Zuby
Můj minulej pes měl ve 12 ti zuby bílý a krásný, že nebejt šedivý tlamy, tipovali by mu snad rok. Nynější pes má zuby šílený, naštěstí NO netrpí příliš na zubní kámen. Kámen úrazu vznikl už u chovatele, kde štěňata dostala Tetracyclin při nastydnutí.
6 27.03.2011 19:14 R petrab [10528] - foto, veterina Je-li odstraněn zubní kámen ultrazvukem, je nutné pravidelně zuby čistit, aby se dalšímu zákroku předešlo tím, že se pravidelně odstraňuje zubní plak, který následně způsobuje tvorbu kamene. Některá plemene či někteří jedinci na kámen mohou trpět, nejen ti, kteří nemají možnost si zuby průběžně "obrušovat". V dnešní době je možnost, jde-li o granuláře, krmit grnulemi, kde jsou složky na čištění zubů, používat přípravky do vody, které mají rovněž čistící účinek, na trhu je mnoho pochoutek pro psy vyrobených za tímto účelem, každopádně pravidelně čištění zubů je nutností (nakonec by to mělo být u každého psa od malička, aby si na čištění zvykl, kdyby se stav zubů časem horšil). Některé granule skutečně mohou způsobit nahnědlé zbarvení zubů, ale to nemá nic společného se zubním kamenem. Zubní plak je nutno odstraňovat tedy pravidelně, když pes špatně spolupracuje,je dost obtížné se dostat všude, i u psů klidných nelze důkladně vyčistit vnitřní strana zubů a mezizubní prostory. Pasty je možno koupit s příchutí různého masa např., aby pes čištění vítal, kartáčky jsou různé a nejlepší je štětinový pro psy, který je mnohem měkkčí než-li pro lidi ultra soft. První náznak kamene se dá odstranit i opatrně nehtem, v nejh. případě hliníkovou mincí.Pozor na poranění dásně, aby se tam nezanesla infekce.
Pasty, které jsou vyrobené pro psy, nepůsobí zažívací problémy, když je pasta pro psa chutná, lze si se zuby při čištění vyhrát a psa velmi chválit.
Určitě při očkování nebo nějaké prohlídce nechte zuby vždy prohlédnout a veterinář Vám sdělí, zda-li je nutno přistoupit znovu k čištění ultrazvukem, aby nedošlo k infekci vnitřních orgánů, která se může stát v nejh. případě fatální, v tom případě je lepší znovu podstoupit tento zákrok i přes strach psa z veteriny. Menší nános kamene na přístupných místech se dá psovi vyčistit mechanicky bez narkozy, kdy se psovi zaváže gázou tlama, vyhrnou se mu pysky a kámen se odstraní.
0 25.09.2009 10:47 NIKO Imiis napsala: Na tom psovi je ale vidět, že ho ty zuby bolí, protože když něco chytne do těch předních tak začne kňučet. ...Majitele tohohle chudáka bych potrestal,PROTOŽE TOHLE JE TÝRÁNÍ ZVÍŘETE
Zatím máme ještě špatné zákny,škoda!
3 13.07.2009 23:57 Lenacek – Re: Imiis
Na veterině jsem dělala dva roky, tak vím co říkám - okamžitě k veterináři a nebojte se, že si s ním veterinář neporadí - poradí. Oni vědí, jak toho psa chytnout, aby se prakticky nemohl bránit a tak. Pejska to nebolí, ale prostě se nemůže vzepřít, že ne. Máme na to různý fígle, ale popisovat je fakt nemá cenu takhle. Ale pokud s ním nepůjdete na veterinu, tak za chvíli přestane žrát (bolí ho to) bude hubnout, hubnout a nakonec by mohl umřít v lepším případě skončí ve velmi vážném stavu na kapačkách. A ty bakterie ze zubů se šíří do celého těla - srdce, žaludek, ledviny, játra... A to už opravdu většinou moc léčit nejde. Ale určitě, kdyby byla nějaká prevence - existují žvýkací kousky pro psy (- pes by si s tím poradil, kdyby to dostával už v ranném věku, teď neví, co s tím, protože to v životě neviděl), speciální enzymatické pasty pro psy... je toho hodně, ale rozhodně by to bylo lepší, než toto... Tadyto je skoro už týrání! Toho psa to musí strašně bolet. Představte si, kdybyste na zubech měla tady to vy... myslíte, že budete doma a v pohodě jíst? Nebudete... to vám garantuju... Prostě zuby vyčistit (nejlépe ultrazvukem), podávat enzymatické žvýkací kousky pro psy a čistit zuby enzymatickou pastou pro psy (lidská je na dvě věci, jelikož pes je prostě pes)...
tak ať jdou okamžitě k jinému veterináři! Opravdu je to chudák pes a opravdu na to může umřít, nedělám si srandu...studuju to, tak vím.
