Přihlaste se a využijte web naplno HAFICI.NET »

Kastrace

 

NápovědaFórum » Zdraví a nemoci » Operace, zákroky 

+ přidat příspěvek
Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Kastrace
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   25.12.2012 09:31 Muž micz [165] Re: pavoucica
pavoucica napsala:Člověk pořízením psa morálně i podle zákona přebírá odpovědnost na celou dobu jeho života. Mnohdy si lidé neuvědomují, že opuštění zvířete je porušení zákona na ochranu zvířat.

A to opět navazuje na to že by měli být všichni psi opatřeni čipem, aby bylo možné dohledat a hlavně postihnout nezodpovědné majitele.... tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   17.12.2012 17:29 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: pavoucica
souhlasím. bezhlavé práskání bezpapíráků je nezodpovědné a hloupé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   16.12.2012 07:30 Žena pavoucica [703]
**NEKŘIŽTE, NEMNOŽTE**
Často se setkáváme s lidmi, kteří stále věří pověře o tom, že jejich fena „MUSÍ“ mít alespoň jednou za život štěnata nebo chtějí mít potomka od svého pejska nebo prostě chtějí štěnata jen tak, protože jsou tak roztomi
loučká. A tak kryjí a kříží plemena hlava nehlava.
Výsledkem je, že fenka má třeba 9 štěňat, o které se zodpovědný majitel musí postarat, platit veterináře, najít pro ně vhodný domov a nového spolehlivého majitele. A to není jednoduché! Majitelé jsou pak velmi překvapení, že jejich vyprodukovaná štěnata NIKDO nechce ani zadarmo, pak končí v krabici u popelnic nebo jiným nevybíravým způsobem!
Psí populace je u nás přehlcená od těchto nezodpovědných krytí. Tuto situaci ale nejhůře odnáší právě psi, kteří končí jako nechtění v útulcích. Za letošní rok prošlo naším útulkem 150 psů a z toho 35 byli štěnata do 6 měsíců věku!
Proto, když máte fenku nebo i pejska, PROSÍME NEZVYŠUJTE BEZHLAVĚ PSÍ POPULACI!
Kastrace a sterilizace je humánní praktika přispívající ke zlepšení této ne zcela příznivé situace. Útulky v celé republice jsou přeplněné a po každých Vánocích se ještě plní nevhodnými živými dárky.
Pokud Vy nebo Vaši rodiče máte pejsky, především fenky, které nestíháte „ohlídat“ během hárání, nechte je prosím sterilizovat nebo vykastrovat.
Stále váháte proč se rozhodnout pro kastraci nebo sterilizaci? Doporučujeme Vám přečíst si pěkně zpracovaný článek od OS Toulavé Tlapky, který Vám zodpoví řadu Vašich otázek: www.facebook.com/…
Člověk pořízením psa morálně i podle zákona přebírá odpovědnost na celou dobu jeho života. Mnohdy si lidé neuvědomují, že opuštění zvířete je porušení zákona na ochranu zvířat.


