Přihlaste se a využijte web naplno HAFICI.NET »

Stopování, aport a pod.

 

NápovědaFórum » Péče o psa » Výchova a výcvik psa 

+ přidat příspěvek
Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Stopování, aport a pod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.06.2012 23:21 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – Re: petrab
potlesk palec Super! Ten je dobrej!! A jak je mrňavej, jsem si myslela, že je to tele velký. Fakt perfektní!

Přesně!!! to jsem si taky říkala smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 23:19 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: Petra123
Petra123 napsala: www.youtube.com/… love potlesk palec Super! Ten je dobrej!! A jak je mrňavej, jsem si myslela, že je to tele velký (a já na jakýho křížence mopsa s bíglem se ptáš.....). Fakt perfektní!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 23:17 Žena Terda [484] - JezevčíciRe: Katy
Většinou si beru sušený maso, po tom se může utlouct... asi jako po jediný formě mlsků (Ale vařený srdce by taky asi mohlo fungovat na mlsouna). Když dojdou tak funguje hodně hlazení, ale nesmím to zas přehnat, protože pak si myslí, že konec cvičení a začátek mazlení. Ale to by na stopování nešlo... budu se muset za zásobit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 23:02 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: Terda
Nojo, žrout smich . Uvař si nějaké masíčko - ideálně srdce nebo jazyk, svalovina je tuhá, dobře drží a krájí se na kostičky... a cvič jenom s tím, nemá smysl hafanovi cpát něco, co nemá rád a navíc po něm ještě něco chtít. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 22:59 Žena Terda [484] - JezevčíciRe: Katy
Jo to by bylo nejlepší lekce motivace :-) Tuhle se mi podařilo ulovit masíčko na špejli a za to se byl na mě Berťas ochotnej dokonce i podívat za chůze u nohy, což normálně nedělá :-D Zato dneska jsem měla jen suchý a to zase bylo po pár odměnách demostrativní plivání, že si teda jako sedne, když to chci, ale ten humus, že žrát nebude. Občas je to s Bertem na hlavu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 22:56 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: Terda
To je právě to - pruda a žádná radost být nesmí. To je to, proč nemám ráda "klasické" cvičáky, kde se cvičí v řadě a řvou povely.. upřednostňuju individuální trénink, který je šitý na míru konkrétnímu pejskovi.
Výcvik je něco skvělého, kde je spousta srandy, chválení, pamlsků, hraček...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 22:50 Žena Terda [484] - JezevčíciRe: Katy
Tak oni tam asi nebyli špatný, minimálně jsem díky tomu přišla na to jak na něj, aby nerostl jak dříví v lese, ale asi byli zvyklý spíš na velký plemena (hlavně NO, knírači, hovíci, sem tam nějaká kolie pak nějací bullíci, co si s nima páníkové nevěděli rady)... a pak jsem jim tam naklusala já s jezevčíkem. Jenže bych taky řekla, že to byl důvod, proč mi tam nakonec Berťas chodil jak hromádka neštěstí. Prostě moc prudy pořád dokola a žádná radost... jediný co ho bavilo bylo chození po kladině. Na tu se těšil :-) Teď si procvičujeme sami a je mnohem spokojenější... občas teda začne dělat blbýho. To když ho to přestane bavit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 22:43 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: Petra123
Jeee no ten je šikovný potlesk vidíš, takže když vám to jde tak pěkně doma, snažte se, aby to šlo i venku - zpočátku to pro něj bude těžké a bude z toho unavený, ale uvidíš, že postupným cvičením se bude zlepšovat a budete moct přidávat další aktivity ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.06.2012 22:40 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: Petra123
No jasně! Však stopa se přes jídlo učí! popsala jsem to níže ;-) Hele on rychle pochopí, že tam, kde není tvůj pach, není ani jídlo... takže se bude tvého pachu (stopy) držet, než dojde k dalšímu pamlsku. Na tohle navyknutí slouží na začátku právě ten pachový čtverec - mimo něj není žádný pamlsek! Takže pokud půjde po pachu, bude jíst.. pokud ne, nebude nic X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   03.06.2012 22:36 Žena Petra123 [461] Re: Katy
No už pomocí pamlsků máme naučených tak 75% cviků z knížky 101 psích triků a je fakt, že ho to děsně baví. :) ( www.youtube.com/… To video je starší a nekvalitní. Nemůžu se dokopat natočit něco nového.) Už pomalu nevím, co mám vymýšlet, sbírám inspiraci i z netu a teď mám půjčenou knížku Dogdancing, takže další věci na učení vybírám i odtud.
Myslíš, že bych ho přes ty pamlsky naučila postupně i stopu? Já mám trochu obavy, aby s tou svou láskou k jídlu vůbec věděl, co má dělat, aby se nehnal jen za jídlem.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.06.2012 22:33 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Holky, jak to tak vidím, byla by potřeba nějaká lekce správné motivace a vůbec toho, co po pejskovi chtít.. aby z toho měli všichni radost a cvičení bylo efektivní.
Přála bych vám takového belgičáka, u kterého neuspějete, pokud ze sebe neuděláte blbečka smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.06.2012 22:29 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: Petra123
No vidííííš, když by dělal salta, tak ho to nauč smich . Ne, vážně - máš super, že je takhle motivovatelný, takže s tím pracuj! Vždycky mu dej pamlsek (pochvalu) za to, co dělá správně, odměňuj zpočátku často, naváděj jej pomocí pamlsků... máš v ruce velkou motivaci, stačí ji jen správně použít potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 22:27 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: Terda
Jeeejda, co to byl za cvičák? :-( Chválit a chválit se má a musí - hold někdo má velkého psa, takže se shýbat nemusí, ale někdo má jezevčíčka, takže se prostě ohne, s tím se nedá nic dělat ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 22:20 Žena Petra123 [461] Re: Katy
Když mám pamlsky v ruce, dělal by i salta. Jen jsem ho vždycky chtěla zabavit i třeba tím přetahováním, aportováním apod. (aby se unavil i po fyzické stránce), ale to on prostě ne. Ještě zkusím tu stopu, to by ho také mohlo začít zajímat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 22:20 Žena Terda [484] - JezevčíciRe: Katy
Tak to bude Berťas... hračky na něj jako motivace nefungujou vůbec a žrádlo jen když je jó moc dobrý (různý masíčka se mu nepřejí narozdíl od "suchýho") a na cvičáku jsme se dokonce dostali do fáze, kdy mi pamlsky zatvrzele vyplivoval (nosila jsem různý suchý mlsky). Nejvíc jako pochvalu ocení pohlazení (hóóóódně velký pohlazení) nebo podrbání... Jenže to jsem na cvičáku nemohla, protože na něj nedošáhnu ze stoje a jak jsem se sehla, už mě rovnali. Takže rada "chválit, chválit a hódně odměn" mi byla k ničemu, když jediná použitelná odměna mi nebyla dopřána...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 22:16 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: petrab
petrab napsala: Ještě maličkost.... stopa je pro psa velmi náročná, psychika maká. Takže nepřetěžovat. Polehounku.