Takže: odstranit kámen, dát antibiotika, ošetřit dásně a léčit. Kdyby se aspoň nějaká prevence dělala od začátku, nebyl by pejsek v tak alarmujícím stavu!
ELiss: to nevím, veterináře neznám, řekla bych, že si ale rodiče nepřejí abychom s pejskem něco dělali ... dále ... není problém pejska někam odvést, naložit ... horší to je, když vidí někoho cizího. To vrčí a cení zuby.
EDIT: rodičové, to nechtějí znovu pejskovi provést (ten zákrok) jelikož veterinář, mu sundá ten kámen a více s tím nedělá. A byli tam s tím, že pejskovi táhne z úst, nikoliv kvůli kameni. Dále jim veterinář nedoporučil, žádnou pastu ani kartáček, tak jim přijde zbytečné tam chodit.
Omlouvám se, že tu pokaždé píši něco "jiného" ale informace mám prakticky až z třetí ruky (já-přítel-jeho rodiče)
Ta fotka je naprosto priserna! Okamzite k veterinari. Minimum, co muze udelat, je dat mu antibiotika, to pomuze. A pak naplanovat zakrok (odstraneni kamene). Zakoupit pastu, stoji asi 200, a minimalne obden cistit!
Se nedivim, ze si na ty zuby nenecha sahnout, ma tam zanet jako prase!
Na maminku zavolejte ochrance zvirat! Takova osoba vubec nema vlastnit jakekoliv zvire, kdyz se o nej nechce starat.
Pokud na to nemate, dejte psa do utulku, tam se o nej postaraji.
A rekni priteli at je CHLAP! Uz je snad dospely a nemusi se bat maminky.
Nedá se s vetem dohodnoput na pozdější platbě? Taky to tak dělám. A nenechá na sebe šáhnout u tak malého psa neexistuje. Nalákej ho do přenosky nebo ho chyť tak, aby tě nekousnul. Nebo mu dej náhubek či tak. Opravdu to nejde?!
Napsala jsem to trochu jinak než jsem pochopila. Přítel rodičům řekl, že se to bude řešit, až se rodičové vrátí.
Každopádně, do čtvrtka s pejskem nemůžeme udělat nic jelikož nemáme finance na případnou léčbu. Na veterinu by jsme mohli jet klidně hned, jenže ten pes potřebuje s sebou maminku, jinak na sebe nenechá šáhnout.
Pokud pes trpí tak bych se na rodiče prostě vykašlala. Vezmi psa a jed s nim na veterinu. Pokud to psa bolí tak je hloupost ho nechat trpět kvuli mezilidským vztahům.
Vet poradí co dál a dozvíte se víc. Rodičům bych já, být na tvém místě, odmítla psa vrátit. Není možné, aby na jeho trápení odpovídali to co odpověděli. Je fakt, že když je člověk na dovolené, nemá se zatěžovat problémama, ale tohle je jina situace a odpověď byla špatná na majitele psa.
To mi neříkej ani ve srandě
Toho psa bych normálně odebrala
zhoršovat se to může rychle - zmnoží se plak a bakterie v něm, ten mineralizuje->zubní kámen->zánět dásní->zánět periodoncia->zánět okostice->pes nebude moc jíst, protože ho to bude bolet, zuby mu vypadají, do ran se dostane infekce a nakonec může zemřít na šok. Nejde to vrátit, špatně se to léčí (u psů to snad prakticky ani nejde tak "dobře", jako u lidí). Jde to vcelku rychle, pes trpí a bolí ho to. Jestli mu nechtějí dát péči, tak ať ho darují někomu, kdo mu ji dá.
Rodiče jsou na dovolené, ale oznámili jsme jim, že se to pejskovi zhoršilo. Jejich reakce? "No a co? Teď to neřeš".
Já bych toho psa vzala a prostě někam s ním jela, jenže to není můj pes a přítel nechce naštvát rodiče.
Jak moc rychle se to může zhoršovat ?
šmarja
já myslela, že ho nechali utratit a vy o tom nevíte
Dobré
S narkózou je to horší, dělat ji často není dobré: ( Mně už nějak docházejí nápady, fakt netuším... zkuste ještě toho veta a třeba přijdete na jiný způsob.
Byl uspán, jakože nárkózou
Pejsek žije a pořád mu smrdí z tlamy jako z mamutí zadnice
Aha... tak to mě mrzí, snad to nebylo kvůli těm zubům
To jste se teda asi dlouho neviděli...
Tak nic.
