Přihlaste se a využijte web naplno HAFICI.NET »

Jak vybrat psa

 

Články » Jak vybrat psa 

Pořízení psa

Rozhodli jste se, že si pořídíte psíka - kamaráda na celý život, parťáka, který Vás podrží, se kterým si užijete spoustu legrace, který vás NIKDY nezradí a neopustí.. Výběr plemene je jedna z nejdůležitějších rozhodnutí. Zvažte Vaše možnosti, požadavky a nároky.. Výběr je opravdu široký. Doporučuji vymezit si okruh pár plemen a číst, ptát se, učit se. Nejlepší je zajít na nějaké forum, či webové stránky konkrétního plemene a vše si o něm zjistit, udělat si obrázek podle více názorů a zkušeností. Pokud Vám nezáleží na plemeni, zajděte si do útulku, najdete tam tolik němých tváří, kteří budou rádi, když se jich ujmete, že se nestačíte divit. Pořízení psa ať útulkáře, či čistokrevného, není levná záležitost a nejdená se jen o pořizovací cenu (v případě čistokrevných psů). Měli byste mu zajisti kvalitní stravu - což je nejdůležitější a určitý komfort. NA VAŠEM PSU BYSTE NEMĚLI ŠETŘIT! Musíte počítat také s případnými výdaji v případě nemoci, či úrazu. Dnes už se dají pejsci i pojistit.

PP, tedy průkaz původu

Nevím, kde vznikla fáma, že PP slouží jen k výstavám a zkouškám. Tyhle činnosti jsou jen "výhody" PP. PP slouží hlavně k tomu, abyste měli záruku o tom, jaký váš psík bude, že z něj opravdu vyroste to, co chcete, a máte alespoň částečnou záruku, že bude zdravý. Teď mluvím hlavně o DKK a DLK. Jelikož mám retrievra, zajímám se zejména o tohle plemeno, a to má s DKK a DLK celkem velké problémy, ostatně jako skoro všichni velcí psi.  Otázka peněz, ano psi s PP jsou dražší, ale PROČ.? Majitel platí za bonitaci, výstavy, zkoužky, veterináře, samotné vystavení PP, zápisy do plemenné knihy.. Vynakládájí čas, usilí a peníze, aby nabídli zdravého a standardního psa, protože mu na tom ZÁLEŽÍ a nechce poslat do světa dalších pár štěňat po neověřených rodičích s nejasnou budoucností.

Bez PP, tedy bez původu

Bohužel, těchto pejsků je mezi námi stále víc, než těch s PP. Proč..? Myslím, že hlavně proto, že spousta lidí, laiků, kteří prostě JEN chtějí psa a nic si o jejich chovu nezjistí , si myslí, že PP prostě slouží jen k těm výstavám. Je snadné otevřít atlas psů, sednout si s rodinkou a vesele vybírat plemeno mezi tolika krásnými psíky na obrázku.. Pak většinou padne finanční otázka a rozhodnutí o pejskovi bez PP .Nejen, že zvýšíte poptávku po (dále) popsaných psech, ale v lepším případě to skončí tak, že z pejska vyroste vzdáleně podobný tvor obrázku z knížky, v té horší variantě z toho vyroste cosi, co má ještě problémy s klouby a je to agresivní.. A všichni se diví, proč to nemá tu krásnou popisovanou povahu, o které psali v té knížce.. ptáte se PROČ..? Protože tam jsou popsaní psi, kteří byli léta šlechtění k určitému standardu, povaze, temperamentu a vzhledu, což Vám zajistí jen PP. Pejsek bez PP po rodičích s PP. Schválně se podívejte na nějakou inzerci, kde jsou nabízení psi, kolikrát jí tam najdete. Jednou jsem dokonce četla větu "nabízím ke krýtí psa bez PP po rodičích s PP," toto je opravdu jenom vtip pro skutečné chovatele a kynology a oblbovací fráze pro nevědomé lidi. To, že má pes papíry je sice krásné, ale k tomu, aby mohl krýt, či mít štěňata, ho to neopravňuje (respektive jeho majitele). Pokud je člověk "jen" chtivý peněz, pořídí si dva pejsky stejného plemene s PP a prostě množí, klidně dvakrát do roka, hlavně, že se to (třeba právě kvůli té větě) prodá. Vždyť je to tak jednoduché, dneska se nepapírová štěňata "modních" ras prodávají klidně i za deseti tisíce. Není to výhodné..? Nicméně, vraťme se k podstatě. Víceméně je to už popsané o pár řádek výše. Popíšu tedy příklad z praxe - Mám čubu s PP (Sely), je to parádní standardní retrívr, kdybych se rozhodla na ní množit štěňata, nechám na ní skočit nějakého pěkného retrívra a bylo by.. Čuba nemá žádný VIDITELNÝ problém a je hezká, tak co.. ALE já nejsem množitel a proto jsem chtěla Selynu uchovnit a proto jsem chtěla složit BONITACI. Udělaly jsme OVVR, byly jsme na výstavě a... udělaly se rtg DKK. Vyšly velmi špatně, podle slov veterinářů nemá smysl posílat na oficiální zhodnocení.. = Selyna nebude uchovněná a její štěňata NEMOHOU dostat PP. (A krásná věta je na světě). Kdybych čubinu nechala krýt v domění, že je zdravá (problémy nejsou viditelné ani teď), dala bych v sázku život třeba 10ti dalších psů, jelikož by její vadu pravděpodobně zdědili (a to bych nevěděla, jak je na tom otec).. Kolik si myslíte že se najde lidí mezi MNOŽITELI, kteří takovéto vyšetření u svých psů dělají? RTG kloubů, vyšetření srdce, očí atp..?

