Psí nemoci a lidské léky které se mohou užívat.
dotaz zní poněkud pofidérně,
pokud má pes bolesti jakékoliv, mělo by vám být ukradené, zda-li je večer a vyrazit na nejbližší pohotovostní či nonstop veterinu, ať je to daleko jak chce,
pokud má pes dysplazii už diagnostikovanou, pak byste měl mít od vet. doma lék na jednoráz. použití právě při akutní bolesti, pokud je ten večer s poučením , že nesteroidní antirevmatika, čili léky proti bolesti určené lidem se psům zásadně nesmí podávat, protože mohou způsobit již v menších dávkách akutní krvácení z žaludku, menšímu plemeni smrt (osobně bych toho lékaře, který lidské léky na tento problém podává, vyměnila)
hafici.net/forum/618-proti-bolesti-pro-seniory , má-li pes dysplázii, je nutno jej nechat vyšetřit u vet. ortopeda, nasadit chondroprotektiva a po sedimentaci a dle výsledků nesteroidy nejlépe s prodlouženým účinkem, právě kvůli ochraně žaludku, psa nepřetěžovat a nasvalovat nejlépe pravidelnou chůzí v kratších intervalech dle klin. stavu psa
2 01.11.2017 18:49 karel l – potřebuji radu
Jaký lék mohu podat německému ovčákovi na displazii. Je večer a má bolesti. Děkuji.

Někteří pejsci jsou tolik submisivní, že jim toto může z důvodu podřízenosti v kumulaci s radostí přetrvávat, omezit či příp. zastavit to lze nácvikem něčím často pro majitele nepředstavitelným po návratu - pejska si po příchodu domů v podstatě nevšímat a následně jej vynést v náručí ven. Za to, že se z radosti počůrá netřeba říkat, že jej není možno v žádném případě trestat. Pokud se jedná o podřízenost, tím by se to naopak nejen ještě zhoršilo (strach), ale navíc ještě hůře odbourávalo v souvislosti s totální ztrátou důvěry. (Mmch. pejsek neví, že půjde v zápětí ven či co jiného plánujete a bude se dít).
To je z radosti..lze o odnaučit ale rozhodně to není na trest

0 22.08.2016 10:12 Jana – počůrávání pejska
Prosím o radu. Můj pejsek je Yorkšírský teriér a vždycky při mém příchodu domů z práce se u mě počůrá,ikdyž ví,že jdeme hned ven. Nevím jak se zachovat,jestli trestat nebo ne. Děkuji za radu
pokud trvá průjem dva dny, dál nevyčkávejte, okamžitě přestaňte zcela krmit, nechte vodu (lépe vychladlou převařenou nebo bez bublinek koupenou) a běžte na veterinu (carbosorb viz níže)
Pokud je průjem delší dobu, tak bych neexperimentoval, ale navštívil urychleně veterináře, obzvlášť pokud by šlo o štěndo.
nedavala bych, kvuli tomu ze pak by nebyla videt krev ve stolici.. lidi hodne davaji smectu.
0 22.11.2015 14:56 zíza – TŘÍDENNÍ PRŮJEM U PSA
Dobrý den,můj mazlíček má průjem asi 2/a půl dne nevíme co je příčinou a tak se chci poradit
jak mu pomoci aby se tohoto problému zbavil.Mohu mu dát živočišné uhlí, což je lék pro lidi a pokud ano, jaké množství,pejsek váží cca 7 kg Předem děkuji za odpověď
Neštastná majitelka pejska

