Tak k obojkům já:
V podstatě se shoduji s názorem Katy (krom toho,že já znám iks lidí, kteří, bohužel, prvoplánově záměrně či nevědomky na stahování obojek zapínají a to i s flexi vodítkem).
Jednořadý stah. řetízkáč na zkoušky je povinný, byť nepřiplý na stahování. To je bez komentáře (mmch. na krátkosrstých plemenech je krásný, není-li ošoupaný a zrezlý případně....).
Dvou či víceřadý obojek je sice fešný (opět zvlášť na krátkosrstých hafanech),není stahovací (pakliže není psovi malý), ale psům s delší srstí škube chlupy, jak se třou řady oček o sebe.
Kožený stahovací případně nylonový či látkový se nikdy správně nevrací, když už se vůbec vrací, i když je v případě stahování karabina vodítka zacvaklá správně, resp. je správně nasazený obojek (
Katy napsala: …řetízkový obojek se navléká na krk vždycky stejně Jde jen o to, za který kroužek zapnu vodítko. v ČR předpokládám tak, že pes má chodit u nohy levé)- vždy, aby řetízek s očkem na karabinu směřoval na pravé straně
zhora dolů! A je to přímo depilátor krku. To je však i klasický jednořadák zaplý na stahování.
Proti správně používanému jednořadovému řetízku nemám zcela nic.
V případě využití nepodmíněných a podmíněných podnětů a reflexů u již dobře vycvičeného psa musím zmínit velkou výhodu pouhého zacinkání (či jak ten zvuk nazvat) řetízku v počátku tahu v případě přepnutí na stahování. Takže když odmyslím tedy korekci, dobře vycvičenej hafoš stahovák na vodítku ani nepocítí (jde-li u nohy), neb se mu ani nehne.
Navíc, kdo u psa, který je notorický plavec, zažil HOT SPOT po koupání s obojkem, nedá na úzkej řetízkáč dopustit!!!!
Rozhodně milovníkům řetízkáčů doporučuji nosit obojky dva, i nějaký širší látkový či kožený, to když by chtěli držet psa za obojek na krátko, zvláště, když moc neposlouchá a nechtěj mít řetěz zařízlý do ruky.
Co se týče postrojů, když odmyslím zdravotní důvody či jejich prevenci u psů neposluchů, pak musím říci, že je-li postroj správně používán, pak neb pes nemá šanci zabrat všema čtyřma, mnohem lépe se udrží, než když rve na vodítku s obojkem a i pán mnohem těžší má hodně co dělat. Používat ho ale při výcviku je holý nesmysl, protože zcela ztrácí smysl, který má právě obojek.
Já osobně nasazuji postroj rovněž jen u obran, tahu či procházím-li se mezi stádem jelenů nebo houfem koček, zvláště na ledu a místo výcviku psa se na procházce věnuji drbům s jiným pejskařem, právě proto, abych nehodila za hafanem šipku, zvlášť, když venčím toho, co pomalu v životě neslyšel jediný povel.
Nakonec musím zmínit ty pesany (a není jich málo), kteří jsou zcela nevychovaní. Tah způsobuje zas jen tah. I přes chrčení a dusení se! Ti, co z obojku záměrně couvají a nemají-li ho na krku zařízlý do masa, není-li po ruce postroj, se ze stahováku nedostanou. O těch tady ale není řeč….