Pejsek byl uspán. Je to cca 2 - 3 měsíce, možná více říká přítel.
No to je dost silná vrstva:( pokud ho to bolí, tak aby neměl zánět okostice..to by nebylo dobré. Ten veterinář mu zuby vyčistil v narkóze nebo při vědomí? Určitě bych to nechala udělat znova, takhle ho nejde nechat.
Fotka je to celkem mizerná, ale myslím, že postačí.
Pejskovi nic žužlacího držet nemůžeme, protože on to "nechápe" ... jak mu to nedáme tak nemá zájem. Jediné co na něj působí je dát mu danou věc a honit ho po domě a dělat, že mu ji chceme vzít.
Jak vypadají dásně? Pokud jsou červené a je viditelná mezera mezi zubem a dásní, mohly se dostat bakterie do periodoncia, kde působí zánětlivě. Bylo by teda vhodné znovu najít veta, ten by se podíval a případně napsal nějaká antibiotika, pokud je to opravdu to, co si myslím. Rovnou by mu kámen odstranil (hold to bude muset panička překousnout, pokud nechce, ať se její pes trápí) a pak podávat ty zubní pasty. Povahu psiska neznám, takže je to na vetovi, co by doporučil.
On nechce ani syrovou kost? A co mu něco takového dobrého podržet , aby byl donucen to kousat?
Na tom psovi je ale vidět, že ho ty zuby bolí, protože když něco chytne do těch předních tak začne kňučet.
Co se týče žvýkacích dobrot - ten pes to neumí ... on si se vším hraje, ale nikdy nic nežužlá/nežvýká.
Navíc ... kdyby jsi toho psa znala, on je vážně trouba a neplatí na něj nic. Třeba o silvestru dostal něco na uklidnění, jenže on to prakticky nenechal působit. Pořád se snažil být vzhůru a chodit i když mu to vůbec nešlo. Byl nervní a vrčel.
S tím pejskem to prostě není jednoduché ... nenechá si na nic šáhnout a poslední měsíc si pořád líže přední packy, viditelné na nich ale není nic ... a i přesto vrčí když se chce někdo jen podívat ...
Kašlání podle mě nepochází ze zápachu z tlamy, ale bude v tom jiný problém. Nevím, jaké mají krysaříci problémy, ale pokud to není nějaká viróza, může jít o onemocnění srdce - doporučila bych proto navštívit veterináře.
K zubnímu kameni: měla být určitá prevence, protože stejně tak, jako v zubním plaku (kámen je mineralizovaný plak) jsou zde kariogenní bakterie (způsobující zubní kaz) a zánět dásní (gingivitis) či zánět periodoncia - závěsného aparátu zubu (parodontóza). Pejsek by si měl nechat sáhnout do tlamy a je dobré jej to aspoň trošku naučit. Položíte si jej na bok začnete jej hladit po pyscích, pak opatrně nadzvednete pysk a budete hladit po zubech. Chce to čas, ale měl by si zvyknout, že to nic není. Pak můžete pomocí nějakého nástroje či speciální pasty zkusit zuby čistit. Pokud to nepůjde, budete se muset spolehnout na veterináře (což zas kvůli paničce moc dobře nejde, že..) nebo se omezit na žvýkací dobroty - nejlepší jsou sušené uši, hrtany a jiné "chuťovky"
Ještě lepší je syrová(!) kost (krysařík ji nesní, ale bude ji jen žužlat) - např. hovězí žebra, oháňka, hrudní kost nebo vepřová nožka.
Máme (tedy spíš přítel, ale píšu to za něj) pražského krysaříka. Je starý cca 8let. V obci je tvrdá voda a pejsek celou dobu pil ji (nyní mu dáváme kupovanou).
Psovi již přez 2 roky strašně páchne z tlamy a o vánocích začal i kašlat a pořád si ty zuby líže (přítel, říká, že kašle protože mu vadí ten pach - je to pravda?).
Přítelova maminka nechala pejskovi párkrát strhnout zubní kámen, ale dále již nechce aby pejsek tento zákrok podstupoval, protože je to prý zbytečné a stojí to akorát peníze.
Zuby mu čistí obyčejným kartáčkem, o speciálních kartáčcích a pastách pro psy nechce ani slyšet.
Pes si na zuby nenechá sáhnout, je takový pořád, i když třeba leží na vašem místě a chcete ho posunout, tak vrčí - je to strašný cholerik.
Co s takovým pejskem ? Jak mu čistit zuby ? A jak donutit maminku aby s pejskem něco dělala ?
Přidat reakci
1 ...... ...... [3]
Zpět na obsah sekce Zdraví a nemoci • Zobrazeno 3275x