Přihlaste se a využijte web naplno HAFICI.NET »

Barf - přirozená strava pro psa

 

NápovědaFórum » Výživa  

+ přidat příspěvek
Přejít na předchozí stránku 8 Přejít na další stránku   1  
Barf - přirozená strava pro psa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 13:55 Žena ELiss [6] - Honiči a barváři a příbuzná plemena – množství
Ahojda, mám blbou otázku... když bych chtěla krmit barfem bíglinu... tak kde zjistim kolik a jakého masa mám dát?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2009 11:37 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Květka
vločky jsem ještě nedávala..ale chystám se. Teď ještě zjistit, kolik je to "od oka" hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2009 11:14 Žena Květka [0] - Pinčové, knírači, molosoidní psi – Re: Katy
Přesně! Dávám tak od oka :-O, jednou týdně, když je bezmasý den, s ovocnou (zeleninovou) kaší. Hlavně ovesné vločky, rýži zatím jen jednou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2009 09:50 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Květka
Ani moc ne... občas jo, ale po těstovinách měl posledně průjem, takže těm moc nefandím. Rýži měl ale včera. Dávám kdyžtak jen přílohu a zeleninu - s masem se to prý nemá míchat. Nevím, pořád váhám, jestli to dávat nebo ne. Asi dám opravdu jen jednou za čas (týden-14dní). Hlavně nevím, jak to mám počítat, nikde jsem o tom nečetla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2009 08:07 Žena Květka [0] - Pinčové, knírači, molosoidní psi
A ještě by mě zajímalo, jak se díváš na obiloviny, rýži apod.? Přidáváš do stravy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2009 14:31 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Květka
Jo, tak na zimu je to dobrý nápad. Jak říkám, proč ne.
Já teď řasu a biotin dávám pořád kvůli důležité výstavě a uchovnění.. řasa je totiž dobrá na pigment a musí ho mít co nejtmavší. tak proto.. ale pak dám zase pauzu:-)
Mulťáky jsou pitomost.. já beru pár prášků zvlášť a je to daleko lepší, než "všechno a nic" ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2009 13:57 Žena Květka [0] - Pinčové, knírači, molosoidní psi
Káťo, díky za názor. Uvažuju o koupi těchto doplňků (zejména MikroMineral) hlavně pro období podzimní a zimní - střídání teplot atd., zelenina už nebude ze zahrádky, ale kupovaná = méně vitaminů... Rozhodně nejsem pro podávání doplňků stravy celoročně - ať už k BARFu, vařenému či granulím.
S mulťákem máš pravdu, a nechápu, jak se tím může někdo cpát celej rok a myslet, že dělá maximum pro svoje zdraví ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2009 11:02 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Květka
Je, přesně tohle měl Kája - můj první kavalír. Taky byl na operaci a v pohodě pak.

Myslím si o tom to, co jsem psala níže. Pokud dáváš psovi pestrou stravu, není třeba nic přidávat. Mrkla jsem se na složení a není tam nic jiného než to, co dávám v syrovém. V tom Fit-Barf sensitive má být hlavní "funkce" doplnění vit. A,B,E - ale: vit A je ovsažen např. v mrkvi, celeru, meruňkách, melounu a brokolici (to je to, co dávám). skupiny vit. B - květák, brokolice, kadeřávek, zelí, kapusta, cuketa, celer a další (opět jsem vybrala to, co dávám nejčastěji) a E - kadeřávek, zelí, špenát.
V micromineralu je to, co jsem psala v příspěvku níže - kvasnice, řasa, biotin, jod...to taky dávám mimo.
Takže si myslím, že lepší je to kupovat zvlášť, než "všechno a nic" - je to podobné, jako když si koupíš multivitamin. Tam je taky strašně málo toho, co využiješ, ale reklama je na to jako kráva, hlavně, že je tam všechno. Toť můj názor. ano
Samo, koupit to můžeš, určitě to neublíží. Jen si myslím, že to není tak prudce důležité.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2009 09:48 Žena Květka [0] - Pinčové, knírači, molosoidní psi
Maxíčkovi vyhřezla z očka slzná (Harderova žláza), doktor tvrdil, že to může být i v důsledku snížené imunity - stačí podráždění, alergie apod. :-(
Teď už jsme po chirurgickém zákroku - všití žlázy na správné místo a vše dopadlo dobře.

Já uvažuji o pořízení těchto doplňků - je to vyloženě pro psy na BARFu, co si o tom myslíš?

www.baron.cz/…
www.baron.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2009 22:43 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Květka
Jeeje, co měl Maxík s okem?:(
Jinak je to radost, Safímu granule chutnají přesně jeden den a konec. Když jsem mu teď ze zapomnětlivosti dala granule (nerozmrazila jsem přes noc kosti), vyluxoval je hned... večer už se díval divně a druhý den už čuchnul a pryč.
Žebra mu sice lezou, ale přisuzuju to věku a tělesné konstituci plemene. Nicméně dávám tučnější maso nebo přidám sádlo :)