No, to není maličkost palec . je třeba na to myslet a opravdu psa nepřetěžovat, cvičit jen po chvilkách a určitě ne všechno najednou ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 22:15 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: Petra123
Pomocí klikru můžeš naučit téměř cokoliv ano . Nechce se mi věřit, že kdybys uvařila srdíčko nebo jazyk, tvářil by se znuděně :) Možná by to chtělo změnit přístup a celkově začít od začátku.. na nějakém klidném místě s co nejmenším množstvím pachů, kde budete jen vy dva.. a postupně prostředí ztěžovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 22:14 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: Terda
Ještě maličkost.... stopa je pro psa velmi náročná, psychika maká. Takže nepřetěžovat. Polehounku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 22:13 Žena Petra123 [461] Re: Katy
Jó, s klikrem ho učím poznávání hraček a učila jsem ho tím povel "Touch". Jenže to ho baví jen doma (venku jak kdy), a já bych právě potřebovala něco, co ho zabaví venku, což mi u něj přijde skoro nadlidský úkol. Něco kromě prohánění holubů, lítání po stopě zvěře, hrabání myší atd. Ještě ho baví běhání s ostatními psy, NĚKDY se mi ho podaří vyprovokovat k přetahování, ale to je tak všechno. Fakt složitý s tou jeho tvrdohlavou palicí. On si venku většinou dělá to, co chce a když se ho nějak snažím zabavit, tak se tváří, že je to ten největší opruz pod sluncem. Přitom doma by si hrál pořád a když začneme cvičit triky, tak hopsá radostí. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.06.2012 22:13 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: Katy
kecám, klikr je už i na nových stránkách lerl.info/…
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 22:12 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: Terda
Ee, stopa se chodí vždy ZA psem.. to jen předměty učím zvlášť úúúplně mimo stopu (kdekoliv na zahradě, u domácích psů doma).
Jo, je toho hodně, třeba si to někam zkopíruj a nech to uležet ;-) . Stopy jsou těžká disciplína...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 22:08 Žena Terda [484] - JezevčíciRe: petrab
Takže při učení stopy začít tím, že jdu s ním, předpokládám? Abych byla blízko a on vnímal co po něm vlastně chci?... (Přijdu si děsně natvrdlá a navíc mám pocit,že jsme se do toho množství informací parádně zamotala)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 22:07 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: Petra123
Jeee no to je paráda, když miluje jídlo, je to půl bídy potlesk . horší je, když je pesan absolutně nemotivovatelný, tzv. salámista, kterého nic nebaví..
Můžeš zkusit i práci s klikrem a pomocí něj učit nové triky. Já klikr moc nepoužívám, ale neodsuzuji ho. Vhodné jsou tyto stránky (momentálně se stěhují, ale na nových ještě klikání není) katachyon-training.blog.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 22:03 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: Terda
Tak obecně - první se učí povel jen tak (jakkoliv), aby věděl, co povel znamená. nejčastěji tak nějak před psovodem. no a postupně se vzdalovat.. já už cvičím polohy přes celý dvorek (cca 20m).

