např. zde je pěkný popis zdůvodnění
www.veterina-pisek.cz/… a jedna z diskuzí třeba zde
www.ifauna.cz/… či
www.psycholog-psu.com/…
Nádory mléč. žláz vznikají zvláště z důvodu dráždění žláz při opak. faleš. březosti, čím více, tím spíše.
Pokud se jedná o zhoub. nádor, je jasné, že je nutno to řešit chirurgicky v souvislosti s prognozou, pokud o nezhoubný, pak by se měl rovněž odstranit kvůli zvětšování a růstu dalších a přidružení těch fatálních. A pokud bude fena v narkoze, je možno provést rovnou kastraci /tzv. 2 mouchy jednou ranou/, částečně sníží výskyt nových nádorů, neb jestli se utvořily nyní, pravděpodobnost dalšího výskytu zde je velká.Navíc není-li děloha, není pyometra ani rakovina dělohy. Pokud snad fena trpí vždy či někdy na faleš. březosti, pochopitelně díky nim problém narůstá.
Labrador má průměr. věk cca 12 let, tedy by měl mít ještě před sebou iks skvělých let. Cenu bych neřešila a zaměřila bych se na kvalitní inhalační anestezii místo klas. narkozy a kvalitní veter. ručičky.
Pro ověření je lépe se optat na různých internetových veterinárních poradnách a příp. si zkorigovat rozhodnutí na základě dalších vet. názorů dle zkušeností spíše než názorů pejskařů, neb ty jsou vždy individuální.
Co se týče vedlejších neg. účinků kastrace, je nutno posoudit, co je větší riziko a nepříjemnost do budoucna, příp. část. změna povahy, inkontinence a násl. medikace, větší žravost, čili nutnost diety atd. x menší pravděpodobnst recidivy tohoto problému, vyloučení dalších problémů s dělohou, které jsou mmch. jedním z nejčastějších důvodů úhynu fen.
www.kastrace.eu/…
www.bonavet.cz/…
www.cz-pes.cz/…