Přihlaste se a využijte web naplno HAFICI.NET »

Dělení psích plemen do skupin

 

Články » Dělení psích plemen do skupin 

Skupina I - je nazývána skupinou plemen ovčáckých, pasteveckých a honáckých.

společným znakem skupiny je to, že byla vyšlechtěna pro potřeby pastevců. Jejich úkolem je držet stádo pohromadě, držet je dále od zakázaných prostor a bránit před případnými nepřáteli.

 

Skupina II - pinčové a knírači, molosoidní a švýcarští salašničtí psi.

Tahle skupina psů nemá až tak jednotnou historii, obecně se však dá říci, že byli převážně šlechtěni k boji a obraně. Většinou majetku, ale také na dřívější bojové zápasy.

 

Skupina III - je nazývána teriéři.

Společnou vlastností těchto plemen je jejich šlechtění k lovu jezevců a lišek. Je to skupina psů, kteří jsou zaměřeni na lov zvířat v zemi. Jsou to psi houževnatí a neúnavní. I když někteří zástupci dosahují malého vzrůstu, vše doženou svou energií a důvtipem při lovu.

 

Skupina IV -  jezevčíci.

Ve skupině se nacházejí tři velikostní rázy a tři typy srstí. Tito psi byli vyšlechtěni jako honiči a mezi jejich speciality patří lov jezevců a lišek, se kterými dokázali bojovat i v norách.

 

Skupina V - špicové a primitivní plemena.

Společným znakem těchto plemen je to, že člověk do jejich původu zasahoval minimálně nebo vůbec. Jsou to obvykle jedna z nejpůvodnějších plemen, kde nedocházelo k záměrnému křížení několika plemen, aby vzniklo plemeno s určitým zaměřením a vlastnostmi.

 

Skupina VI - honiči a barváři.

Tato plemena byla speciálně vyšlechtěna pro lovce a pomoci při lovu. Jejich úkolem je kořist pronásledovat a zabraňovat jejímu úniku. Vystopovanou kořist mohou i strhnout. Barváři jsou specializovaní na vyhledávání krvácející kořisti a dokáží vyhledat i den starou krev.

 

Skupina VII - ohaři.

Speciálně se používali a používají pro lov ptáků a v sokolnictví.

 

Skupina VIII - retrívři, slídiči a vodní psi (španělé).

Jsou to psi speciálně vyšlechtění na přinášení kořisti z vody, nepřehledných terénů a bažin. Dříve často navazovali na práci ohařů.

 

Skupina IX - společenská plemena.

Jak již název napovídá, tato plemena mají společné to, že byla vyšlechtěna pro potřebu člověka. Jejich účelem bylo dělat lidem společnost, rozveselovat a pro bohatší vrstvy byli psi z této skupiny jakýmsi módním doplňkem.

 

Skupina X - chrti.

Chrti nejenže vynikají svou rychlostí a hbitostí nad ostatními plemeny, ale jejich specialitou na rozdíl od ostatních je, že se při lovu řídí hlavně zrakem. Proto se vydávají jen za pohyblivou kořistí. V současné době, kdy už se lov nepraktikuje jsou jejich specialitou psí dostihy.

 

Neuznaná plemena

Dalo by se předpokládat, že jsou tu psi, kteří vznikli nedávno. Ale není tomu tak vždy, mezi taková plemena patří i naše národní, která mají dlouhou historii, jako například chodský pes, český horský pes nebo český strakatý pes.

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 1x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 30.01.2011 Upraveno: 30.01.2011 Přečteno: 57x

Schválili: Rexik *** 19.10.13 • Rex *** 19.10.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Zajímavosti o psech
09.01.2010*****Míšův Oltcítek377x
22.12.2011*****Luxus pro psy18x
24.01.2011*****Statečné psí srdce423x
13.04.2012*****Vítězové ankety Statečné psí srdce26x
27.12.2011*****Psí kvíz32x
24.09.2009*****Syndrom získané posedlosti psy656x
06.03.2014*****Čipování psů13x
09.12.2011*****Sibiřský husky - něco o málo o plemeni, které patří mezi nejinteligentnější psy22x
07.11.2009*****Výzva na pomoc útulku v Bořislavi307x
05.02.2010*****Zákon o poplatcích ze psů.720x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 0 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele
© HAFICI.NET - http://hafici.net/clanky/136--deleni-psich-plemen-do-skupin