Konkrétně u té stopy - já chodím vedle Safírka, když učím předměty.. tzn., že předmět vidí (dám to tak metr od něj), řeknu mu "stopa" a hned "lehni". Aby si spojil, že předmět je vlastně součástí stopy a znamená "lehni". Zpočátku jsem dávala dovnitř i pamlsek, aby byl zajímavější, ale už to nedělám.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 21:58 Žena Petra123 [461] Re: Katy
Jo jo, přestali. Jeden faktor byl i ten, že jsem si představila, jak by bylo mně, kdyby mě takhle někdo naháněl...

No, ze všeho nejraději má rád jídlo a zase jídlo. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 21:57 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: Terda
S tím fakt vydrž... Od jednoduchýho k těžšímu dycky!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.06.2012 21:52 Žena Terda [484] - JezevčíciRe: Katy
Tak to abych ho nejdřív začala učit "lehni!" na dálku, protože ho používán vždycky jen na blízko. Jej ten mě bude proklínat (a dělat hluchýho) :-D Byl by i na tohle nějakej návod? Nebo obecně jak ho naučit aby posechl na daleko i jiný povel než "Ke mně" a "Čekej" (stopovačka, dlouhá šňůra?)... nějak si to nedovedu představit. Stačí obecně a já už si to třeba pak modifikuju na jeho jezevčí povahu, jak budu zjišťovat co funguje a co ne :-D (Miluju metodu učení pokus, omyl)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 21:49 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: Terda
Škoda, že momentálně nefungujeme, brali jsme jakékoliv pejsky. Tak snad v dohlednu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 21:43 Žena Terda [484] - JezevčíciRe: petrab
No u nás cvičák je snad patří pod nějaký kynologický klub aji se tam dá chodit za členský poplatek celý rok (ale člověk musí být členem klubu samozřejmě), ale schůzky jsou ve všední den dopoledne a druhej, kterej se prezentuje jako zaměřený na "atypické" psy (myšleno ne na služební plemena) je drahej tak, že by to můj rozpočet neunesl. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 21:42 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: Petra123
No to je dobře, že už jste s tím přestali, je to pro zvěř vážně hrozně stresující :-(

