Co popisuješ, je částečně strachové a částečně důkaz, že v Tobě pes necítí oporu a nezbyde mu, než se snažit řešit situaci za Tebe. Ať jde o křížence či chudinku ňufinku, hlavní příčina bývá v necvičenosti psa, v malé aktivitě psovoda, v přílišné benevolenci. Protože hafuša potřebuje řád. Nemyslím tím, že bys mu dovolila dělat si, co chce, věnuješ se mu, ale v určitých směrech méně znamená více a v druhých zase naopak!!!
Na místní cvičák, být Tebou, bych rozhodně zašla. Obrana je velká pomůcka právě u psů jakkoliv se projevujících bojácně i dominantně. Je nutno vše výcvikářům vysvětlit a domluvit se s kvalitním figurantem. To je pak jak pohlazení na duši!! Při sportovních obranách nejde o agresivitu, nýbrž o kořist. Pes nejde "po člověku", nýbrž "loví rukáv". Pes se naučí koncentraci, unaví se fyzicky i psychicky, navíc jde o zábavu, na kterou se těší.Pes si hraje s rukávem a neútočí na člověka, figurant psa při zákusu hladí, zklidňuje, odnaučuje ho obav (při zkouškách se netoleruje žádný agresivní projev psa) a je to dobrá metoda jak zvýšit sebevědomí zvířete, což je u Beruchy, pokud vím, bod a.
Na cvičišti bych se, být Tebou, věnovala i klasickému výcviku. A uvidíš, budeš se divit, jak tě to začne bavit, pakliže narazíš na dobrého cvičitele a uvidíš, jak to baví psa. Vytvoříš si s ním lepší, pevnější vztah, nabyde důvěra, budete více sehraní. Pes bude nadšený, že pro Tebe může něco vykonat a navíc za odměnu. Je všemu bude trénovat mezi ostatními psy a časem zjistí, že mu z jejich strany nic nehrozí a že může být u nich velmi blízko, protože Ty - jeho modla - zajistíš, že se nic nestane....
Jinak co se týče krizových situací, poradí ti tam i jak je eliminovat, resp. odstraňovat problém jejich vyhledáváním, rádi ti navodí uměle situace, které se tě konkrétně týkají, názorně ti předvedou, jak odvrátit pozornost psa na Tebe, preventivně psa zaujmout hrou, kdy přesně ho chválit, jak předcházet popisovaným konfliktům, co udělat, aby k nim nedošlo a jak se vyvarovat případnýmu přeskokovýmu jednání apod.
Jakmile se psem začneš jakkoliv cvičit, čemuž však musí předcházet i teorie, budeš valit brka, jak se pes mění. Rychle nebo pomaleji, věk nerozhoduje.
Pakliže najdeš cvičiště, což je dnes již běžné, kde mají překážky na agility, uvidíš, co se se psem dá dělat za vylomeniny a jak se u toho vyblbne, kolik novýho se naučí. Nezapomeň - pes, ať je jakejkoliv - chce pro Tebe makat a čím více mu v tomhle poskytneš, tím spíš se na něj můžeš spolehnout.
Jen nevim, jestli jsem to napsala tak, abys správně pochopila, jak to myslím, protože jsi pejskařinka začínající..... nechť mě kdyžtak opraví ostatní!!!!!!!