Přihlaste se a využijte web naplno HAFICI.NET »

Jak vybrat krmivo pro velká psí plemena

 

Články » Jak vybrat krmivo pro velká psí plemena 

Každý pes není stejný, všichni mají své specifické nároky. Základní rozlišení u krmiv můžeme sledovat u velkých a malých plemen. Velcí psi potřebují jiné složení krmiva, než ti menší. Pokud si nevíte rady se správným krmením svého psa, pak čtěte následující text.

 

F

 

Odlišnosti ve stravě velkého a malého psa

Velký pes rovná se velká miska. Na tomhle předpokladu určitě něco pravdivého bude. Minimálně ve srovnání s malými plemeny by jeho dávka krmiva měla být větší. Velký pes má sice rychlý počáteční růst, ale samotné dospívání je pomalejší.

Pozor na klouby

V porovnání s klouby malých psů jsou klouby velkých plemen enormně zatěžovány. Obrovská zátěž je přitom každodenní záležitostí, netýká se pouze těch aktivnějších psů.

Ideální krmiva by tak měla obsahovat glukosamin a chondroitin, který napomáhá udržení kloubní chrupavky v potřebném stavu. Důležité je také množství vitamínů a stopových prvků obsažených v krmivu.

Štěňata velkých plemen

Základním rozdílem mezi štěnětem velkých či obřích plemen a štěnětem malých plemen z hlediska výživy je jejich metabolizmus. Stejně tak jak si můžeme všimnout výrazně rychlejších pohybů Srnčího pinče oproti pomalým a rozvážným pohybům například Bernardýna, je to podobné i s jejich metabolismem. Proto potřebuje štěně velkého plemene nižší přísun zejména bílkovin a tuků než štěně malého plemene, které jednoduše řečeno spaluje mnohem rychleji. Je také důležité dbát na to, abychom štěně nepřekrmovali a nezvyšovali tak zbytečně jeho váhu v období vývoje a růstu, protože to by se mohlo negativně projevit v dospělosti na jeho kostře a kloubech (například Dysplazie). Je tedy vhodné dávat štěněti velkého plemene krmivo pro něj přímo určené. Většinou se označuje Puppy Large, Junior Maxi, atd.

Dospělý pes velkých plemen

Jedinci z řad velkých plemen dospívají většinou až ve věku dvou let, proto není vhodné přecházet na stravu pro dospělé dříve. Co by tedy nemělo v kvalitním krmivu pro velké plemeno chybět? Již zmíněný glukosamin a chondroitin pro podporu kloubní chrupavky a zamezení opotřebení. Dále pak mastné nenasycené kyseliny Ω 3 a 6, samozřejmě také dostatečný a správný obsah vitamínů a minerálů. Vyvážený poměr proteinů, tuků a sacharidů upravený pro velká plemena mimo jiné předchází nadváze.

Pro správnou tvorbu svalstva jsou v krmivu potřeba kvalitní bílkoviny živočišného původu. Pro dobré trávení je důležité zařadit vlákninu, třeba v podobě lehce stravitelné rýže.

Vhodným krmivem pro velká aktivní plemena je holistické krmivo pro psy od společnosti VISÁN s názvem Optimanova Adult Active. Výhodou všech krmiv od této značky navíc je, že jsou hypoalergenní, nemusíte se tedy bát jakékoli alergické reakce.

 

F

 

Klidná velká plemena

Klidní psi naopak nepotřebují tolik energie pro svůj každodenní pohyb. Jejich klouby však trpí také a to nejen díky velikosti psa, ale také kvůli riziku nadváhy. Obezita přitom zvyšuje riziko hned několika chorob, jako jsou například cukrovka či srdeční nemoci.

Pokud má Váš pes sklony k obezitě, je nutné tomu přizpůsobit i stravu. Ta by se měla vyznačovat sníženým obsahem tuků, vitamíny z rybího oleje, vhodnými druhy sacharidů jako zdrojů energie a L-karnitinem, který napomáhá lépe spalovat tuky.

Vhodnou volbou kvalitního krmiva při sklonech k tloustnutí psů je třeba Optimanova Adult Obesity Chicken & Rice. Tyto granule neobsahují více kalorií, než Váš pes doopravdy potřebuje. Energie je navíc uvolňována kontrolovaně a průběžně.

V případě, že Váš pes váží více než 45 kilogramů, je dobré zvolit takové krmivo, které pokryje všechny jeho výživové potřeby. Optimanova nabízí superprémiové krmivo pro dospělé psy obřích plemen Adult Giant.

Tyto granule pomůžou psovi udržet zdravou tělesnou hmotnost a předcházet tak nechtěné obezitě. Zdravou chrupavku a klouby psa pak zajišťuje optimální přísun mastných kyselin. Vitamín D pomocí regulace hladiny minerálů v krvi udržuje kosti psa zdravé a silné.

 

Sháníte krmivo pro svého velkého psa? Podívejte se na naši nabídku zde.

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 0x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 12.01.2016 Upraveno: 12.01.2016 Přečteno: 5x

Schválili: Rex *** 12.01.16 • Jarka *** 12.01.16

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Výživa psů
12.12.2011*****Vánoce se psem15x
03.05.2010*****Domácí odměny - mlsky pro psy.926x
11.06.2009*****Potraviny nevhodné pro psy2284x
15.01.2010*****Domácí pamlsky pro psy - Jablečná kolečka se skořicí597x
21.01.2016*****Proč zvolit krmivo bez obilovin?10x
25.01.2016*****Učíme psa na granule4x
24.06.2009*****BARF - Přirozená strava psa2277x
05.01.2011*****Krmiva pro psy347x
30.11.2015*****Jak vybrat správné hypoalergenní krmivo5x
21.12.2015*****Můžeme vybrat levné a zároveň kvalitní psí granule?14x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 0 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

© HAFICI.NET - http://hafici.net/clanky/384-jak-vybrat-krmivo-pro-velka-psi-plemena