A co ho tedy venku baví? Nebo obecně - co jej baví? má rád jídlo, pamlsky, tebe..? :)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 21:38 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: Terda
Označuje se zpravidla lehnutím, to je nejčastější.. může jakkoliv, ale musí označit vždy stejně. Je možné i přinášení, ale to jsem snad ještě neviděla...
Předměty učím mimo stopu - aby věděl, že předmět znamená "lehni". potom krátkou stopičku, na jejímž konci předmět je - zavelím "lehni". Předpokládá se, že pes zná povel i na dálku. Používám předměty, do kterých se dá strčit jídlo (taková kapsička), ale moc toho nevyužívám, protože ten "parchant" dobře ví, kdy je kapsička prázdná, žejo :-D .
Ještě nejdůležitější věc - musíš 100% vědět, kde předmět je a ve chvíli, kdy pes čuchne, zavelet "lehni!" a ani vteřinu navíc nečekat. Fakt je nejdůležitější znát tu přesnou polohu, věř mi... nezadrbala by ses jako já smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 21:37 Žena Petra123 [461] Re: Katy
Noooo, čoveče... hlavně bych nevolila jako zaměstnání vybíhání za zvěří. Nejen, že hrozí myslivci, ale hlavně je to nepříjemné pro ta zvířata, je to hrozně stresující a pokud se najde takových páníčků více (jakože i já znám někoho, kdo nechává štvát zvěř), je to úplně mimo moje chápání. Zvíře může velice snadno pojít vyčerpáním (v kombinaci se stresem). Takže tohle ne.
To je jasný. Dřív jsem mu to dovolovala normálně stydim, ale po té zkušenosti, kdy se svým psím kámošem uštvali zajíce, jsem mu to začala zakazovat a teď ho vypouštím až když jsem si jistá, že je zvěř dostatečně daleko. Jediné, co César může nahánět, jsou holubi na poli, což ho stejně už nějak omrzelo.

Jsem spíš pro pachové práce, protože ty unaví nejlépe ano . Objektivně - ani obrany Safírka tak nevyšťaví jako pořádné stopování nebo vyhledávání (když jsme dělali záchranařinu). Fyzická činnost je pro většinu akčních psů nedostatečná, je třeba zapojit i mozek (ten psí :-D ), takže doporučila bych:
1)schovávání a nacházení hraček (popř. pamlsků schovaných např. v ponožce)
2)rozlišování hraček (aby věděl, co je balónek, plyšák, klacík atd....)
3)hledání páníčka :)
4)dogdancingové triky - podávání pacek, panáčkování, couvání, slalom mezi nohama atd atd atd...
možností je velká spousta.. a samozřejmě se nesmí zapomenout na klasickou poslušnost - je to praktické a zaměstná to kebuli taky palec