Doplňky stravy přidávám jen biotin, mořskou řasu a Alavis na klouby. Jinak biotin střídám s Roboranem H pro barevné psy. No a ještě lososový olej. Když jsem se dívala na složení nějakých přípravků, mělo to v sobě to, co dávám "externě"..takže tam byl vitamín H, chondroprotektiva, nějaké kalcium - to dostává v kostech a skořápkách, takže netřeba.. dále pak jod (to mu dávám v rybách), biotin, mořská řasa.. Myslím, že je to pro nás zbytečné.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2009 21:12 Žena Květka [0] - Pinčové, knírači, molosoidní psi
Taky se přidám se svou troškou do mlýna ;-) Jsem na tom podobně, možná i stejně jako Katy. Můj psík se v sedmi měsících rozhodl pro nekonzumaci granulí. Žádné, ani ty nejvybranější z vybraných mu nechutnaly a klidně vydržel i dva, tři dny o hladu, potom se nažral jen trochu, tak aby "vydržel" a znovu hladovka. Začal hubnout, línal, samozřejmě se snížila i imunita a možná i následkem toho jsme měli problém s okem, který bylo nutné řešit chirurgicky...
Toto jeho stravovací "trucování" jsem vydržela zhruba dva měsíce, v kterých jsem se snažila získat informace o dalších alternativách krmení. V podstatě jsou jen dva - vařené a BARF. Rozhodla jsem se pro BARF.
Pejsek mi žere s chutí, přestal línat, srst se začíná lesknout a hlavně, nelezou mu žebra ano
Střídám maso kuřecí, hovězí, králičí, krůtí, rybu, vnitřnosti a bezmasý den. Pro začátek jsem zvolila kosti kuřecí (křídla, krky) a mopsík je bez problémů pokouše a stráví, hodlám podávat i hovězí masité kosti.
Se zeleninou a ovocem žádný problém nemáme, Maxík je jejich veliký příznivce a dokonce si své oblíbené mňamky sám sklízí na zahrádce (za to ovšem chválený není ;-) )

Katy, ráda bych se zeptala, přidáváš do stravy nějaké doplňky stravy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2009 15:00 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – první měsíc
Takže už měsíc krmím syrovým a spokojenost nade vše. Hlavně jsem šťastná, že mu konečně chutná a nemusím se trápit tím jestli sežere nebo ne. Miska je vyluxovaná hned :) Během toho měsíce měl asi 2 dny granule - ráno to ještě šlo, ale večer už byl pohled s výrazem "a to mám fakt sníst?"... není krásnější pohled na to, když beru misku a on nedočkavě běží k boudičce a olizuje se od ucha k uchu potlesk Pavlovův reflex nikdy nefungoval tak, jak teď smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2009 15:23 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Anetqua
Bála bych se asi taky... ale co ty víš... pokud je na to zvyklý odmala. Asi se tomu přizpůsobí stejně, jak granulím nebo syrovým kostem. Ale nedala bych je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2009 07:39 Žena Anetqua [4] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Lenacek napsala: Sice krmím granulema, ale myslím, že krmit typem "BARF" není až tak špatný... Je to vlastně určitý návrat k vlkům...

TO Danila: jo, kostěný trus může být a následná obstrukce taky, ale u VAŘENÝCH kostí! Syrové kosti a vařené se opravdu po rozkousání chovají jinak. A navíc - i pes, který skoro od mala žere vařené kosti, tak k obstrukci dojde málo kdy - je na to zvyklý
;-) Věř mi, že častěji k tomu dochází, když pes je zvyklý na granule, nebo vařenou stravu a najednou si paníčci uvědomí, že by mu chtěli "přilepšit" a dají mu kost - a samozřejmě vařenou, protože "syrový se přece nejí" a šup, psa máme na pohotovosti, že nekadí, že když se snaží, tak kňuči, že nežere, nepije... a honem s ním na sál... Kolikrát jsem to zažila... (ne jako majitel psa, ale byla jsem na té druhé straně - za operačním stolem) A je jasný, že i u syrových kostí se musí začít pomalu a ten pes si na to taky musí zvyknout. :-)


Já bych se bála vařených kostí i kdyby na to byl zvyklý teda..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2009 23:13 Žena Lenacek [0] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – BARF
Sice krmím granulema, ale myslím, že krmit typem "BARF" není až tak špatný... Je to vlastně určitý návrat k vlkům...

TO Danila: jo, kostěný trus může být a následná obstrukce taky, ale u VAŘENÝCH kostí! Syrové kosti a vařené se opravdu po rozkousání chovají jinak. A navíc - i pes, který skoro od mala žere vařené kosti, tak k obstrukci dojde málo kdy - je na to zvyklý
;-) Věř mi, že častěji k tomu dochází, když pes je zvyklý na granule, nebo vařenou stravu a najednou si paníčci uvědomí, že by mu chtěli "přilepšit" a dají mu kost - a samozřejmě vařenou, protože "syrový se přece nejí" a šup, psa máme na pohotovosti, že nekadí, že když se snaží, tak kňuči, že nežere, nepije... a honem s ním na sál... Kolikrát jsem to zažila... (ne jako majitel psa, ale byla jsem na té druhé straně - za operačním stolem) A je jasný, že i u syrových kostí se musí začít pomalu a ten pes si na to taky musí zvyknout. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2009 12:18 Žena Anetqua [4] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Danila napsala: Danila napsala: Zkusím popořadě:
Pes díky dlouhodobému soužití s člověkem už není typický masožravec, ale spíše všežravec.
Psí předci jedli NATRÁVENÝ obsah žaludků býložravců, což znamená, že rostlinná složka byla upravena trávicími enzymy v předžaludcích či žaludcích, což žádné struhadlo či mixér nedokáže:-)
Dršťky, ktré podáváš jsou předpokládám kupované - vyprané a vypláchnuté - tudíž v nich není ani stopy po natráveném rostlinném obsahu.Pokud nejsou vyprané a vypláchnuté, neumím si to z čichového hlediska představit - tedy umím, ale nechci:-)
Čistá svalovina - tím se rozumí čisté maso - ne vnitřnosti, kůže, obsah zažívadel. Klasické hovězí zadní například.
Kosti mohou způsobit po rozkousání tzv. kostěný trus, což může vést až k obstrukci střeva a následné operaci, v lepším případě zácpě. Není to pravidlo, ale riziko to je.