No tak obávám se, že pro naši Abby, která je alergická na mouku by byl v tomhle stavu rohlík posledním hřebíčkem. Okamžitě bych šla jinam. Když Abby zvracela a měla průjem, hned jí dělali rentgen, jestli nesežrala třeba provázek, dostala antibiotika a nějaký jonťák na doplnění minerálů a celkově tekutin, protože byla dehydrovaná. Já teda neznám všechny okolnosti, ale takhle bych se odbýt teda nenechala...
Kdyby můj pes blil a kadil krev a veterinář mi řekl to co tobě, tak jedu okamžitě k jinému veterináři.
0 23.02.2015 16:29 Sisi Ahoj chci se vás zeptat jestli je v pořádku když můj pes blije a kadí krev že veterinář řekl at mu dám vývar s rýží a suchý rohlík ?
mě to normální nepřijde
To je fajn, že to, co je fakt někde i veřejně napíšou!
Právě jsem přečetla v časopise Pes přítel člověka 12/2011 - opisuji:
"Otrava léky: samoléčba vašeho psa vždy představuje riziko a do své domácí lékárničky v případě psích neduhů proto raději nesahejte. Pro psa může být z běžně používaných léků nebezpečný hlavně paracetamol: 150mg/kg může způsobit odúmrť jaterní tkáně, a ibuprofen: 150mg/kg - můžou vzniknout žaludeční vředy (do čtyř hodin od podání!) a dávky 300mg/kg a vyšší mohou způsobit selhání ledvin do tří dnů.
Text: MVDr. Karolina Svobodová
Celkově bych to já shrnula - je dobré mít jakous takous lékárničku pro psa (asi jako mám pro dítě, i když nemám peníze) a to
dle veterináře a nikoliv dle rad na ulici či webu.
Na běžné modely alá průjem, zvracení - nikoliv delšího charakteru,bodnutí hmyzem - nikoliv u alergika, akutní kašel apod. lze použít všemožné dostupné léky.
Co se týče léků proti bolesti (resp. horečce) rozhodně bych ani výjimečně nepodala lidské léky a měla doma, bydlím-li tedy u lesa či pod. od veterináře pár tabletek nebo trochu sirupu nataženého v inj. stříkačce na jednorázový použití. To, co jsem viděla v době, kdy jsem dělávala na vet., mě poučilo zcela jednoznačně. Jsou věci, kde si neradno zahrávat a nespolejhat na to, že támhletomu a tomuhle to neva...
Nakonec musím jen říct, že i běžnými léky, lze udělat paseku, podají-li se v případě, kdy příznaky jsou stejné jako při banalitě, ale může se jednat o naprosto jinou a velmi vážnou zdravotní komplikaci.
Osobně se řídím radou - raději zbytečně na veterinu, zvlášť nemám-li ještě zkušenosti, než tamtéž pozdě.

0 14.11.2011 20:56
PhoebeAdel [1839] - papillonci a jíní milí pejsci, foto, knihy, hudba Je jasné, že názor veta je podstatný. Pamatuju si, že Phoebule docela dlouho bojovala s kašlem, Vetovi jsem to nahlásila, dal jí injekci. a pak ok. Ale po druhé pomohly lidské kapičky- napsala je vet, takže po poradě. Paralen mě dávat nenapadl, někde jsem četla, že se nemá. Ale teď člověk zase čte, že nárazově to jde.
Jasan že žádné pokusy nedělám mám vše na schválení veterináře. Léky které sama u mého psa užívám jsou pouze pro psy. lidské užívá pouze na Štítnou žlázu , prostatu a slinivku také na předpis lékaře. Ale o mně nejde- psala jsem to pro ty co peníze nemají a akutně musí řešit lehký daný problém a to právě podáním nějakého lidského léku který může. Proto jsem to hodila do diskuze-jako nejčastější lidské léky které můžeme pejskům podat.

Opravdu je někdy u někoho problém sehnat odvoz k veterináři, a krom to jed tam pokud se jedná o banální věc která se dá vyřešit jednoduše. Vím ke komu promlouvám- je to zodpověný psíčkař. který ví- zda to je závažnější a veterináře vyhledá a kdy ne

Chtěl pouze stručný souhrn léků na běžné stavy-PRŮJEM,ZVRACENÍ, BODNUTÍ HMYZEM,BOLEST,KAŠEL ......