PS:toto je odkaz psího útulku z Kroměříže a chtěla bych se zeptat kdo si o tom co myslí....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2012 07:38 Žena pavoucica [703]
Přemýšlím o tom zda kastrovat či nekastrovat naši skoro 9 letou fenku.Byli jsme s ní na státní veterině kam nás poslala veterinářka, protože se ji nezdál stěr který jí dělala na vulvě.Prý možný zánět dělohy nebo vaječníku nebo močového měchýře, po té co ji vyholili bříško a vše zkontrolovali UTZ samozřejmě nic nenašli, snad kromě malinkých cystiček na vaječníku.I přesto nám paní doktorka doporučila u fenečky kastraci aby se předešlo pozdějšímu případnému zánětu dělohy.Tak jsme o tom vedli s manželem celkem bořlivou diskuzi a já ze začátku byla pro, chtěla bych aby mi Lupina vydržela co možná nejdéle zdravá a vitální, ale zase je to zásah do jejího organismu a bojím se že by to nemusela zvládnout.Je to vlastně při tomhle problému potřeba kastrovat, nebo se to dá řešit i jinou léčbou???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2011 10:06 Žena HOUP [1532]
neboj on to zvladne lip jak ty znám to oni jsou pejsánci stateční...tak se drž papap
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2011 08:43 Žena sarka [401]
Výborně. potlesk Přejeme brzké uzdravení, neboj zase bude jako rybička. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 23:53 vampiro Re: Katy
Doufám :-) Dostala jsem pro něj medicínu na tři dny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 23:45 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: vampiro
To brzy přejde, neboj ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 23:43 vampiro Re: Katy
Děkuju, je teď celý bolavý a mě je z toho smutno sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 23:36 Žena Katy [1816] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: vampiro
Tak to je hezké ano . Ať se pejskovi daří! ahoj
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 23:35 vampiro
No a máme to za sebou. Badík už je kastrát. Ale jsem si jistá, že to byl správný krok, on sám byl velice nechtěné štěně a já prostě nemohla dopustit, aby se totéž stalo s jeho možnými potomky ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2011 10:37 Žena 111 [526] – prskavkaa® – kastrace čivavy
No nevadí že je tak malinká:-) záleží na věku- známa, šla ze starou čivavkou která má 16let a vše proběhlo v pořádku tak se opravdu nebojte tou velikostí:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2011 17:48 Alex – Moje fenečka de na kastraci
Ahojky moje fenečka de ne operaci nebot dele krvací jde oproblem dělohou a vaječniky proto jde na operaci navic si mislím že to bude lepší to odstranit nebot už stím nebude mit problemi zdravotní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2011 12:20 Žena Iva [341] - TeriéřiRe: prskavkaa
No to záleží na tom, jak moc je ta faleška akutní a to může zhodnotit jen veterinář. Jsou-li s faleškou spojeny vážné zdravotní problémy, pak asi nezbude nic jiného, než kastraci risknout, ale počítejte s tím, že pro její malou váhu to bude dost nebezpečné. Z žádného jiného důvodu, bych kastrovat nenechala (viz co píšu níže). Hodně zvažte, zda je to opravdu nutné. Držím palce při rozhodování ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2011 11:46 prskavkaa – kastrace čivavy
Prosím o radu ohledně kastrace u čivavy, vážící 1.050kg. Chtěla jsem se zeptat zda má někdo zkušenosti s kastrací u čivavy. Rozárka je malinká čivava a chtěla bych, jí nechat udělat kastraci, kvůli falešné březosti. Díky její velikosti neplanuji štěňátka.
děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2011 21:08 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: Goffynka
už jsem to sem někde kopírovala, můžeš si to zkorigovat, vše má svoje pro a proti

www.psycholog-psu.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.07.2011 19:35 Žena Iva [341] - TeriéřiRe: Goffynka
Ahoj, já si myslím, že kastrovat preventivně je nesmysl. U fenky to má navíc dost nežádoucích účinků, takže pokud ji uhlídáš, aby nebyla nechtěná štěňata, tak není důvod kastrovat preventivně. U pejska je to obdobné i když samotná kastrace je lehčí než u fenky. Poraď se s veterinářem, jestli je pejsek zdravý. Já třeba psa vykastrovat musela, ale bylo to ze zdravotních důvodů na radu veterináře. Preventivně bych ho nikdy kastrovat nenechala. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2011 16:20 Žena Goffynka [108] - Společenská plemena – ...
Přemýšlíme o kastraci psa i feny. Není to z lenosti (feňuli v pohodě uhlídám) ale proto, že bych tak chtěla předejít zdrav. problémům, faleškám. Oba dva jsou bez PP, takže štěňata nehrozí. Pes má navíc trošku problém se svou mužností a každé ráno se potýká s ranní erekcí hmm Sedí v pelechu, vykuleně čučí a "ciká"... :-D Mám obavy, aby pak nebyl problém s prostatou a tak podobně.