Nemohu srovnávat výživu Barf s výživou vlků v přírodě. Je to něco úplně jiného.

Nemám nic proti používání tohoto způsobu výživy,to je věc každého milovníka a majitele psů,spíš jsem se snažila o jiný úhel pohledu.
Sama dávám přednost obyčejnému selskému rozumu.
Pséékům zdar ano



Víc k tomu nemám co dodat, jen stále opakuji, že je každého věc, čím svého psa krmí .Napadání a styl : kdo se mnou nesouhlasí je osoba, které o tématu ví houby a je tedy hloupá, tomuto webu rozhodně neprospěje.
A jak tak sleduji, Niko se též opovážil prezentovat svůj názor v tématu Pes vrčí a situace je navlas stejná - jiný názor - zničit:-) Smutné.


Dát sem příspěvek bez reakcí ostatních je smutné.. Na toto už se ti pár lidí vyjádřilo, nebo snad do granulí se dává natrávená zelenina..? No, co k tomu dodat...
Podle tvých slov jsem hloupá - tvůj názor ti neberu, ale pořád jsem schopná inteligentně odpovědět a odůvodnit své názory. Nejsem kolovrátek a neprezentuji se neověřenými fakty.. ;)

A co se Nika týká, tam je to uplně o ničem jiném, jak se zdá, špatně situace vyhodnocuješ.. ;)
"Nemám nic proti používání tohoto způsobu výživy,to je věc každého milovníka a majitele psů,spíš jsem se snažila o jiný úhel pohledu." - Takže pes zeleninu nestráví, kosti ho mohou zabít, ale přesto proti tomuto způsobu nic nemáš..? Neprotiřečíš si trochu..?

Schválně jestli se dočkáme odpovědi.. ;)
Somali alespoň ví o čem mluví a je schopná to rozumně podložit, ty bohužel jenom plácáš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2009 12:16 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Danila
Asi k tomu opravdu nemáš co říct... jak ses mohla přesvědčit, včera jsme se se Somali pěkně pobavily, podiskutovaly a myslím, že jsme se moc dobře pochopily.
"Napadání a styl : kdo se mnou nesouhlasí je osoba, které o tématu ví houby a je tedy hloupá" to tady NIKDO neřekl... jen chceme, ať každý obhájí (smysluplně a logicky) svůj názor.
Diskuzi "pes vrčí" řeš tam, tady je to OT a kopání kolem sebe. Pokud máš k tématu co říct, klidně se zapoj. Taky jsem to udělala ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2009 12:01 Danila
Danila napsala: Zkusím popořadě:
Pes díky dlouhodobému soužití s člověkem už není typický masožravec, ale spíše všežravec.
Psí předci jedli NATRÁVENÝ obsah žaludků býložravců, což znamená, že rostlinná složka byla upravena trávicími enzymy v předžaludcích či žaludcích, což žádné struhadlo či mixér nedokáže:-)
Dršťky, ktré podáváš jsou předpokládám kupované - vyprané a vypláchnuté - tudíž v nich není ani stopy po natráveném rostlinném obsahu.Pokud nejsou vyprané a vypláchnuté, neumím si to z čichového hlediska představit - tedy umím, ale nechci:-)
Čistá svalovina - tím se rozumí čisté maso - ne vnitřnosti, kůže, obsah zažívadel. Klasické hovězí zadní například.
Kosti mohou způsobit po rozkousání tzv. kostěný trus, což může vést až k obstrukci střeva a následné operaci, v lepším případě zácpě. Není to pravidlo, ale riziko to je.

Nemohu srovnávat výživu Barf s výživou vlků v přírodě. Je to něco úplně jiného.

Nemám nic proti používání tohoto způsobu výživy,to je věc každého milovníka a majitele psů,spíš jsem se snažila o jiný úhel pohledu.
Sama dávám přednost obyčejnému selskému rozumu.
Pséékům zdar ano



Víc k tomu nemám co dodat, jen stále opakuji, že je každého věc, čím svého psa krmí .Napadání a styl : kdo se mnou nesouhlasí je osoba, které o tématu ví houby a je tedy hloupá, tomuto webu rozhodně neprospěje.
A jak tak sleduji, Niko se též opovážil prezentovat svůj názor v tématu Pes vrčí a situace je navlas stejná - jiný názor - zničit:-) Smutné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2009 07:41 Žena Anetqua [4] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Somali napsala: To se bohužel stává, nic neplatí absolutně a jsou i psi i kočky, kteří granule prostě nemůžou. Vždycky je to o tom najít to, co danému jedinci vyhovuje, ať už jsou to granule, nebo BARF, nebo cokoli jiného. V téhle diskusi mi ale vadilo to, že pouze vlastní zkušenosti s jednou metodou krmení jsou vydávány za dogma a jediné správné. A zrovna od redaktorky webu (Anetqua, abych byla přesná), což by měla být osoba odborně na úrovni (v ideálním případě - aby se zamezilo zveřejňování různých omylů a mýtů, které dokážou nadělat paseku). A pokud není (což bych taky dokázala pochopit), neměla by svůj názor prezentovat tak, že se jedná i z odborného hlediska o absolutně správný.