To jsem napsal( veterinář)doporučuje

. Šlo jen o názory vás?
Paralen nárazově nevadí a pomůže- ordinoval my ho jednou veterinář po telefoně- právě když jsme byly na horách a nikde o víkendu neseženeš veterinu. Tak že to špatně určitě není

jen se nesmí dávat často a oto jde. Sama mám doma do zásoby všechny léky od veterináře od bolesti- na šlachy, klouby, vazi- nesterodní antirevmatika-Carprodyl F50mg,Rheumocam 2,5mg- dle váhy se podávají do 30kg 1tb za den nad 30kg 2tb za den.
Průjem-Aptus Attapectin- taktéž váka nad 30kg3x2tb za den
Zvracení- na doporučení veterináře Degan1-2x denně
Uši-Nolvasin Otic kapky - na čištění, a začátek zánětu
Na alergie- bodnutí, tráva.... Zodac na předpis také lékaře.
Tyto léky jsou předepsané přímo veterinářem, je dobré je mít doma nebo právě sebou na cestách.Sama léky podávám- pokud potíže nepřestávají do 1-2dnů třeba průjem či zvracení vyhledám lékaře

No jo, tak tohle já naštěstí neřeším, páč jsem z Brna. Ale jezdím často na vandry a pro případ nouze mám v mobilu uložené číslo svého veta, (který poradí ve dne i v noci), pak číslo ještě jednoho veta, který je z Prahy (pro jistotu) a nesčetně čísel svých přátel, kteří jsou vždy ochotni pro mě kamkoli zajet a odvézt i se psem.
Pokud jde o ten Paralen, tak nevím, nikdy jsem to nezkoušela a ani zkoušet nebudu.
Kdyby měl můj pes kašel+bolesti, nebudu čekat dva dny a veta si prostě nějak seženu, pokud se chce, vždy se nějaké řešení přece dá najít.

Když mi pes venku na cestách zvrací, tak první zkusím zjistit z čeho, takže když vím, že mi něco někde zbaštil, tak vynechám jedno až dvě krmení a je to. Pokud se ovšem něco ještě přidruží, třeba horečka, tak nelením a hned volám mobilem vetovi o radu, popř. vyhledám nějakého nejbližšího i kdyby byl nevím jak daleko.
Sama psovi nepodávám léky žádné, zvlášť ne analgetika. Když psa něco bolí, nebo má horečku, je potřeba řešit problém původu bolesti, takže opět mažu k vetovi.
Já na cesty vozím jen granule a kleště na klíšťata. Určitě ne vitamíny - těch mají dost v granulích a už vůbec ne Paralen (ten brávám pro sebe).
0 14.11.2011 09:23
HOUP [1532] dik za nazory je to zajimavé --když tedy někam jedu a veterinář je třeba ....hodinu cesty ..a já potřebuji něco na zvracení ....nemám auto --podat smektu či ne?a to černe uhlí ano nebo ne .....?
a psí léky na horečku a na bolest --se dají koupit bez receptu nebo se musí k vetovi?
moje první pomoc pro pejska co nosím na vylety tedy na delší pobyt kde není blizko vet je -----syrup jitrocelovÝ-C vitamin ---smekta---dezinfekce----obvazy--nÁplastě--kleště na klÍštata---paralen ..A CO MÍT SEBOU JEŠTĚ?


No, jak u kterýho hafana. Jeden můj na něm byl léta opakovaně a poslední zlatíčko má na něj alergii. Vše je vždy individuelní. Rozhodně jeden Rimadyl, když pes po námaze začne kulhat, je stokrát menší zlo, než půl Paralenu nebo Ibalginu. Jinak já jsem propagátor Metacamu!! Mmch. pro koně - stačí kapka a je to.
Naprosto souhlasím

akorát Rimadylu bych se vyhnula velkým obloukem.

