Přihlaste se a využijte web naplno HAFICI.NET »

Teorie kynologického Olympu

 

Články » Teorie kynologického Olympu 

Teorie kynologického Olympu

Publikováno: 15.02.2013 • Autor: © Shreya • Rubrika: Zajímavosti o psech

Zní to pro mě naprosto neuvěřitelně, ale je tomu již osm let ( od roku 2005 - prosím aktualizujte dle postoupivšího letopočtu :-)), kdy jsem si v podzimní plískanici jela pro svou první fenu. Po několika měsících, coby majiteka odrostlého štenda ( mimochodem skrz naskrz prolezlého chorobami ), jsem plna nadšení a elánu vstoupila do kynologického světa jako takového. Výstavy, klub, bonitace… prostě všední pejskařská klasika. Od té doby uteklo hodně času, promlelo se mnoho psích témat, získala jsem skvělé kamarády, ale také pár nepřátel a prošla si úspěchy i totálními propadáky. Každopádně jsem se postupem času začala okolo sebe rozhlížet a pozorovat cvrkot. Prohrabavše se všemi fázemi svého kynologického vývoje ( a za některé bych si s odstupem času s chutí nafackovala ) jsem chtěla vědět, zda i ostatní „dozrávají“ stejně bolestivě jako já. A světe div se – vážně ano!! Dokonce jsem postupně za spolupráce některých kamarádů dala dohromady tzv. Teorii kynologického Olympu. Je složena ze tří základních, na sebe navazujících hlavních fází, jejichž projevy jsou u některých jedinců silnější, u jiných ne tak patrné, ale do určité míry dané příznaky propuknou u každého ( rozumějme, u každého kdo z vlastní vůle  chce postoupit od tuctového majitele psa do vznešeně znějícího postavení kynologa ).

 

Fáze 1. – Vzhlížení k bohům Olympským

Jste nadšení, studujete veškerou dostupnou literaturu, všichni lidé okolo psů Vám připadají báječní, každá akce skvělá, Váš pejsek neuvěřitelně šikovný, cvičíte pokud možno podle každého zkušebního řádu, který najdete, nadšeně objíždíte výstavy (  je Vám celkem jedno jakou dostanete známku ) a Váš chovatel je Bůh!!! ( případně nějaký výmluvný kolega ze cvičáku nebo sousedka, která má psa o rok déle než Vy a tudíž je „neskutečně zkušená“ ). Svět je krásný. Kynologická internetová fóra dokáží „plnohodnotně“ zaplnit celé Vaše večery, ba i noci. Vždyť je tam tolik úžasných lidí, kteří poradí v každé situaci, a tolik toho vědí.
Důležité poznávací znamení – nevěříte, že existují další fáze, nadšeně se účastníte podpisů různých petic či dopisů      ( obzvláště pokud Vám je jejich obsah „objektivně“ osvětlen jejich pisatelem ) a jste přesvědčeni, že pejskaři jsou jedna velká rodina. Pokud snad uvěříte v další vývoj, dožadujete se, abyste byli upozorněni, až se budete chovat jako Bozi.

 

Fáze 2. -  „Jsem Bůh !!!“

Jste nadšeni, ovšem více méně už jen sami ze sebe. Chovatelství, výcvik, výstavy – vše máte „v paži“. Máte ve všem jasno, jste v podstatě nejlepší a z neznámých důvodů si toho okolí nějak nechce všimnout. Každý rozhodčí, který nenechá Vašeho psa vyhrát, je totální diletant ( fakt, že z devíti výstav od různých rozhodčích máte jen jednu výbornou, jasně svědčí o nízkém IQ lidí v této pozici. Že psu chybí tři zuby, je o 5 cm vyšší než požaduje standard a má dost neobvyklý bílý znak na uchu opravdu nepovažujete za nijak podstatné ). Udílíte rady na všechny strany, Taktéž trávíte spoustu času na kynologických fórech, a to v pozici radícího mesiáše, bez nějž by byla většina těch „neznalých chudáčků“ naprosto v háji. Ze zásady nezdravíte chovatele, o nichž jste ještě nedávno byli přesvědčeni, že jsou dobří. Prostě staré struktury s „nahodilými úspěchy“ Vám nestojí ani za uplivnutí, natož pozdrav. Syndrom Boha se často začíná v plné síle projevovat po odchovu vrhu „A“, či prvním odchovu po vašem krycím psu. Již tak v pěti měsících jejich věku je Vám naprosto jasné, že se jedná o nejúspěšnější vrh za posledních 10 let, ne-li od počátku chovu. Důležité poznávací znamení – Jste si jisti, že žádná další fáze není, protože Vy jste na vrcholu. O ostatních chovatelích, majitelích a vystavovatelích rádi poskytnete zaručeně „pravdivé“ informace bez jakéhokoli náznaku subjektivity komukoliv, kdo je ochoten poslouchat. Petice a jiné písemnosti nejen podepisujete, ale především sami vytváříte.
Rozhodčí, vedení klubu, letití chovatelé Vám naprosto jasně spadají do skupiny stupidních, leč ambiciozních prosťáčků a cítíte neodolatelnou potřebu je se svými progresivními nápady nahradit. Ach, kde by bez Vás kynologie byla...

