a co Tě trápí? že pejsek, kterej s Vámi spí doma, někdy leze na gauč, když je sám a nebo že se bojí, když Tě vidí, protože už byl za to někdy v minulosti potrestán?
Co Ti vadí na tom gauči? Chlupy? Mně osobně by vadilo u jezevčíka jen jedno- že skoky, zvláště směrem dolů jsou naprosto nevhodné, co se týče náchylnosti dlouhé páteře k problémům s plotýnkami a ochrnutím, pakliže k nim dojde, mmch je pak velký problém (a nezbytnost!)psa odnaučit spát tam, kde to dělal léta předtím.
Je naprosto normální, že psi rádi spí na vyvýšených místech, měkkých a příjemných, takže jsou-li sami doma, často či přímo většinou ( pakliže to nejsou nějací odpůrci teplých pelíšků a nepreferují polehávání např. na studené dlažbě ) na těchto místech odpočívají, navíc tam mají více pachu páníčků.
Pakliže pejsek skočil na gauč v Tvé přítomnosti, měl jsi ho důsledně v klidu a formou následné odměny za dobré chování, naučit, že se to nemá. Jestliže jsi ho /Ty či někdo jiný/ potrestal, či dokonce jsi ho potrestal tak, že jsi přišel do místnosti, kde gauč je a pes na něm ležel a ty jsi mu vynadal, pleskl ho, smetl dolů či já nevím co, pes vůbec NEVĚDĚL, že je to za to, že leží na gauči /v podstatě jsi ho potrestal za to, co právě vykonával - za spaní, možná ale i za vrtění ocáskem,když tě zahlédl apod./, bylo to pro něj zcela nepochopitelné, bezdůvodné a proto teď mizí, když tě vidí, protože neví, co od tebe může čekat,resp. čeká, že bude zase potrestán, i když neví proč.
Jestliže jsi věděl při odběru, že je štěně naučené spát v posteli, pak jsi měl nastolit nový režim hned od prvního dne s tím, že mělo být psovi zabráněno se na tyto místa dostat, pakliže jsi na něj neměl čas. Je možné se vrátit k nácviku malého štěněte zpět, ale když nebudeš přítomen, NIKDO ti nezajistí, že pes tohoto měkkoučkého místa zase nevyužije ke spánku, aniž by Ti to dělal naschvál. Jediné, co mohu říct, že když vstáváš a pes už automaticky seskočí z gauče, musí mít opravdu dost velký strach.
Teď se musíš rozhodnout, co je pro Tebe snadnější, jestli začít znovu, všechno přeorat a začít s denním ustavičným nácvikem, který opravdu nevidím jako 110%tně úspěšný, za to velmi omezující, dosti dlouhý a v podstatě nekonečný a nebo pidi psovi toto tolerovat a postupně mu vrátit důvěru v Tebe a odbourat strachovou reakci formou pamlsků, odměn, her během společného pobytu na gauči a následně spíše dořešit naopak případný náběh, schůdky apod., aby pes neskákal příliš z velké výšky.
P.S. kdyby neměl pes již tyto neg. zkušenosti, je možné nastražit na gauč něco, co ho ke skákání na něj odradí (něco na něj spadne, poleje ho voda apod. )a to BEZ Tvé osob. účasti, aby si nepříjemný zážitek nespojil s tím, kdo mu má být nejbližší a to jeho pán. Zkusil - li bys něco podobného i nyní, pak by to možná časem zabralo, ale vztah mezi Tebou a psem by to nezlepšilo a to je asi to prioritní, tedy předpokládám, pakliže to chceš řešit a nezajímá Tě jen polovina problému a to - pes pryč z gauče. Psa neznám, jak přesně reaguje nevím, z Tvého popisu mi výše uvedené připadá, takže je potřeba se poradit s někým, kdo to na místě uvidí.