Myslím, že jseš moc zaujatá. Každý si oroduje za to své. Já jsem krmila i granulemi, takže mám zkušenost s obojím.. Rozhodně to nevydávám za Dogma, nebo jedinou správnou věc, jen popisuju své zkušenosti a své názory.. ;) - To se nesmí..?
A když mi někdop napíše, že kosti jsou nebezpečné a hazarduji se životem svých psů, je jasné že se ozvu..
Kor když mi to řekne člověk, který o to neví už lautr vůbec nic.. (Danila)..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2009 07:23 Žena Anetqua [4] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – odpověď
Tak abych vše uvedla na pravou míru..

Nezajímá mě odborná literatura v tom smyslu, že jsem se tě ptala na pár otázek a ty si mě odkázala na knížku o výživě.
Co myslíš, jako laik - rozuměla bych všemu, co se tam popisuje..? Jde o forum a mě jen rozčílilo, že si nebyla schopná odpovědět na pár otázek. -

Proč je článek o Barfu špatný..?

Kde popisujeme, že smícháme pár věcí a dáme je psovi..?

Říkáš, že krmení Barfem je jedna z nejlepších možností - tak proč seš proti..? Nevíš jak krmím, co dávám a jak vypadají moji psy, ale přesto tvrdíš, že to děláme špatně..?

O co ti vlastně jde..?

Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2009 00:26 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Somali
Jojo, tak nějak jsem si to myslela. Je jasné, že čím dřív si na to pes navykne (klidně od štěněte), tím líp. Nezačnu krmit 7letého psa zničeho nic syrovým, to dá rozum. Já mám ale ročního psa a chci to zkusit, myslím, že tak "starý" není. To, cos napsala, je samozřejmě jasné... právě proto jsem chtěla vědět, jestli je rozdíl mezi psem a vlkem, kteří se živí prakticky tím samým. No a vlastně není... u granulových je logické, že to stejné nebude. Tudíž - jak tady někdo psal, že pes není schopný strávit maso, kosti, zeleninu apod..je blbost. Díky navyknutí si na syrovou stravu a změně prostředí GITu to jde dost dobře.
No...rozbor bych schválně chtěla nechat udělat, ale tady v díře to půjde trochu těžko.. uvidím, poptám se.
Na veterinu se už nevrátím, to už bych ztratila hodně roků, musela bych hodně doplácet a hlavně chci dělat to, co dělám teď. Zvířata budou ale vždycky můj koníček a budu se jim věnovat ať už budu dělat cokoliv.
Dobrou noc, já se jdu učit..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2009 00:05 Žena Somali [9] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Katy
Jo, to znám... Člověk by rád něco, ale musí jiné... Však budou prázdniny, času halda... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2009 00:04 Žena Somali [9] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Katy
Pozor, pokud budeš mít psa krmeného celý život stravou přirozenou pro psovité šelmy, tak tam rozdíl prakticky nebude. Pokud budeš mít psa krmeného "běžným způsobem", tak jednak zjistíš mírně vyšší pH v žaludku (všežravci mívají pH při maximální produkci HCl okolo 2,2, masožravé šelmy okolo 1,2). Jednotlivé typy pepsinů se liší právě dle pH, při kterém mají maximální účinek. Pak bude rozdíl v produkci střevní šťávy - čím kyselejší pH, tím víc je nutné střevní šťávy k neutralizaci až mírné alkalizaci duodenálního obsahu (kvůli trypsinu, chymotrypsinu a dalším pankreatickým enzymům). A bude se lišit i ta pankreatická šťáva v závislosti na tom, čím je ten pes krmen. Třeba pankreatická amyláza - obecně je její aktivita nižší, ale pokud bude pes krmen stravou bohatou na sacharidy (teď mám na mysli škrob), bude muset být zastoupena výrazněji. Ten enzymatický profil je samozřejmě nekonstantní, pokud budeš krmit psa od malička přirozenou stravou, má jeho GIT větší šanci se přizpůsobit tomuto způsobu krmení, než GIT u dospělého psa. I když už mají psi delší GIT než vlci - v poměru k délce těla cca 6:1, vlci cca 4:1. Na tyhle rozdíly je ale potřeba pamatovat,protože pokud chceš převést psa z jedné metody na druhou, tak by se ta změna měla dělat velmi pozvolna (třeba u BARF metody se doporučuje převádět psa postupně zvyšováním dávky krmiva BARF a snižováním dávky původního krmiva, ten přechod musí být pozvolnější než u koček), aby se GIT stihl adaptovat na nové podmínky.
K tomu rozdílu mezi domácí stravou a granulemi: pokud si skutečně do puntíku vyhraješ s domácí stravou, pak ji uděláš kvalitněji, než jsou granule. Bohužel ta domácí strava se špatně "vylaďuje", v ideálním případě by to chtělo analyzovat tu stravu a pak výkaly, abys zjistila stravitelnost používaných živin. Příliš vysoké dávky balastu totiž psovi na rozdíl třeba od člověka moc dobře neudělají.
K těm kvalitním granulím: už to tu bylo zmíněno, dělají to firmy, které zároveň investují do výzkumu a testují využitelnost živin v granulích (nejen proto, aby tam nebyla kvanta již zmíněných balastních látek), právě z analýz živin, trusu, moči atd, prostě všechno, co jde sebrat, se zanalyzuje a stanovuje se metabolizovatelná energie, podle toho se pak určují i krmné dávky). K tomu se ještě přidává kvalita používaných surovin, technologie zpracování...
Uff, už skoro nevidím, jdu spát. Pokračování jindy.
Jo, té veteriny je fakt škoda, ale třeba se k ní jednou vrátíš ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 23:45 Niaris – Re: Somali
Což o to, já bych hledala, ale jazyk-veliký problém. Co jsem ponacházela v češtině, tak to bylo právě velice rozporuplné. A já-coby laik bez veterinárního vzdělání, tápu. (ne doslova). Např. jedny prameny uvádí-přidávat příloohy (obiloviny, apod), prameny jiné toto popírají
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 23:44 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Somali
U mě není problém jazyk... ale to, že se momentálně musím učit "svoje". Myslela jsem, že to máš nastudované, když jsi tady psala o rozdílech. Nevadí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 23:42 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Niaris
To určitě.. je to zase individuální. Jak jsem psala - tady je problém v tom, že Saphir granule strašně špatně žere..střídat značky nemá smysl, protože on je schopný si "říct" během 14 dnů na jedněch granulích "dost" a jíst je nebude... i když mu napoprvé zachutnají. To bych musela střídat každý měsíc a děkuju pěkně teda...
Takže si nemyslím, že pes na granulích nemůže prospívat. Může, ale stejně tak dobře může prospívat na BARFu. Někdo zase BARF nemůže, vadí mu syrové maso nebo nesnese zeleninu. Záleží na každém...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 23:37 Žena Somali [9] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Niaris
Ještě dodatek: informace jsou, je jich dost, už jsem to tu psala. Bohužel v ČR je jeden celkem podstatný problém - jazykové bariéry. Velké množství informací je v angličtině, a bohužel i mladší generace nerada hledá, vidím to na současných studentech, kteří by nejradši všechno česky, pěkně pohromadě, aby bylo práce co nejmíň. Přitom v době internetu lze požadované informace (ať už kompletní, nebo odkaz na literaturu) najít bleskurychle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 23:37 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Somali
Problém nebyl v tom, že by mě to nebavilo, nezajímlo nebo nedej Bože nešlo... byl tam ryze osobní důvod, ale věř, že jednoduché rozhodování to nebylo.
Prosím tě - teď se zeptám na rozdíl trávení vlka a psa - jaký je rozdíl ve složení trávicí šťávy a jaký je rozdíl mezi enzymy (druhy, množství) a pH? Musí to být ale studie vycházející z rozboru psů, kteří byli celý život krmeni přirozenou stravou. Evidentně máš přehled, proto se ptám.
Nepopírám, že se nedají vybrat lepší granule. Sama píšeš "dají se vybrat granule, které lze považovat za skutečně vyvážené a vhodné ke krmení, pravda, není jich zase tolik, i když některé se tak tváří" - to bylo to, co jsem psala... lepší a horší kuličky. Ideální nikdy nic nebude. Pak my mě teda zajímalo, jaký je v konečném důsledku rozdíl mezi průměrnými granulemi a doma připravenou stravou? Málokdo totiž krmí těmi nejlepšími granulemi (sama ani nevím, které to jsou a pochybuju, že to průměrný kynolog ví). Většinou se krmí: eukanuba, ProPlan, Chicopee, Nutram, K9, Fitmin, FirstMate.. to je asi to nejčastější, co z fór o krmivech čtu.
Jinak - fanatik nejsem, ty bystostně nesnáším. jen se snažím dozvědět se něco nového. Ale nemám ráda, když mě někdo přesvědčuje o nesmyslech (tak vnímám já to, když někdo dostatečně nevysvětlí jeho myšlenky... něco jako Dahak či jak se to píše) a nedokáže podávat validní informace nebo aspoň logický výklad jeho domněnek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 23:34 Žena Somali [9] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Niaris
To se bohužel stává, nic neplatí absolutně a jsou i psi i kočky, kteří granule prostě nemůžou. Vždycky je to o tom najít to, co danému jedinci vyhovuje, ať už jsou to granule, nebo BARF, nebo cokoli jiného. V téhle diskusi mi ale vadilo to, že pouze vlastní zkušenosti s jednou metodou krmení jsou vydávány za dogma a jediné správné. A zrovna od redaktorky webu (Anetqua, abych byla přesná), což by měla být osoba odborně na úrovni (v ideálním případě - aby se zamezilo zveřejňování různých omylů a mýtů, které dokážou nadělat paseku). A pokud není (což bych taky dokázala pochopit), neměla by svůj názor prezentovat tak, že se jedná i z odborného hlediska o absolutně správný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 23:28 Niaris – Re: Somali
Somali: napsala jsi větu:Ovšem lze krmit i granulemi dlouhodobě s tím, že to zvířeti viditelně prospívá.
To je svatá pravda.Na granulích jsem měla celoživotně pár psů, jeden zemřel ve 13-ti letech (NO) a jeden v téměř 15-ti (GR) Byli to psi celoživotně na granulích, byli zdraví a prospívalo jim to.
A nejednou se k nám dostal Ash a problém byl na světě. Nemohla jsem říct o žádných granulích, že by mu sedly. Buď měl lupy, nebo průjmy, jedny mu de facto sedly, ale zase se mu nepodařilo zvýšit tělesnou hmotnost a vypadal hrozně.
Dokonce jsem už jednou koupila i pytel v supermarketu, ty úplně nejlacinější, že jestli mu nesedne ani to, tak už nic.A nesedlo.
Po přechodu na BARF se mu upravilo zažívání, nasvaluje se, srst je kvalitní, odpad minimální.Doufám, že to tak bude i nadále.