To všechno jako hledání, rozeznávaní hraček podle názvu a dogdancingové triky děláme normálně, ale zaměstnám ho tím hlavně doma, venku ho to nebaví. hmm Zkoušeli jsme tu stopu, ale to ho taky moc nezajímalo, první pokus by bezúspěšný. Tak možná když budeme cvičit častěji, mohlo by ho to chytit. Nevím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 21:36 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: Terda
Lehnutím a zdlábnutím odměny ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.06.2012 21:33 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: Terda
No jasně, není se co divit, vždyť jezevčík je psisko lovecké :)
Na zkoušky už PP nepotřebuješ, většina je jen poslušnost (ZOP, ZZO, BH..) a je to sranda :-D člověk si aspoň vyzkouší, co je schopný naučit, ukočírovat nervy atd.. a třeba by tě to začlo bavit stydim . Takovíto první pejsci, od kterých se nic neočekává, jsou nejlepším "nástrojem" na učení, vzdělávání se ohledně psů...sama nedám dopustit na zkušenosti s kavoušema a Safajzíčkem, pořád se učím a ještě dlouho budu, ale aspoň už se v tom neplácám smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 21:33 Žena Terda [484] - JezevčíciRe: Katy
Ještě se zeptám u toho stopování... když pes najde teda nějaký ten předmět, tak jak to má dát na jevo? Lehnutím? Sednutím? Štěknutím?...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 21:29 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: Terda
Já Ti pražskej cvičák nedoporučím, protože holduju "svazarmovským" typům a těch už je jen pár zbytků, např. v Břevnově. My o cvičák po 30 letech přišli, ale rýsuje se nový plac v Řepích, takže dám vědět, až se to rozjede a oplotí. Navíc dnes už není běžné, že partička ze cvičáku si dá rande ráno a vyrazí někam na stopy. Všechno se platí. Většinou to lidem předvedou a ti se tomu pak věnují sami, zvlášť je-li to pro zábavu. Myslím ale, že stačí zavolat a zeptat se, jak je to někde poblíž, kde bydlíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 21:28 Žena Terda [484] - JezevčíciRe: Katy
Hehe, tak míčkování nás minulo véééélikým obloukem. Za to takhle běžet za srnou nebo zajícem, nebo krást babičce kuní límec a myslivcům na jakési výstavě o lesní zvěři v přírodě liščí ocasy (měli je vyskládaný jeden vedle druhýho na lavičce, ukazovali je dětem a Bertík - tehdy těžkej puberťák - hup, už je tahal dolů), to jó, to by rád :-D Naštěstí časem pochopil, že se mnou se na procházkách v lese chodí jen po cestě a nezdrhá... A neříkám, že je starý na učení nových věcí (to spíš jen někdy dělá, že je blbej), jen na ty zkoušky a navíc stejně nemáme papíry a ani zkoušku poslušnosti (nebo jak se jí říká, tý úplně nejjednodušší)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.06.2012 21:24 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: Petra123
Noooo, čoveče... hlavně bych nevolila jako zaměstnání vybíhání za zvěří. Nejen, že hrozí myslivci, ale hlavně je to nepříjemné pro ta zvířata, je to hrozně stresující a pokud se najde takových páníčků více (jakože i já znám někoho, kdo nechává štvát zvěř), je to úplně mimo moje chápání. Zvíře může velice snadno pojít vyčerpáním (v kombinaci se stresem). Takže tohle ne.

