Přihlaste se a využijte web naplno HAFICI.NET »

Sibiřský husky - něco o málo o plemeni, které patří mezi nejinteligentnější psy

 

Články » Sibiřský husky - něco o málo o plemeni, které patří mezi nejinteligentnější psy 

Sibiřský husky - již podle názvu původně pochází ze Sibiře, kde sloužili místním domorodcům (Korjakové, Jukagirové a Čukčové) většínou jako dopravní prostředek, byli zapřaženi do saní. Po genocidě těchto domorodců, byli za vlády Sovětského svazu, převezni do kolchozů, kde působili jako pracovní psi, tahaly velmi těžké náklady. Byli Svazem přešlechťováni na mohutné a silné pracovníky, tímto šlechtěním v podstatě originální huskyové byli vymíceni.

Na štěstí před tím, po Sibiři putovat americký obchodník, který si na Aljašku přivezl několik původních huskounů. Když se chtěl zúčastnit, tehdy, nejdelšího závodu na Aljašce se svými psy, a přijel s nimi na start, všichni se mu vysmáli a psům začali říkat Sibiřské krysy. Jenže tihle nejmenší a nejútlejší severští psi, všechny překvapili, když do cíle dorazili na třetím místě!! Tím si získali respekt a vypukla pravá mánie jménem Huskyové.

To je v podstatě velmi, ale opravdu velmi stručně, jak se huskyove dostali mimo Sibiř. K nám byl první husky dovezen z USA v roce 1977, byl to pes a druhý pak až v roce 1981 z Německa, fena, z toho spojení byl i první vrh u nás téhož roku. Tak se dostali huskouni na naše území.

Něco málo o huskounech: bez debat to jsou jedni z nejkrásnějších psů na světě, bohužel, díky tomu se v dnešní době stávají jen módním doplňkem lidí, kteří si myslí, že mají krásného psa, můžou se jím chlubit před kamarády a před ostatními lidmi a že jim bude ležet u nohou a bude krotký jak beránek. Jenže brzy z jistí, že chovat tohoto psa je jen pro hodně otrlé chovatele. Rozhodně nedoporučuji si toho pejska pořizovat jako svého prvního psa. Pokud nemáte zkušenosti, tak si s Vámi bude dělat co chce, je to velmi, opravdu velmi svobodomyslný pes. Pokud ve výchově nebudete tvrdí a důslední, může se Vám stát, že Vám při venčení odběhne a už ho nikdy neuvidíte a můžete na něho volat jak chcete. Má velmi silný lovecký pud. Vidí srnku a pokud opravdu nemáte exceletně vycvičený povel KE MNĚ, tak vezme dráhu a opět se s ním můžete rozloučit. Jsou to vyhlášení zdrhači.

Pokud mu nedopřejete pohyb a tím myslím opravdu hodně pohybu, tak Vás bude zlobit, bude ničit domácnost, zahradu, prostě si bude vybíjet energii nějakým jiným způsobem, když už mu teda nedopřejete to, co potřebuje. Je paličatý, opět velmi paličatý a urážlivý, to jen potrhuje jeho inteligenci. Někde jsem četl anketu, kde chtěli po lidech, aby vyjmenovali klady a zápory tohoto plemene. Lidé tam uváděli, samé klady a záporu velmi málo. Což si myslím, není až tak pravda, možná má více záporů než kladů.

ALE!!!!!

Pokud si huskouna vychováte, tak je to naprosto užasný pes a společník. Miluje až za hrob a to smrtelně vážně, věřím tomu, že by byl schopen za Vás položit život. Miluje děti i ostatní zvířata. Určitě bych našel i více kladů. Jsem rád, že jsem majitelem takového užasného psiska a doufám, že se mi podaří založit chovatelskou stanici těchto geniálních psů.

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 3x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 09.12.2011 Upraveno: 09.12.2011 Přečteno: 23x

Schválili: Rexik **** 19.10.13 • Rex **** 19.10.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Zajímavosti o psech
07.02.2012*****Statečné psí srdce 201114x
27.12.2011*****Psí kvíz32x
25.02.2012*****Kvíz - štěňata11x
16.02.2010*****Respektování psa700x
01.12.2011*****Psi a děti20x
13.04.2012*****Vítězové ankety Statečné psí srdce26x
20.01.2011*****Čau čau - tak trochu jiný pes869x
26.01.2013*****Vystavování jako droga - i zábava43x
05.03.2010*****Jak vykoupat a rozčesat dlouhosrstého psa - labutěnka786x
14.12.2011*****Moje reference na obor kynologie na České zemědělské univerzitě36x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 0 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele
© HAFICI.NET - http://hafici.net/clanky/194-sibirsky-husky-neco-o-malo-o-plemeni-ktere-patri-mezi-nejinteligentnejsi-psy