Nikomu nenutím krmit tím či oním, vždy záleží na přístupu majitele ke psu a jeho individuálním potřebám, časovým možnostem, atp.
Problém je, že informace jsou značně neucelené a rozporuplné, proto nezbývá, než zapojit selský rozum a najít zlatou střední cestu
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 23:20 Žena Somali [9] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Katy
Teď nechci, aby to vyznělo nějak blbě, ale dle Tvého věku jsi studovala veterinu max. dva roky - v čem byl problém?
Vlka jste určitě nepitvali, i když teď se tam pitvá o něco víc, ale většinou jen psi. Ovšem je to hlavně o hledání informací, a v češtině je jich naprosté minimum. Já si třeba sehnala anatomii koček jak v americké verzi, tak v německé, s detailními ilustracemi a popisy, takže když se chce, jde všechno. I ty informace o GITu se nalézt dají. Rozdíl je, zejména v délce střeva, a obsahu trávicích šťáv (respektive jednotlivých forem enzymů, které se musely přizpůsobit rozdílům ve stravě), psi jsou právě díky tomu, že byli hodně dlouho považováni za hlídače a podle toho o ně taky bylo pečováno (přesně jak jsi psala - žádná vyvážená strava, spíš zbytky od lidského stolu), dnes spíš všežravci, než masožravci. A podle toho pak jejich GIT může (a poměrně často to dělá) blbě reagovat na náhlý "návrat" k přirozenému způsobu krmení šelmy.
K té literatuře: to psala Anetqua, to se omlouvám, pokud se Tě to netýká. Mně připadalo, že se to tu zvrhává do klubu fanatiků - pokud jedna napíše, že ji nezajímá odborná literatura, navíc zrovna osoba, která je podepsána pod článkem, tak je to minimálně hodně zarážející.
K těm granulím: znovu opakuji, že se dají vybrat granule, které lze považovat za skutečně vyvážené a vhodné ke krmení, pravda, není jich zase tolik, i když některé se tak tváří. Já je považuju za vhodnou metodu krmení tam, kde není čas nebo příležitost k tvorbě domácí (a to je třeba i u nás), pokud se ovšem správně zvolí. Ono udělat úplně ideální granuli ani nejde, ten důvod je ryze technologický, ale znova opakuji, že to je na delší debatu. Ovšem lze krmit i granulemi dlouhodobě s tím, že to zvířeti viditelně prospívá. Jinak jen stručně k tomu složení granulí - ty nejkvalitnější obsahují masokostní moučky nebo rybí moučky, a tam je potřeba brát uváděná procenta drobet jinak, než u syrového masa - zde se počítá se sušinou, což je sakra rozdíl, pokud by se převedla hodnota sušiny na čerstvou ingredienci, možná by ses divila ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 22:31 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Niaris
Já to chápu... je to na tobě. Ale když vidíš, že jí to prospívá, tak proč to měnit? Mně safí poslední dny přestával jíst granule skoro úplně :-( Ale jak jsem psala - rozdíl v GITu bude jen ve velikosti, nikoli v poměru - a když už, tak minimální. To je něco, jako bys srovnávala francouského černoha a českého bělocha. Všichni jsme přešlechtění, ale v podstatě stejní. U psů to vidím obdobně, až na to, že neprošli tak dramatickou změnou, jako lidi. Co si budeme povídat, rozdíl mezi trávením "mamutíka" byl asi opravdu krapet jiný, než je u nás. Ale u šelem obecně je to jiné, než u lidí.
Myslíš, že flat je méně šlechtěný, než chochole? nemyslím si...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 22:17 Niaris – Re: Somali
U velkého psa si nemůžu na krmení syrovým stěžovat, jde na něm vidět, jak mu to prospívá. A byla chyba, že jsem jej vůbec převáděla na granule (u chovatelky byl na syrovém).
Ale u malých, já nevím. Forka je na syrovém, de facto mě k tomu sama donutila, když zjistila, že Ash má maso, tak se mi na granule vyprdla. A tehdy to bylo v době, kdy jsem ji nemohla nechat o hladu ani experimentálně (že by ji hlad donutil žrát). Taky neuměla kousat a díky masu se mi ji to podařilo naučit. Ne pořádně, ale aspoň už nehltá komplet všechno. Gas je na granulích (bylo mi líto vyhodit pytel)
Poslední dobou o krmení syrovým u těchto prcků začínám pochybovat. Fora sice pěkně žere, pěkně přibývá na váze, srst má krásnou, odpad minimální. Ale váhám. Není už to plemeno natolik "přešlechtěné"? (čínský chocholatý pes)
Já vlastně ani nevím, jestli chápete, co mám na mysli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 22:11 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Somali
Díky za odpověď...
Asi tak... 50 let je ještě hodně dlouho. Co vím, tak se psi krmili zbytky, šrotem a podobnými chuťovkami. O vyváženosti nebo granulích nebyla ani řeč. To samé výzkumy - myslíš, že někdy někdo řešil, co psům dělá dobře a co ne? vždyť měli co dělat s lidmi... psi byli bráni jako hlídači a pomocníci.