Jsem spíš pro pachové práce, protože ty unaví nejlépe ano . Objektivně - ani obrany Safírka tak nevyšťaví jako pořádné stopování nebo vyhledávání (když jsme dělali záchranařinu). Fyzická činnost je pro většinu akčních psů nedostatečná, je třeba zapojit i mozek (ten psí :-D ), takže doporučila bych:
1)schovávání a nacházení hraček (popř. pamlsků schovaných např. v ponožce)
2)rozlišování hraček (aby věděl, co je balónek, plyšák, klacík atd....)
3)hledání páníčka :)
4)dogdancingové triky - podávání pacek, panáčkování, couvání, slalom mezi nohama atd atd atd...
možností je velká spousta.. a samozřejmě se nesmí zapomenout na klasickou poslušnost - je to praktické a zaměstná to kebuli taky palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 21:21 Žena Petra123 [461] Re: Terda
vycvik.hafbezobav.cz/… Co tady? My tedy na cvičák nikdy nechodili, ale nedávno jsem si nějaké projížděla a zrovna na tenhle jsem slyšela hlavně chválu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 21:18 Žena Terda [484] - JezevčíciRe: petrab
Ježiš děkuju... To je najednou informací :-) Já bych s ním aji znova na cvičák chodila, ale asi by to už ani neprošlo doma. Krom mě nemá doma nikdo zájem na tom, aby něco uměl :-( Tak mě napadá... jakej pražskej cvičák byste mi doporučily (teda pokud by a to znova došlo). Co jsme chodili, tam dělali snad jen (krom základní poslušnosti a nápravy problémovejch psů) agi a snad obrany (jestli tam někdo chodil na stopy, to jsem nezaznamenala vůbec, myslím, že ne) a to opravdu po jezevcovi chtít nemůžu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 21:17 Žena Petra123 [461] Re: Katy
Jezevčíci jsou ale takoví trošku "jiní", moc je neznám, takže nedoporučím nic, co by zaručeně zabralo: /

Na tvrdohlavého křížence mopsa s bíglem bys něco věděla? :-D (Povahu má po bíglovi.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.06.2012 21:16 Žena Petra123 [461] Re: Terda
jde opravdu jen o to ho nějak zaměstnat na procházce, aby ho to bavilo (to hlavně)

To jsme na tom stejně. :-D César si doma strašně rád hraje a přestože je tvrdohlavý, rychle se učí různé kousky a baví ho to, ale jakmile jsme venku tak ne. Jak kdy. Taky mě asi před 14ti dny napadlo to stopování, ale první pokus se nezdařil, tak uvidíme.
Jinak jsem zjistila, že úplně nejšťastnější je, když mu dovolím, aby hledal nebo proháněl "šupáky" (bažanty, zajíce...), jenže toho se obvykle bojím kvůli myslivcům. Třeba dneska jsem ho nechala běžet za srnou (resp. jen po její stopě, až když srna utekla hodně hóóódně daleko), takže po té stopě běhal dobrých 15 minut (než jsem ho odvolala) jako blázen, sám sebe skoro uštval. Taky nevím, čím jiným ho zabavit. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.06.2012 21:12 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: Terda
Hračka na konci je klidně možná, někdo to preferuje, já u svého psa ne - je to pro něj totiž příliš silná motivace, takže žene o to víc a navíc prdí na předměty :-O . Když jsem hledala nejlepší metodu, která by mu seděla, zkusila jsem to, ale není to pro něj vhodné.

3,5 roku a staří? Prosííím tě - na žádnou aktivitu není pes dostatečně starý potlesk . záleží jen a pouze na zdravotním stavu pejska a zdravém rozumu majitele :-D . Safímu jsou 4 a jsme teprve na začátku, na to největší se teprve chystám :-D

Žádný pes nemá rád jednotvárnost (teda kromě Safajze a míčkování :-D ), vždy je třeba to nějakým způsobem zpestřit. Jezevčíci jsou ale takoví trošku "jiní", moc je neznám, takže nedoporučím nic, co by zaručeně zabralo: /
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.06.2012 21:03 Žena Terda [484] - JezevčíciRe: Katy
Děkuju, za návod :-). Taky jsem někde četla, že se má udělat trasa z pamslků a na konec dát na čtverec koberce třeba hračku... Jde to tak učit taky, nebo je to bo vyšší "level" nebo nesymsl? Řekla bych že zkoušky u něj nepřichází v úvahu :-D, a taky už jsme na zkouškování trochu starý řekla bych (3,5 roku), takže jde opravdu jen o to ho nějak zaměstnat na procházce, aby ho to bavilo (to hlavně) a byl vidět i třebas nějaký pokrok (i jen malej :-) ). S ním je to těžký... učí se pomalu a všechno ho rychle přestane bavit (i hry, ne jen procvičování) a začne "sabotovat".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 20:57 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: Katy
Katy napsala: Díky za doplnění ano
ráno nebo k večeru se chodí proto, že je zem vlhká, lépe se drží pach, zvláště při učení je to vhodnější ano .

