Přihlaste se a využijte web naplno HAFICI.NET »

Stopování, aport a pod.

 

NápovědaFórum » Péče o psa » Výchova a výcvik psa 

+ přidat příspěvek
Přejít na předchozí stránku 4 Žádná další stránka   1  
Stopování, aport a pod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.06.2012 20:41 Žena vojpesta [208] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – mě na stopy velice pomohlo toto
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 20:17 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: Terda
A co se týče aportu - dobré je přetahování a následné pouštění, takhle pořád dokolečka, nechat pejska vyhrávat.. u přinášení couvat, utíkat, dělat šášu - prostě abys byla zajímavá ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 20:15 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: Terda
Na stopy jiného člověka nepotřebuješ, v pohodě si vystačíš nějaký čas sama. Je jasné, že s asistentem to jde lépe, ale já se bez něj taky obejdu, takže to určitě jde :) . Musíš si rozmyslet, jakou finální podobu stopování očekáváš - jestli jen tak pro srandu nebo jestli bys chtěla event. nějakou zkoušku. Já se věnuju sportovní kynologii, takže stopojeme podle jednotlivých řádů (viz zkušební řády třeba na www.cz-pes.cz ).
Stopování je věda, ale jen ve zkratce: Vezmeš si nějaké mooooc dobré jídlo a na louce si vydupeš plný čtverec (nebo "nověji" trojúhelník) asi 1,5x1,5m (do rohů zapícháš nějaké kolíky/větvičky). Do něj budeš vhazovat pamlsky. Po chvíli přivedeš Bertíka a s povelem "stopa" mu vhodíš pamlsek před čumák do čtverce. Bude vyhledávat, můžeš mu nenápadně(!) přihazovat další pamlsky a opakovat povel "stopa". Pokud by se od čtverce vzdálil daleko, jemně ho přitáhni se slovy "stopa" a chval. Pochopí, že tam, kde je tvůj pach, je i jídlo. Časem zužuj čtverec (nebo z jednoho vrcholu trojúhelníku vyšlap "čáru"), až ti v trávě vznikne tzv. "tunel". Pamlsky klaď napřeskáčku (pravá-levá). No a nakonec už můžeš dělat stopičky (do každé přijde pamlsek, postupně se ubírají), postupně zatáčet, vlnkovat atd...
Ke stopám patří taky předměty, ale to je zase na delší vyprávění... Je to celé VELMI zjednodušené, ale princip by snad mohl být jasný ano ..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2012 19:52 Žena Terda [484] - Jezevčíci – stopování, aport a pod.
Dneska jsme po návratu z procházky trochu přemýšlela a došla k závěru, že je máme trochu jednotvárné. Zpestřit jsem je Bertíkovi chtěla vždycky, ale většina aktivit troskotá na tom, že ho během pěti minut přestanou bavit a krtince jsou evidentně zajímavější než přetahovaná (a to by se doma přetahoval pořád, když má hravou) a aportovat odmítá, letí za klackem nebo tenisákem, to jo, ale ani přes naší snahu ho to naučit (vyměnit za pamlsek, chválení) odolal. Vím, že je jezevčík a nemůžu po něm chtít aby mě vnímal jako boderka nebo ovčák, ale zase ho nemůžu nechat vypnout úplně, to by pak vymýšlel blbosti a opakovat pořád dokola, co nás naučili na cvičáku je nuda pro oba. Napadlo mě teda, že by ho mohlo bavit stopování (když má ten frňák pořád u země)... ale vzhledem k tomu, že Bert je náš první pes, tak nemám tucha jak se stopování učí, nebo jak ho motivovat, aby se mu to nezajedlo. A taky jestli ho to můžu zvládnout naučit sama nebo je potřeba asistence druhého člověka, protože na dlouhý procházky chodím sama a nikdo jiný z rodiny stejně nemá zájem ho něco učit. Další otázka se týká aportování. Jak jsem psala, jako štěně se nám ho aportovat naučit nepodařilo. Míček vyměnil jen za pamlsek, ale maximálně dvakrát/třikrát a pak stejně utekl i se svou "kořistí" a s vysmátým výrazem jak nás zase převezl a nakonec na přinášení začal dlabat úplně... Přijde mi že má legraci z toho, že může provokovat, ale přitom za míčkem nebo klackem běží, když se mu hodí (ale taky jen třeba čtyřikrát pětkrát, než ho začnou zajímat víc krtince a jiné libé vůně :-O ).

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... 3 ...... [4]

Zpět na obsah sekce Péče o psa • Zobrazeno 756x

© HAFICI.NET - https://hafici.net/forum/566?od=151