Pomůže kastrace těmto problémům předejít, nebo je to podle vás zbytečné zatěžovat oba narkózou a tím vším kolem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.07.2011 22:55 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: Týna
agresivitu vůči ostatním lidem skutečně kastrace nevyřeší, jde o naučené chování, které bude nadále pokračovat, nutno je vyřešit psych. problém psa, nejpravděpodobněji strachovou averzi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2011 06:14 Alex Re: Petra123
Muj Robinek co sme siho vzali bil dost utoční na bafani a take mněl bouře kvuli svim hormonum co smem ho nechal vikastrovat kvuli zdravotním problemum i chovani nebot bil dost vibušní a neklidní ted je klidnější než dřive i diš take opčas vijede a to diš si chraní svojí fenečku i nak je videt že je jiní fováni než dřive i fenčka Žanetka co je po odstranění vaječniku a dělohi je klidnější než dřive před operaci bila vic neklidná a při haraní dost utočila i vrodině a hodněě na cizí psi ted je klidnější a jenom se ozve diš chce klid doma nebot děti nědi dot řádi.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   19.07.2011 13:47 Žena Petra123 [461] Re: Týna
To je na nic. Agresi to nevyřeší. Tady už by se chtělo poradit s nějakým zkušeným kynologem, který vám poradí, jak agresi odbourat či aspoň potlačit.
Kamarádka nechala vykastrovat svého psa, protože byl agresivní na ostatní psy a absolutně NIC se nezměnilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2011 13:41 Žena Týna [36] - Pinčové, knírači, molosoidní psi – kastrace psa !
hafoj
také uvažuji vykasrovat našeho psíka-začíná být agrasivní ale né na nás ale na ostatní :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2011 21:35 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: Romana Žídková
Kolem hárání se převážná většina i těch nejhodnějších a nejňuňatějších fenek stává zuřivými potvorami a není divu. Některé odhánějící výpady mohou být velmi razantní a to i zcela mimo hárání, pakliže se jedná o očichávání genitálií.
Jestliže má fena problémy s vypadáváním srsti apod. právě kolem doby barvení a hárání, pak bys měla nechat udělat hormonální testy a dle výsledků kastraci případně řešit.
Vzhledem k tomu, že velké množství psů chce vykastrované feny nakrývat jako hárající (a to někdy i po celý rok) , pak si myslím, že bys ovšem agresivní odhánění kastrací nevyřešila.
Ale kdoví...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2011 19:07 Romana Žídková
Mám fenu boxera, která při každém hárání (které je jednou do roka) trpí nedměrnou strátou srsti a velice proměnlivou náladou. Doktor říkal, že by to mohlo být způsobeno nekontrolovanou hladinou hormonů. Během hárání a nejen během něj je fenka často nepříjemná a dost náladová vůči jiným psům. Její nevypočítavost přešla až v útok n pejska, kterého už dlouho zná. Touto cestou bych se chtěla zeptat, zda s takovýmto chováním u fenky nemáte někdo nějaké zkušenosti a také, zda by nám mohla pomoct kastrace?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.06.2011 21:02 Alex Re: petrab
Ahojky já sem nechal vikastrovat fenečku kvuli zdravotním potižím a je to fan a take i pejsana sem nechal vikastrovat kvulí zdravotním potižim nechali sme mu odebrat varlata abi nemněl sfenečkou štěnátka.Jeto rozhodně lepší diš sou po zakrocich a nebudou mit štěnátka pokud sou nemocná i zdravotně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2011 18:28 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: pavlinapoddana
před rokem kvůli pyometře vykastrovaná, zatim změna žádná