Psa jsem pitvala, vlka bohužel ne..ale kdo ano? Pokud vím, na veterině to běžné není. Já ji nějaký čásek studovala. Makroskopický rozdíl tedy není. Nebo aspoň v knihách nebyl popsán. Učili jsme se skot a malé přežvýkavce, prasata, koně, a šelmy. Pokud byl rozdíl mezi kočkovitými a psovitými, byl uveden rozdíl. NIKDE jsem nečetla rozdělení mezi vlkem a psem nebo praturem a krávou. Jistě, že velikostní rozdíl bude..ale poměr? Poměr bude hodně podobný.
Za odborníka na výživu se nepasuju.. a rozhodně taky nejsem. Jsem laik, který chce zkusit něco nového a prospěšného, protože granule jaksi nejedou. Neříkám, že nevyhovují, ale proč krmit psa pomalu z ruky nebo u něj stál, aby se uráčil něco sníst, když mu můžu dát něco chutného? Sama jsi psala - mám si nastudovat něco o trávení MASOŽRAVÝCH šelem...ano, granule opravdu hýří masem ano . Teď nemám čas, ale až bude po zkoušce, zeptám se pár známých vetů. Ať mám jasno.
K tomu hysterčení - myslím si, že normálně diskutujeme.. jen pokud se mi nedostává odpovědi, zeptám se znova.
Jak tady psal ten pán (nick nevím) - "taky dávám psovi vařené nasekané hovězí kosti" - to je největší pitomost, co může udělat a on to ještě veřejně napíše ne ...a pak se zlobí :-|
Já jsem nenapsala, že mě odborná literatura nezajímá - to pozor. Zajímá mě to, ale teď mám důležitější věci na práci - moje studium palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 21:57 Žena Somali [9] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Katy
A to ticho po pěšině - právě jsem dorazila docela utahaná z Brna (200 km), kde jsem strávila celý den - ostatně taky musím vydělávat na tu svoji smečku, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 21:56 Žena Somali [9] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Katy
Víš, kdybych tu měla psát vše o správné výživě, tak za prvé popíšu x stran, za druhé se tu třeba najde alespoň někdo, kdo neprohlásí, že ho odborná literatura nezajímá, a skutečně si o tom něco přečte.
K tomu trávicímu traktu: jak dlouho si myslíš, že je pes domestikován? A myslíš si, že dostává upravenou stravu teprve posledních 50 let? Už jen rozdíly na skeletu psa a vlka mluví za vše, viděla jsi někdy lebku vlka? A mělas možnost porovnat ji se psem? Jinak i ten trávicí trakt psa už se celkem liší, tohle musíš brát jako fakt, a pokud mi nevěříš, není nic jednoduššího než si sehnat kadáver vlka, kadáver psa, pěkně si GIT vypitvat, poměřit a udělat histologii, ať už je to komplet...
Jinak se obávám, že jak Ty, tak Anetqua patříte k té sortě lidí, která člověku s odlišným názorem okamžitě cpe něco, co nikdy neřekl. Kde tady Danila nebo já píšeme, že je metoda BARF špatná? Já třeba tuto metodu beru jako jednu z nejlepších metod výživy, ovšem pojatou ne tak jednoduše, jak ji popisujete tady na stránkách... Když se krmí tak, jak se skutečně má, tak problémy nejsou, ovšem jak už jsem psala jinde, je to dost o počítání, shánění kvalitních surovin, a taky analýzách, ať se vám to tu líbí nebo ne. BARF není o tom prostě smíchat pár věcí a dát to psovi nebo kočce žrát...
Je docela zajímavé, že se tu stavíte jako odbornice na výživu, ale odbornou literaturu neznáte, ta vás nezajímá. Přitom právě tam byste našly odpovědi na řadu otázek, které jste dávaly Danile.
Ad granule: to by bylo na hóódně dlouho a tohle téma o tom není. Pokud by byl zájem, tak soukromě do vzkazu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 21:50 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – ticho po pěšině...
pořád nic :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 14:06 Žena Anetqua [4] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
No, já už mám o dotyčných svůj obrázek z ostatních for, takže nic rozumného ani nečekám..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 13:58 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Niaris
No... asi tak. Mi nevadí, že někdo krmí tím a další zase oným..ale proč nevysvětlí to, co by mě (nás) zajímalo? Tady se vedou chytré řeči, ale já jsem se nic nedozvěděla :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 13:55 Niaris – Spory
Na různé způsoby krmení jsou různé názory, tak ať si každý krmí tím, co si myslí, že je pro jeho psa nejlepší.Akorát je škoda, že když se něco nakousne, mělo by se to dotáhnout do konce a nenechávat otevřené otázky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 13:03 Žena AileenK [25] - Pinčové, knírači, molosoidní psi
Pardon, když se bavíte o těch zkouškách z výživy, v tom případě já sem taky výživář, mam totiž zkoušku (povinnou a splněnou) z výživy zvířat :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 10:33 Žena Anetqua [4] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Katy
Tady se asi nic rozumného nedozvíme, protože tady jsou všichni chytří jak rádia, ale absolutně bez faktů, vědomostí.. I praxe jim chybí.. Vlastně ani pořádně nevědí, co Barf je..
Holt riskuju život svých psů, protože je krmim kostma a slešna, která dělá sekretářku na veterině o tom ví všechno a viděla na stole x psů s protřženym střevem, ale podrobnosti o tom už neví..

