači, molosoidní psi
Tak náš veterinář se před očkováním ptá,jestli je Lety v pořádku,jestli neměla v poslední době průjem a pod.Pak se ji snaží poslechnout(píšu úmyslně snaží),protože sám přiznává,že poslechnout srdíčko chlupatici jako je berňajda je problém.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2012 21:55 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: Ráďa a DaD
Může to být taky náhoda. Mým psům po očkování vůbec nikdy nic nebyl a letos, když měl E. týden předtím pár dní běžnej průjem, ho to úplně zkosilo a pak musel dostat atb. Oslabila ho choroba před očkováním a vakcinace ho imunitně dodělala, takže chytil první, co moh.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.06.2012 21:49 Žena Ráďa [507] - Pinčové, knírači, molosoidní psi – očkování
Já jsem dala Letynku očkovat na vzteklinu samostatně vakcínou Nobivac Rabies v srpnu 2011 s účinností do srpna 2014.Předtím jsme očkovali každý rok v srpnu na vzteklinu samostatně.Kombinovanou vakcínu pravidelně jednou ročně očkujeme v květnu.V březnu ještě přeočkováváme vakcínou proti klíšťákům.Lety zvládá vše v pohodě,bez zdrav.komplikací.Takže já bych se raději zeptala na veterině hned,když se průjmy opakují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.06.2012 21:48 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: DaD
Může to mít taky stresový po vakcinaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2012 20:04 Žena DaD [745] Re: Rexik
My očkujeme tetanus jednou za dva roky, ale vzteklina a asi pět dalších nemocí v jedné vakcíně každoročně. Nevím, ale myslím, že by z té kombinace šla oddělit jen ta vzteklina. A po odčervovacích tabletách průjmuje taky, ale to asi vícero hafanů... už rok to odkládám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2012 16:43 R Žena Jarka [1804] - Společenská plemenaRe: DaD
Nejsme odborníci, ale očkování jsme nechali rozdělit. Po kombinovaném Rexíkovi bylo také špatně.Letos jsme nechali očkovat nadvakrát a vše v pohodě. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2012 16:22 Žena DaD [745]
Nevím, ze začátku jsem tomu nevěnovala takovou váhu, protože průjmoval furt, ale teď se mi zdá, že po každém očkování: kombinovaná vzteklina s psinkou a dalšími, tetanus... Máme za sebou asi patero očkování a ano, mám pocit, že to souvisí. :-(
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2012 22:16 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: DaD
Hele, to je buď náhoda nebo, jestli to bylo i v minulosti, má tutově alergii na tu vakcínu, si tedy myslim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2012 21:25 Žena DaD [745]
Tak jsme druhý den po očkování a zase průjem (i vodový), loni byl taky. Přemýšlím jestli volat veterináři nebo počkat. Dala jsem mu rýži s kuřecím a smectu. :-( Jak je možné, že ho všechno tak rozhodí???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2012 20:27 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: DaD
Myslim, že podráždit slinivku je banalitka. (A NO jsou na to zvlášť adepti!!!) Taky umíme, u nás zvlášť návštěvy, i páníček.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2012 19:49 Žena pavoucica [703]
My jsme prujmy nějak zvládli a už jsme jenom na granulích a občas rýží s kuřecím masem jinak nic a super jsem za to hrozně ráda, že se nemusím dívat na to jak je jí zle :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2012 19:05 Žena DaD [745] Re: petrab
Tak sláva, my bohužel znovu průjem (podobně: nablízaná háravka za rohem), hlavně, že je Gigoš OK, bez slinivkového maléru. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2012 14:09 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: DaD
Testy neg, jen přemnožená E-coli, patrně nablajzáno během háravek a vzhledem k nijak silný imunitě se rozjel problém. Entizol nakonec zabral. Ovšem těch tejdnů vopruzu bylo fakt až až.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2012 20:08 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: DaD
Pribiňák je tučnej, tak proto....