 

Fáze 3. -  Místo nahoře

Přežili jste fázi dvě a nevzdali to. Dorazili jste úspěšně na svůj kynologický Olymp, abyste zjistili, že nic takového není.  Víte co máte doma, celkem reálně odhadujete své možnosti, hrajete si více méně na vlastním písečku. Máte stabilní přátele z oboru, zkušenosti či rady předáváte výrazně méně ochotně a jen někomu. Trpně přihlížíte, jak se po Vašich zádech šplhají „perspektivní Bozi“.  Děláte si to po svém a jste smířeni s tím, že ne každému se vaše práce bude líbit. Nepropadáte nadšení z každého nevychovaného  Alíka, kterého potkáte, ale také neočekáváte, že si všichni sednou na zadek z Vašich psů.
Tahle fáze je konečná, byť v průběhu doby prochází drobným vývojem.
Důležité poznávací znamení – Víte, že existují dvě předchozí fáze. Už nemáte to prvotní nadšení a druhotnou bezměrnou víru v sebe sama. Ve své podstatě vedete celkem nudný kynologický život. Z klidu Vás vyvede občas jen nějaký hodně dotěrný pomlouvač, ale většinou Vám to za větší odvetnou akci nestojí. Na fóra nechodíte, nebo jen velice zřídka, abyste se pobavili, případně trochu zdravě rozčílili. Už nikdy to nebude tak „akční“ jako dřív – ach jo.


Tolik teorie kynologického Olympu. Přeji všem, aby obzvláště středovou částí propluli s co nejmenší ztrátou kytiček ;-) .P.S. :  Pokud se domníváte, že jednotlivé stupínky proběhnete během pár týdnů, pak věřte, že tenhle vývoj trvá spoustu  let a je to dost slušná dřina.

 


Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 1x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 15.02.2013 Upraveno: 15.02.2013 Přečteno: 24x

Schválili: Rex *** 18.02.13 • Rexik *** 19.02.13 • Nika ** 11.12.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Zajímavosti o psech
13.04.2012*****Středočeský kraj hledá svého psího šampiona35x
26.01.2013*****Vystavování jako droga - i zábava43x
07.11.2009*****Výzva na pomoc útulku v Bořislavi307x
24.09.2009*****Pravidla psí výchovy817x
20.01.2011*****Čau čau - tak trochu jiný pes873x
05.02.2010*****Zákon o poplatcích ze psů.720x
24.09.2009*****Syndrom získané posedlosti psy656x
07.02.2012*****Statečné psí srdce 201114x
05.07.2022*****Výběr vytápění pro novostavbu7x
18.08.2022*****3 nejdůležitější věci, které zvážit při výběru pelíšku pro psa2x

Komentáře návštěvníků

x Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Další články tohoto autora
13.04.2012*****Středočeský kraj hledá svého psího šampiona35x
13.04.2012*****Vítězové ankety Statečné psí srdce26x
07.02.2012*****Statečné psí srdce 201114x
17.11.2011*****Pes Prahy 1024x
20.10.2011*****Outdoorové vybavení pro pejsky31x
24.01.2011*****Statečné psí srdce423x
25.10.2010*****Outdoorové vybavení pro aktivní pejsky508x
30.08.2009*****Jak rozpoznat kvalitní krmivo1052x
11.06.2009*****Přeprava psa v autě2716x
11.06.2009*****Potraviny nevhodné pro psy2284x

© HAFICI.NET - https://hafici.net/clanky/299-teorie-kynologickeho-olympu-