Výběr chovatelské stanice

Nejdříve bych si na internetu našla pár CHS a vybrala si třeba 3-5 nejsympatičtějších. Zjistila bych si o nich co nejvíce. Šla bych se podívat na výstavu, kde by mohl být zástupce CHS, našla bych nějaké odchované štěňata a kontaktovala majitele, poptala bych se na forech, můžete se poradit i s poradcem chovu. Každopádně nejdůležitější je asi osobní návštěva CHS. Majitel by Vám měl být sympatický a hlavně vyjít s čímkoliv vstříc. Měli by Vám představit alespoň jednoho rodiče, říct Vám pár informací, ukázat Vám jejich PP.. Potom už musíte sami poznat, kdo je podle Vás nejvstřícnější a nejvhodnější.. Hodně štěstí!

Závěr

Pokud chcete psíka pro radost, nebo na výstavy, zkoužky, chov, pořiďte si ověřené jedince od lidí, kteří se jim věnujou, starají se o ně a chovají se zodpovědně jak k lidem, kteým své psy prodávají, tak k samému plemeni psa, které chovají . Nepodporujte množitele neověřených psů jen za účelem vydělání peněz. S poptávkou roste i nabídka a k tomu vezmete naději dalšímu pejskovi, který by byl s Váma šťastný stejně jako ten, který byl "udělán" jak kvůli lidské sobeckosti, nebo chamtivosti.... Sama mám doma dva psy z útulku a jejich vděčnost se nedá nijak popsat, to člověk musí zažít. Bohužel, takových psů je na světě čím dál víc a dělají se další a další, bez průkazu původu, kteří většinou končí nejhůř.

 

F

F

F

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 1x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 24.06.2009 Upraveno: 24.06.2009 Přečteno: 1965x

Schválili: Rexik **** 16.10.13 • Rex *** 17.10.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Chovatelství psů
03.11.2010*****Leonberger, historie, standard, součastnost187x
17.07.2012*****Puli - pes s dredy50x
08.07.2014*****Můj příběh - AST, APBT a jejich křížení - stále dokola...29x
28.02.2012*****Chov puberťáka95x
07.02.2010*****Na co si dáme pozor při koupi štěněte.714x
13.12.2011*****Zakládám chovatelskou stanici.42x
10.04.2012*****Dobré odkazy pro život se psem6x
10.03.2013*****Očekávaný porod12x
02.08.2011*****Nejznámější plemena a něco o nich 123x
12.02.2010*****Co mě praxe naučila - krytí1608x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 0 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele
Další články tohoto autora
24.06.2009*****BARF - Přirozená strava psa2277x

© HAFICI.NET - http://hafici.net/clanky/7-jak-vybrat-psa