Já furt nevim, je to NO, takže zažívání je citlivější, ale v malym množství žádnej problém u ničeho. Rozhodně nehubne, naopak musim dávat vzhledem k ortop. problémům a stáří míň žrádla, páč by přibíral, tohle je extrém na zánět to nevypadá, protože to by mu bylo mnohem blbějc, leda že by skytě chronickej model (což je asi t.č. v "normě" u Bena).
No, uvidim po testech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   29.04.2012 10:08 Žena DaD [745] Re: petrab
Nevím, veterinář hodil diagnózu od oka, poptal se, už si nepamatuju vše, ale např: na začátku vycházky tužší, postupně průjem, hlenovitá až mastná konzistence... a na všechno jsem bohužel musela kývnout.
Tvrdil, že z útulku je to klasika, rozhodně vše, co nám poradil (žádné pamlsky, nic od stolu, tehdy ani piškoty ne, dnes můžeme, Pankreolan, injekce -nevím, asi ATB na pět dní, veterinární dietní granule) prostě po čtvrt roce zabralo. Jen musím dávat pozor a neexperimentovat. Třeba pribiňák miluje, ale zaručeně se po...
Rozbory jsme nedělali, pesan se viditelně zlepšoval a přibral osm kilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2012 23:50 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: DaD
Nechávalas dělat testy? Pankreolan jsi podávala? Víš přesně, jaké onemocnění slinivky měl, resp. má?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2012 22:10 Žena DaD [745] Re: petrab
Bohužel, není to už tak strašné, ale první dva-tři měsíce (z útulku) z něj šel jen žlutý hlen. Pak se upravilo, občas se objeví světlý průjem, ale většinou se podaří s rýží a kuřecím potlačit do týdne. Když ne, zabraly vždy atb. Dietní granule nechutnaly a nakonec jsme zůstali u Brit Care. V útulku radili vykrmit (potřeboval), tak jsem i vařila. První tři měsíce nám veterinář doporučil dávat Pankreolan. A trval na suchých granulích a nic jiného k tomu. Dodávala jsem vývar s masem. stydim
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2012 21:48 R Žena petrab [10528] - foto, veterina
Má zde někdo psa s problémy se slinivkou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2012 17:10 R Žena petrab [10528] - foto, veterina – akutní nebo chronický problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2010 19:36 NIKO
Omlouvám se,že jsem včera nenapsal.Lék se jmenuje PANKREOLAN,měl by být volně prodejný.Je to lék pro lidi,ale po konzultaci s veterinářem,ho CITO začal užívat,1 prášek-ráno.Stojí asi 70kč krabička,nevím,kolik jich tam je.Můžeš mi věřit,zabíral s kombinací,kterou jsem Ti už napsal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 21:49 NIKO – Re: Misha
Můj pes CITO (NO) dostal tuhle nemoc asi ve čtyřech letech.Musel jsem přejít na granule na bázi soji,žádné "zbytky" od stolu,když,tak jen kousíček!!!Každý den dostal prášek,napíši Ti název zítra a dožil se 10ti let ve "zdraví" a pohodě.Musel být utracen-rakovina kostí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 21:04 Misha – Pes nevstřebává tuky, hubne
Ahoj, prosím o jakoukoliv radu. Moje teta má psa-vlčáka, jsou mu tři roky a najednou začal hodně hubnout. Šli s ním k veterináři a ten jim řekl, že špatně vstřebává tuky a má něco se slinivkou. Klasická léčba je ale moc drahá a oni nemají moc peněz. Pokud se nebude léčit, asi víte co následuje. Proto prosím někoho, kdo byl měl nějakou zkušenost nebo domácí radu, aby se ozval. Moc předem děkuju.

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Zdraví a nemoci • Zobrazeno 256x

© HAFICI.NET - https://hafici.net/forum/501-slinivka-pankreas