chytrý google:
www.youtube.com/…
www.youtube.com/…
www.youtube.com/…
A třeba já?: Povel lehni se nejlépe učí, když si již umí hafan na povel sednout!
Cvičit můžeš buď u Tvé nohy (levé) nebo před sebou.
Připrav si vodítko, nestahovací obojek, chutné pamlsky, trpělivost a dobrou náladu.
Psa oslovíš jménem, poté ukážeš rukou směrem k zemi (posunek) a ihned vzápětí dáš slovní povel (leh-ni), jakmile ho dořekneš, směřuješ psa do dané pozice vleže tak, že v ruce, kterou dáváš posunek ,držíš pamlsek,tu mu přiložíš k čumáku, jak ruku přikládáš k zemi, pes se za pamlskem sklání a lehne si, tam ho pak přidržíš a po celou dobu psa slovně chválíš a v klidu hladíš (nijak u toho nešil, aby nezačal skákat radostí, musí zůtat v klidu ležet), můžeš i povel zopakovat, když leží s proloženou opakovanou slovní pochvalou (tak je hodná-lehni).
Nemělo by se Ti stát, abys povel opakovala, aniž by pes poslechl. Po povelu následuje daná poloha.
Jestliže bude pes zcela odmítat, můžeš použít přinucení, kdy buď druhou rukou stáhneš pejska za vodítko směrem dolů a dopředu či mu "podtrhneš" (nijak surově!!!!!!) přední packy vpřed do polohy lehni a rukou ho přidržuješ v místě lopatek - kohoutku vleže a po celou dobu chválíš po tom, co psovi dáš pamlsek. Nenásilná metoda (a metoda s klikrem) je VŽDY vhodnější, zvláště u starého či citlivějšího pejska.
V leže psa chvíli zanech a poté mu dej další povel, nejlépe volno a chvíli si s ním pohraj. Cvič jen méněkrát za den a kratší dobu. Nijak psa cviky stále dokola neunavuj a neutlumuj. Snaž se vždy o to, aby pes po nějakou dobu v leže setrval a nenaučil se, že samovolně vstane po pár okamžicích, aniž dostane další povel. Rovněž se vyvaruj toho, aby jsi povel vícekrát opakovala, aby se neučil, že si může lehnout až po tom, co povel ikskrát zopakuješ.
Zpočátku chval psa za jakékoliv nepřesné ulehnutí, teprve, když dobře reaguje, měla by ses soustředit na to, aby si lehal rovně. O to Ti snad ale u starého kamaráda až tak ani nepůjde.
Až bude povel zvládat, vyvaruj se toho, abys vždy po tomto povelu dala nějaký jiný, ale vždy stejný a navíc ve velmi krátkém intervalu. Tím by si pes spojil první povel s následujím (či následujícími) a na první povel by pak začal časem provádět vícero cviků (velmi časté u SLV - sedni,lehni,vstaň).
Nezapomeň, že v 9 letech může mít pes již nemocné klouby a záda a časté změny poloh či přitlačování psa k zemi ho může bolet!