Řiď se zásadou, co se týče léků proti bolesti - NIKDY né lidské, jsou příliš silné a jsou v podstatě jakoby kyselinou na žaludeční stěnu a krvácení může nastat už za iks hodin.
Léky proti bolesti jsou u psů stále zkoumány a vždy čas od času se objeví něco nového, vždy je snaha o to, aby právě co nejméně zatěžovaly zažívací trakt.
Co se týče prostředků proti průjmu, můžeš použít v podstatě vše, co není na recept. Zcela běžně černé uhlí nebo smectu. Nezabírají však tak, jako prostředky veterinární. Nejen, že jsou ochuceny tak, aby je psi dobře přijímaly, ale mají i poněkud jiné složení vzhledem k rozdílnému složení žalud. štáv. Navíc černé uhlí obarví stolici do černa a není v ní pak vidět případná stopa krve.
Co se týče bylinek, není třeba se obávat, leda by byl pes alergik.
Co se týče dezinfekce, pužívá se běžně humánní, pochop. lepší ta, co méně štípe, nejvhodnější je teda Betadinka. Oční kapky se podávají zcela běžně lidské, když jde o bakteriální zánět - tedy atb, ty, co jsou bez receptu jen dezinfekční - ophtalmo septonex apod. můžeš podat. Vazelína se dá použít nejen na tlapky, ovšem vždy záleží na tom, proč ji někam aplikuješ. Co se týče antihistaminik - tedy léků proti alergii, většinou psům málo zabírají, ale klasický Zodac, Zyrtec apod. můžeš podat jako prevenci při štípnutí hmyzem apod. Rozhodně bolest u zvířete, alergickou reakci, zvracení s průjmem, zvlášť přetrvávajícím a opakovaným po více než 12-24 hodin VŽDY řeš s veterinářem a nikoliv sama!!!
Lidské léky skutečně mohou psovi uškodit. A to hrůzostrašně. Takže nedělej žádné pokusy hokusy a vždy se svým zvěrolékařem vše prodiskutuj. Dle jeho rady můžeš mít vždy doma připraveno něco, krom sebe, pro psa, v běžné lékárničce, léky mají expiraci dlouhou.
Může to být Betadine dez. roztok, řepík a heřmánek, Tea tree, dez. oční mast či kapky, vazelína, Zyrtec nebo Zodac, jitrocel. sirup, vit. C - ten je dobrý podávat spolu s Betaglukanem na posílení imunity před zákroky, během podávání atb apod., Smectu a živ. uhlí.
Lepší je však místo Smecty apod. mít doma v lednici připraven Dia Dog, Probican pastu a proti případné bolesti nic lidského !!!!!!!!!!!!! - na jednorázové použití si řekni veterináři o Metacam nebo Rimadyl a o to, jak ho používat (dle váhy zvířete).
Pakliže chceš psovi zastavit zvracení, zajeď si na veterinu na injekci, působí rychle a necpeš do už tak pokaženého žaludku zvířeti další chemie.
Již každý z nás kdo má doma zvířecího mazlíčka, se setkal u něj s nemocí či akutním problémem, který bilo nutno akutně řešit. Samo že při závažnějších stavech je třeba ihned vyhledat veterinární péči, to je jasné. Ale já se chci zmínit, z běžnými potížemi které mohou nastat- a my je musíme řešit

nárazově. Setkávám se z mnoha názory na užívání lidských léků pro zvířata.
Jeden veterinář předepíše na bolest ibalgin a jiný jej zase zavrhuje a striktně doporučí psí nesteroidní antirevmatika, a tak je to s mnoha dalšími léky Černé uhlí, Paralen.........a další? Je otázka zda to opravdu může uškodit místo aby to zvířeti pomohlo? Na to nám mohou odpovědět pouze odborníci- kteří provádí studie, a kteří mají značný názor na podání daného léku zvířeti.
Mohu vás poprosit v tomto foru, o vaše poznatky- které léky tedy pes bezpečně užívat může?
První pomoc při:
Průjem-živočišné uhlí-nárazově ano, při potížích které trvají delší dobu-Smekta, Hyllak forte, Endiaron,CARBO,Imodium NE
Zažívací potíže - zvracení- degan
Bolesti - Paralen- nárazově ano- delší užívání ne.Nepodávat Ibalgin,Tramal,Flamexi a další.
kašel- vitamín C, Echinacea, jitrocelový sirup, med
desinfekce, hojení ran- Betadyne, Tea tree olej,3% peroxid vodíku,Hypermangan, čaj z heřmánku a řepíku.
Ušní kapky- lidské nepodávat
Oční kapky-lidské né, max Borová voda na vypláchnutí
Tlapky- vazelína lékařská
Alergie-Zodac
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Zdraví a nemoci • Zobrazeno 358x