hafici.net/prezentace/885
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2011 10:26 Žena sarpilka [386] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: pavlinapoddana
Ahoj Pavlínko, má švagrová musela taky nechat vykastrovat na 8 letech svojí fenečku středního Pudla. Povaha se trochu změnila,ale asi to šlo i s věkem. Gina začala být trochu pohodlná a začala hodně baštit. Švagrová je moc spokojená,neb v srpnu bude Gině 15 let
a jediný problém má se sluchem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2011 01:20 Žena pavlinapoddana [756] - Retrívři, slídiči a vodní psi
Cherrynka byla bohužel po vážné operaci a ještě horší diagnoze operovaná a vykastrovaná,7 let jsme se tomu bránily.Holky prosím jmenujte mi zkušenosti se staršími kastrátkami,změnila se jim povaha?Jaká je vaše zkušenost.Budu Vám všem vděčná i o zkušenosti z doslechu.Díky Cherry
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2011 14:18 Žena 111 [526]
Jo jo zlatko většinou jsou pokud si pejska necvičí sami - ale není to podmínkou, ale do budoucna si dalšího pejska vikastrovat nechám, ručky nefungují tak jak mají hmm Zdenka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2011 13:24 Žena PhoebeAdel [1839] - papillonci a jíní milí pejsci, foto, knihy, hudbaRe: 111
Asi právě proto jsou kastrování, kvůli těm pudům. Alespoň všichni přidělení pejsci známých byli. Nejzlatější byla Ajrinka:-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2011 12:46 Žena 111 [526]
To je pravda a je třeba asistenční a vodící pejsky kastrovat? Jelikož Roneček je pro mně asistent, a není kastrovanej často se stane že situaci špatně zvládám - co se týče udržení atd. Pokud přiběhne hárající fenečka a nastavuje se. coze Ale jinak, to jde :) Zdenka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2011 12:00 Žena PhoebeAdel [1839] - papillonci a jíní milí pejsci, foto, knihy, hudba
Já nevím, taky jsem o tom přemýšlela, Phoebe štěňátka neplánujem. Ale zase, někteří pejsci pak mají problémy. Ale někde vím, že je to nutnost. Například chápu, že asistenční pejsci jsou kastrováni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2011 14:04 Žena 111 [526]
Určutě je to dobrá volba, a pokud se v budoucnu ojeví potíže tak se to holt provede :) Zdenka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2011 20:05 Žena nelinka [53] - Společenská plemena
tak asi ani Neluška nepojde hmm zatial to nie je take surne.nikdy sme problémy pri háraní nemali a vždy dobre ustrážili
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2011 19:36 Žena Ivča [321] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: 111
Co má být u feneček jiné?
My máme v době hárání také zatměno, selektivní hluchota atd. Ale vše v rámci mezí, jen paničce tečou nervy ;-)
Nikdy neměla ani jedna žádnou falešku atd. Pokud nebude problém, pod kudlu nepůjde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2011 18:07 Žena 111 [526]
No kastrace - záleží jen na páníkách zda ano či ne pokud pejsek nemá potíže? Jen vím že muj kluk šílí při každém hárání feneček, neposlouchá atd.... hold pud no? Ale kastrovat ho nikdy nedám přesto že je senior. U feneček je to jiné?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.04.2011 20:07 Žena Ivča [321] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: petrab
Velmi pěkné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.04.2011 19:58 R Žena petrab [10528] - foto, veterina
nelinka napsala: ja sa z toho snááť zbláznim ne ano či nie ja už fakt neviem :-O http://www.psycholog-psu.com/files/zdravotni_studie_kastrace.pdf
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2011 18:58 Žena nelinka [53] - Společenská plemena
:-O :-O :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2011 18:41 Žena Ivča [321] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: nelinka
To opravdu záleží jen na Tobě, na možnostech...
Já mám 7,5 letou fenu, kastrovaná není. Nikdy neměla falešku, zánět atd. Nemám problém jí ohlídat. Bydlí s námi v bytě, v době hárání nosí kalhotky. Nevidím k její kastraci jediný důvod.
Ale chápu lidi, kteří své fenky kastrují. Většina to odůvodňuje tím, že se sníží riziko zánětů a nádorů. Doposud jsem nečetla žádnou studii, která by toto potvrdila či vyvrátila.
Každopádně lepší kastrovaná fenečka, než fenečka která nebyla uhlídaná a další štěňátka....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2011 08:41 Žena nelinka [53] - Společenská plemena
ja sa z toho snááť zbláznim ne ano či nie ja už fakt neviem :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.04.2011 23:12 R Žena petrab [10528] - foto, veterinaRe: nelinka
Názory se na to různí, někdo je pro kastraci, někdo nikoliv. Má svoje pro i proti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2011 17:53 Žena nelinka [53] - Společenská plemena
my nemáme kastrovanú fenečku bez PP a šteniatka mať nemože pre zdravotné problemy ,myslíte že by bolo dobré ju kastrovat? nikdy som nad tym neuvažovala.pred tým sa mi to zdala zbytočnost ale velmi sa o ňu bojím čo keby dostala nejaké komplikácie???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2011 14:18 Žena Ivča [321] - Plemena ovčácká, pastevecká a honáckáRe: Roman
Samozřejmě, ře lze fenky s PP kastrovat!!
Akorát si myslím, že je fajn o tomto záměru chovatele informovat, například se můžete domluvit, že Vám nechá štěně, které má o něco větší znak atd, čili je mimo standard a stejně by do chovu nemohlo. Případně Vám nedá nejnadějnější štěně z vrhu...
Vše je o domluvě a pokud by nějaký chovatel trval, že kastraci ne, šla bych jinam. J8 osobně nemám kastrovanou ani svojí vořešici, nikdy štěnda neměla a mít nebude, ale chápu rozhodnutí tohoto směru ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2011 14:01 Roman
Dobrý den, chci se zeptat máme zájem o fenku s PP, ale nevíme zda se mohou fenky s PP kastrovat, děkuji za odpověď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 09:12 Žena Veya007 [23] - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká – hárání
asi to sem nepatří, ale nechci zakládat nové vlákno. chci se jen zeptat, zda je normální u fenky po prvním hárání, že se ji udělají "modřiny" kolem cecíků. u Milči jsem si toho všimla a teď i Nika po prvním hárání má kolem cecíků "modřiny"
přikládám to tomu, že se ji rapidně zvětšily, tak že je to otok. mám to nějak řešit? nějaké masáže nebo mast??

díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 23:39 R Žena petrab [10528] - foto, veterina – Re: Iva Hešková
No, to jsem jí taky říkala taky, vet je někdo, kdo za ní dojíždí domu, neznám, ona je starší pani. Vykastrovat ho nechala, protože odjela na dovolenou a pes synovi zdrhal za háravou fenou přes plot.... :-|
Vzala si kvůli psovi volno, ale přitom "je prej venku a nechce domu", maj zahradu a taky si to asi stačí průběžně volizovat. Ten otok a nechuť k jídlu je divnej. No, až se dozvim víc, pro zajímavost dám vědět... Menší otok jeden - 2 dny může přetrvávat a tendence si lízat jizvu bejt může taky, dá se podávat aescin polfa, to neni nikdy na škodu a někdy je radši lepší nasadit atb hned, zvlášť, když neni jistota, že člověk bude mít čas na psa dozírat, kvůli infekci, tohle je pejsek trochu psycho, někdy si vylizuje z hudy nohy, ale je to prostě nějaký divný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   10.02.2011 23:32 Žena Iva [341] - Teriéři – Re: petrab
No já jsem taky musela nechat kastrovat svého psa (dobrman), ale hned po zákroku byl teda úplně v pohodě. Žádný otok nebyl, límec taky nebyl potřeba a ani žádná analgetika a antibiotika jsme dávat nemuseli.
No ale pokud už 5 dní skoro ani nepije, tak bych to už řešila s vetem, ale určitě s jiným.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.02.2011 23:19 Žena xanti [442] - Teriéři – Re: petrab
jej ne neprovedl vet spíš něco špatně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 23:05 R Žena petrab [10528] - foto, veterina
Jedna kolegyně nechala vykastrovat pětiletýho velkýho psa. Operace v pohodě, ale od zákroku pes nechce jít, ani lahůdky, po kterých se normálně může utlouct, vodu do něj pere už 5 dní stříkačkou, límce rozerval už dva a furt se snaží lízat od probuzení z narkozy, stehy držej, ale celou dobu má příšernej otok. Asi ve velikosti víc než double kulek, blbě se mu chodí a někdy sebou škubne, jakoby ho to zabolelo. Pani tomu nerozumí, neumí specifikovat, co mu dr píchnul, snad dostal nějaký atb preventivně nejdřív v inj., pak v tabletách a údejně mu měl něco píchnout na podporu trávení a proti otoku, sám prý se s tím ale ještě nesetkal, jinak pes je veselý a psychicky v pohodě. Divný ne?........

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [2] 3 4

Zpět na obsah sekce Zdraví a nemoci • Zobrazeno 3928x

© HAFICI.NET - https://hafici.net/forum/100?od=51