Jak mi řekl můj známý veterinář - KOSTI NIKDY A PES TI PŘESTANE DO ROKA CHODIT kvůli DKK.. Super..
;)
A závěrem..?
borazmiloticek.net/ , www.spice.estranky.cz/, Http://barcely.net - chudinky, všichni šťastní, spokojení zdraví a ohrožení na životě..
A tenhle pan doktor je asi taky uplně blbej - www.deutsche-dogge.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 10:11 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Děs a hrůza
Proboha, co se to tady děje???

Danilo, najednou vykáš...čím to? Já bych na "tvoji" kliniku určitě nešla, to se neboj... Jen chci po tobě odpovědi na otázky.

Somali: jasně, psala jsem, že jsou lepší a horší kuličky. Kdybych jimi opovrhovala úplně, tak s nimi takovou dobu nekrmím. Jen chci vyzkoušet něco nového, přirozenějšího a pro psa rozhodně plnohodnotnějšího.

Co je v granulích jinak? kromě toho, že jsou vyvážené? A je to tak správně? Pokud vím, lidé by taky měli jíst vyváženou stravu, ale řekněte mi, KDO Z VÁS jí 100% vyváženě??
Další otázka - co je na BARF špatného, když jej tak odsuzujete? Ještě jsem se nedozvěděla validní odpověď.
Co jedli psi před 20 lety?? Granule? hmm Ptala jsem se rodičů a babičky...nic ve zlém, ale před několika lety nikdo nevěděl, co to granule jsou. A pokud byly - byly tak "dokonalé" jako teď? Vždyť i já si pamatuju jen Pedigree a to není tak dávno.
Další věc - k tomu, aby se změnil zažívací trakt šelem, je zapotřebí víc, jak nějakých (dejme tomu) 50 let. Proto je nesmyslné tady tvrdit "lidi taky neřerou mršiny a bobule" - to je několik milionů let a od té doby se lidi opravdu změnili. Ale psi a zvířata obecně? Hloupost...

Diskuze by probíhala v poklidu, pokud by si někteří nehráli na odborníky a odpovídali na to, co nás zajímá.

Veterinář = dietetik? Pardon, ale aby člověk rozuměl všemu, to nejde.... Lékaři taky musí vystudovat všeobecné lékařství, které mimochodem obsahuje i zkoušku ze stomatologie...chtěla bych vidět všeobáka, jak vrtá zub hop . Já taky nejsem odborník na všeobecné předměty, tak mi netvrďte, že veterinář zvládne všechno. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 09:51 Žena Anetqua [4] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Anetqua
Chápu to správně, že ty tady plácneš nějakou hovadinu a já bych měla letět do hnihkupectví, koupit si knížku o výživě, abych ti mohla tu hovadinu vymluvit..?

Mohla by si mi nějak rozumně odůvodnit tvé názory..?Předložit mi fakta..? Né jen kecy..?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 09:44 Žena Anetqua [4] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Somali
Opět diskuze na úrovni.. ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 08:15 Žena Somali [9] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Anetqua
No, tak pokud tě nezajímá odborná literatura, tak je to hodně špatný... Takže varování všem, kteří čtou tuto diskusi: Redaktorky zde na webu působící nejsou odborníci, čili jejich rady a články nejsou validní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 08:09 Žena Anetqua [4] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Anetqua
P.s. NIKDY jsem neřekla, že o výživě něco vím, nebo ano..? Jen mám vlastní zkušenosti s granulema a Barfem a používám selský rozum a mé vědomosti mi bohatě stačí na to, abych odůvodnila, proč tak krmím a proč je to lepší než granule.. ;)

A opravdu se mi nelíbí, když tady někdo hláásáá, že kosti jsou nebezpečné, jak má na stole x psů a ani není schopen odůvodnit své věty..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 08:07 Žena Anetqua [4] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Somali
Můžem mi prosím říct, proč je špatný...? Co je na něm špatného..? Nevím, proč by to měl psát výživář a né člověk podle vlastní zkušenosti.. ;)

Veterináři sice můžou studovat ýživu, ale nic to nemění na faktech, že ti doporučí předražené granule, které ti mile rádi prodají s přirážkou. To jim je to celkem na nic, nemyslíš..? Nebo je to správné..?
Nezajímá mě odborná kniha, jsme na foru a když tady někdo něco napíše, měl by to taky odůvodnit, já tě taky neodkazuju na stránky o Barfu a na knížky..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 07:35 Žena Somali [9] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Anetqua
Jo a k těm otázkám. Víš, která odborná kniha je pro skutečné výživáře téměř modlou? Je to Small Animal Clinical Nutrition. Až ji nastuduješ, pak můžeš teprve tvrdit, že o výživě něco víš. A neboj se, není to kniha, která by vyzdvihovala granule a zatracovala jiné metody krmení, je to pouze a jen o nutričních požadavcích psů, koček a drobných savců v různých etapách jejich žvota a samozřejmě i nemoci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2009 07:26 Žena Somali [9] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: Anetqua
Jinak nic ve zlém, ale ten článek o BARF je hodně špatný... Bohužel. Tohle by měl psát výživář, a ne leckdo, protože tímhle článkem se dá napáchat víc škody, než užitku...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [8] 9

Zpět na obsah sekce Výživa • Zobrazeno 17787x

© HAFICI.NET - https://hafici.net/forum/23-barf-prirozena-strava-pro-psa?od=351