Přihlaste se a využijte web naplno HAFICI.NET »

Půl roku od povinného čipování psů: Pomohly čipy útulkům?

 

Články » Půl roku od povinného čipování psů: Pomohly čipy útulkům? 

Brno, 29. května 2020

Už šest měsíců musí mít majitelé své psy označené identifikačním mikročipem, jinak riskují pokutu. Nový zákon má mimo jiné usnadnit návrat ztracených psů k jejich páníčkům. Podle útulků se ale povinnost v praxi zatím příliš neosvědčila. Řada psů totiž stále čip nemá a očipované psy zase majitelé často nikam nezaregistrují.

Podle Áji Černé, předsedkyně spolku Dočasky.cz, který se stará o opuštěné psy, zákon viditelněji oddělil zodpovědné a nezodpovědné majitele. „Komu o bezpečí psa opravdu jde, nechal psa očipovat a čip zaregistroval v některé z databází,“ myslí si Černá. Naráží přitom na fakt, že k zákonné povinnosti čipování zatím chybí druhý krok, a to zanesení kódu čipu spolu s údaji o majiteli do některé z databází psů. V případě nezaregistrovaného čipu odchytová služba sice po sejmutí čtečkou získá číselný kód, přiřadit k majiteli ho už ale nedokáže.

Zmatek v registrech

Další problém podle útulků je, že databází je více než deset a psi se v nich tím pádem obtížně hledají. „V tom nám hodně ulehčila aplikace Animal Breath, která po zadání kódu prohledá všechny dostupné databáze najednou a údaje o majiteli najde. Vyťukávat totiž v terénu více než desetkrát za sebou dlouhý číselný kód čipu do všech databází je náročné a člověk se lehce uklikne,“ popisuje zakladatel aplikace Animal Breath Jakub Zajíček.

Mobilní aplikaci nedávno výrobci rozšířili také do desktopové verze, aby kromě odchytářů v terénu usnadnila práci také obecním úřadům nebo městské policii, které mají zatoulané psy na starost. „V desktopové verzi není potřeba registrace ani instalování aplikace a vyhledávač v databázích funguje hned z úvodní stránky webu,“ říká Zajíček.

Pomůže státní evidence?

Vyhledávání majitele má od ledna 2022 zjednodušit státem vedená centrální evidence psů v Česku pod správou Státní veterinární správy. „Pokud ale ani v této evidenci nebude registrace ze zákona povinná, bude to je další z řady registrů, ve který budou muset útulky a odchytové služby procházet,“ upozorňuje Zajíček.

Státní veterinární správa ale s povinnou registrací počítá. „Zatím ale není jasné, které informace bude povinné do registru vkládat. Zda se bude jednat například také o fotografie zvířat či telefonní čísla majitelů, bude řešit předběžná studie, z níž vyplynou požadavky pro výběrové řízení na tvorbu registru,“ říká Petr Majer z tiskového oddělení veterinární správy.

Podle Jana Juráka z psího útulku Dogpoint ale není ani povinný registr všespásným řešením. „Dokud se čipování nebude důsledně kontrolovat, problém se nevyřeší. V mnoha případech nejsou především na vesnicích psi ani nahlášeni, ani očkovaní, natož, aby měli registrovaný čip,“ popisuje Jurák zkušenosti útulku.

Naopak lidé, kterým na jejich zvířatech záleží, již většinou čipy zaregistrovali i bez příkazu ze strany státu. „Majitelům psů bychom doporučovali zaregistrovat psa do co nejvíce databází, aby v případě ztráty ulehčili odchytovým službám a útulkům práci. Po zaregistrování čipy také není od věci ověřit si přes aplikaci Animal Breath, že číslo čipu je v registrech opravu dohledatelné,“ dodává Černá.

Kontakt

Anna Fajkusová

PR & Media Manager

 

LESENSKY.CZ s.r.o.

mobil: +420 608 988 640

e-mail: fajkusova@lesensky.cz

Štursova 583/49, 616 00 Brno

www.lesensky.cz|Facebook|LinkedinF

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 0x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 31.05.2020 Upraveno: 31.05.2020 Přečteno: 5x

Schválili: Rex *** 31.05.20 • Jarka *** 31.05.20

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Na pomoc psům
07.12.2015*****Pojďme plnit vánoční psí přání pejskům v útulku společně9x
22.11.2014*****Porozumění19x
05.01.2012*****Krmíme pejsky28x
20.02.2012*****Prosím pomozte56x
16.05.2016*****Jak pomoci psům v útulku snadno a účinně, za pomoci klikání na internetu?39x
31.12.2011*****Krmíme pejsky26x
31.05.2015*****Den otevřených dveří v Bull azylu Čáslav17x
24.11.2014*****Rozmazlování aneb jak říct NE34x
09.07.2012*****Zase týraní zvířátek53x
11.12.2010*****Kalendář "Leopard v nouzi"81x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 0 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele
© HAFICI.NET - http://hafici.net/clanky/406-pul-roku-od-povinneho-cipovani-psu:-pomohly-cipy-utulkum