jj, vlhkost je důležitá, tak kéž není moc suché léto....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 20:56 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: Katy
Ještě edit o aportu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 20:55 Žena vojpesta [208] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: Katy
no jasně jen mi přišlo že už bylo téměř vše řečeno a v odkazu je to velice pěkně vysvětleno :-) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.06.2012 20:52 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: petrab
Díky za doplnění ano
Ještě další věc - ráno nebo k večeru se chodí proto, že je zem vlhká, lépe se drží pach, zvláště při učení je to vhodnější ano .

Předloni se mi na táboře stalo, že jsme si krásně za rosy našlápli pěkně dlouhou stopu a než se na nás dostala řada, nádherně se vypařila (vyschla) tone ..ale došli jsme... tak nějak... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.06.2012 20:48 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: Terda
Ke krásnému popisu návyku na stopy Katy chci jen říct, až začnes dělat první stopičky, stačí jen pár metrů. Nezapomeň si označit místo, kde bude stopa začínat (zapíchni si tam třebas nějaký klacek), na výchozím místě párkrát přešlápni, nášlap prováděj třeba v nošených keckách (žádný gumáky a nový boty s vůní Bati) a zapamatuj si, kudy půjdeš. Najdi si nějaký bod, abys udržela směr, až tam budeš pejska navádět. Až stopu ukončíš, odskoč daleko a vrať se velkým (čímž myslím veeeelkým) obloukem,abys nášlap nepřešla a tím psa nezmátla.
Pejska si dej na kšírky, ať ho nerveš za obojek, na delší šňůru, kterou nech za sebou volně táhnout, když jí budeš přidržovat. Zapamatuj si, že bys měla vyrazit na stopu dříve ráno, aby to nebylo v místech, kde se před Tebou promenádovalo iks lidí, tam, kde je klid a hlavně zpočátku při bezvětří.
;-)


Co se týče aportování, je to velmi těžký cvik, i když to tak nevypadá, protože se skládá nakonec z několika cviků dohromady:

Pejsek sedí u Tvé levé nohy.
Zůstane u ní, i když odhodíš aport.
Na povel APORT pro něj vyběhne.
Uchopí aport.
Nejkratší cestou zpět se vrací s aportem k Tobě.
Přiběhne s aportem k Tobě.
Předsedne si před Tebe, aport stále drží.
Odevzdá Ti do ruky aport na Tvůj povel PUST.
Nadále sedí před Tebou bez aportu.
Na Tvůj povel k noze se přiřadí zpět k Tvé levé noze.

Třebas za čas dokonec uděláš nějaké zkoušky, jejichž součástí aport je. Kdo ví.
Základem je, aby pejsek měl o hračku zájem a začal ji nosit k Tobě a nepouštěl ji. Od toho se vyvíjí vše ostatní.
Od nejjednoduššího po nejtěžší. A pomalu. Žádný spěch.

Obojí, jak nácvik stop či aportu je dobré vidět v reálu. Na dobrém cvičáku by Ti měli vše polopaticky předvést.
Na internetu je také mnoho videí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.06.2012 20:47 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: vojpesta
jojo, metodika od ščučky je dobrá, ale odkaz jsem tu nechtěla dávat - to už bychom se nemuseli vůbec bavit a diskutovat, ale na každý dotaz odpovídat odkazem, což se mi moc nelíbí palec

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [3] 4

Zpět na obsah sekce Péče o psa • Zobrazeno 756x

© HAFICI.NET - https://hafici.net/forum/566?od=101